Monster Tulpar T7 v20.5.6 vs HP Omen 16 vs ASUS ROG STRIX G15 vs ASUS TUF Gaming A15

Kesinlikle katılıyorum dedğine yalnız şu da var, ben işlemci için o kadar güç gerektiren bir şey daha görmedim yani yapmak istediğim her işin atından zorlanmadan geliyor işlemci ve 6nm mimari sayesinde ısınma, enerji tüketimi konularında çok iyi geldi bana.
Bilerek AMD tercih ettim 11. nesil ve üzeri Intel ile muadil AMD işlemciler çok yeterliler bana sorarsan burada da işlemciden çok ekran kartına abanmak daha mantıklı da tabii benim bütçe 3050 Ti'ye yetti.
1080p oyunlarda sorun yaşamadan oynuyorum ama grafik oyunlarında %90-98 gibi GPU kullanım oranları biraz moralimi bozuyor. Takılmadan oynuyorum sorun yok da VRAM 4 GB olması can sıkıcı.

Hocam 4 GB olması ne gibi sorun yapar?

Hocam 4 GB olması ne gibi sorun yapar?
Günümüzde 1080p panel için yeterli bir rakam gibi aslında ama şöyle diyim çok sağlam grafikleri olan oyunlarda kalite ayarlarını yükseklerde tutarsan Drop yiyebilirsin yani ekran kare zamanında yer yer sıçramalara neden olur. Oyun optimizasyonu iyiyse sorun olmazda drop yersen oyun kasıyormuş gibi hissersin.
Ben yine 1080p panel için 4GB VRAM yeterli buluyorum yüksek olmasada orta ayarlarda grafik isteyen oyunlarda iş görecektir genel olarak.
ROG STRİX alırsan onun ekran kartı bendekinden çok daha iyi en az %40 gibi güç farkı var.
6 GB VRAM ile çok uzun süreler oyunlarda falan kaliteli şekilde oynar sorun yaşamazsın.

Benim tercihim HP'den yana. Uzun zamandır kullanıyorum, ben memnun kaldım.
Masaüstü için iyi de Laptop için amd ekran kartı almak pek mantıklı değil. Mobil tarafta NVİDİA tekel diyebiliriz.
İşlemci konusunda AMD eskisine göre çok geliştirmiş mobilde kendini ama hala ekran kartı konusunda aynısını diyemem, Bazı oyunlarda optimizasyon sıkıntıları var düz 3060 ile kıyaslarsan yer yer performans farkı %30 ları buluyor.

ROG STRİX her zaman bir adım öndedir. Kendimde yaklaşık 1 yıldır G15 kasa kullanıyorum sistem özellikleri ne olursa olsun laptopu eline alınca o elit hissiyatı veriyor panel kalitesi de bir o kadar güzel.

@İçimdeÖlenbiriVar NVIDIA olan modeli sanmışım. Evet kesinlikle önermiyorum AMD. Fanboy olduğumdan değil yanlış anlaşılmasın. Çevremde birçok arkadaşım oldu RX 5xx ve RX 6xxx serilerinde sıkıntı yaşayan. Wattman hatasından kurtulamadılar.

Kesinlikle katılıyorum dedğine yalnız şu da var, Ben işlemci için o kadar güç gerektiren bir şey daha görmedim yani yapmak istediğim her işin atından zorlanmadan geliyor işlemci ve 6nm mimari sayesinde ısınma, enerji tüketimi konularında çok iyi geldi bana.
Bilerek AMD tercih ettim 11. nesil ve üzeri Intel ile muadil AMD işlemciler çok yeterliler bana sorarsan burada da işlemciden çok ekran kartına abanmak daha mantıklı da tabii benim bütçe 3050 Ti'ye yetti.
1080p oyunlarda sorun yaşamadan oynuyorum ama grafik oyunlarında %90-98 gibi GPU kullanım oranları biraz moralimi bozuyor. Takılmadan oynuyorum sorun yok da VRAM 4 GB olması can sıkıcı.

İşlemci ağırlıklı render veya iş yapılıyorsa anca işe yariyabiliyor bazen, onun dışında dediğiniz gibi yüksek TDP değerlerine çıkmıyorlar.

Geri
Yukarı