Montaj sonrası sistem çalışmıyor

pizzalisipirmen

Centipat
Merhaba arkadaşlar bugün tüm kargolarım ulaşınca sistemi kurdum ama hiçbir şekilde sistemden yanıt gelmiyor. Ne fan dönüyor, ne ışık yanıyor. Sistemin temel bileşenlerini aşağı yazıyorum.
ASUS A320 anakart.
R5 1600 AF.
G.Skill 3000MHz 8 GB RAM.
FSP 500W PSU.
Kasa Power Boost VK-G1002S.

Anakartın 24 pin güç kablosunu söküp taktım, işlemcinin 4 pinli güç kablosunu aynı şekilde söktüm taktım. RAM'i farklı slotlarda denedim. Ön bağlantı kablolarını kontrol ettim. PSU açıp kapattım. Sizce sorun nerede olabilir? Başta belirttiğim gibi hiçbir şekilde tepki yok, elektrik hiç gitmiyor gibi sisteme.
Üstünkörü bazı fotoğraflarda yüklüyorum belki bir hata görürsünüz.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-06-05 at 23.22.47 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-05 at 23.22.47 (3).jpeg
    272,5 KB · Görüntüleme: 51
  • WhatsApp Image 2020-06-05 at 23.22.47 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-05 at 23.22.47 (2).jpeg
    267,9 KB · Görüntüleme: 27
  • WhatsApp Image 2020-06-05 at 23.22.47 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-05 at 23.22.47 (1).jpeg
    193,1 KB · Görüntüleme: 26
  • WhatsApp Image 2020-06-05 at 23.22.47.jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-05 at 23.22.47.jpeg
    203,4 KB · Görüntüleme: 30
  • WhatsApp Image 2020-06-05 at 23.22.46 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-05 at 23.22.46 (1).jpeg
    248,8 KB · Görüntüleme: 35
  • WhatsApp Image 2020-06-05 at 23.22.46.jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-05 at 23.22.46.jpeg
    227,5 KB · Görüntüleme: 28
  • WhatsApp Image 2020-06-05 at 23.22.44.jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-05 at 23.22.44.jpeg
    189,4 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci 4 pin güç kablosunu ters takmadığınızdan emin olun farklı 4 pin bağlantısını kullanmayı deneyin, 4 pin kablosunun üstüne bakın CPU yazıyorsa o kabloyu bağlayın, 20+4 pin anakart güç bağlantısının tam oturduğundan emin olun, ekran kartınızın modeli nedir? Ekran kartınız kaç pin güç bağlantısı istiyor? İşlemciye kullanmanız gereken güç bağlantı kablosunu ekran kartında kullanmış olabilirsiniz aklıma ilk gelenler bunlar güç kaynağınızın tam modelini yazar mısınız?

Son düzenleme:
İşlemci 4 pin güç kablosunu ters takmadığınızdan emin olun farklı 4 pin bağlantısını kullanmayı deneyin 4 pin kablosunun üstüne bakın CPU yazıyorsa o kabloyu bağlayın 20+4 pin anakart güç bağlantısının tam oturduğundan emin olun ekran kartınızın modeli nedir? Ekran kartınız kaç pin güç bağlantısı istiyor işlemciye kullanmanız gereken güç bağlantı kablosunu ekran kartında kullanmış olabilirsiniz aklıma ilk gelenler bunlar güç kaynağınızın tam modelini yazar mısınız?
Ekran kartı Rx 580 şimdi yazdıklarınızı deneyeceğim.

Ekran kartı RX 580 şimdi yazdıklarınızı deneyeceğim.

Ekran kartınız 8+6 pin ile besleme alıyor büyük ihtimal 8 pin bağlantısını CPU için olan 4+4 ile yaptınız bu yüzden açılmıyor ekran kartı güç bağlantısını 6+2 kablolar ile yapın işlemci için ise 4+4 olan kabloyu bağlayın sistem açılacaktır.

Ekran kartınız 8+6 pin ile besleme alıyor büyük ihtimal 8 pin bağlantısını CPU için olan 4+4 ile yaptınız bu yüzden açılmıyor ekran kartı güç bağlantısını 6+2 kablolar ile yapın işlemci için ise 4+4 olan kabloyu bağlayın sistem açılacaktır.
Hayır hocam ekran kartında 8+8 pin var onlara 6+2 olacak şekilde bağladım. Cpu için anakartımda 4pic güç girişi var 2 tane 4pinin birini taktım. O konuda bir hatam yok. Şuan aklıma parçaların kusurlu olabileceği dışında birşey gelmiyor.

Hayır hocam ekran kartında 8+8 pin var onlara 6+2 olacak şekilde bağladım. CPU için anakartımda 4pic güç girişi var 2 tane 4Pi'nin birini taktım. O konuda bir hatam yok. Şu an aklıma parçaların kusurlu olabileceği dışında bir şey gelmiyor.

Şu an için bütün kablolamaların doğru olduğundan eminsek ya işlemci ya güç kaynağı ya da anakartta sorun vardır diye düşünüyorum çünkü sorun RAM ve ekran kartında olsa sisteme elektrik her türlü gelir ancak açılmaz, denemeden kesin net bir şey diyemem, ben sorunun halen daha net bir şekilde kablodan olduğu kanaatindeyim. Eğer denemek isterseniz tüm güç bağlantılarını sökerek hiçbir bağlantı kalmasın güç kaynağının çalıştığından emin olmak için elinizde bakır bir kablo var ise uçlarını açtıktan sonra güç kaynağı prize bağlı ve açık konumda iken 24 pin güç bağlantı kablosunu elinize alıp ( bakır kablonun tamamını soymayın sadece uçları açık olsun yeter ) ilk önce bakır kablonun bir ucunu herhangi bir siyah uca diğer bacağını ise yeşil uca değdirdiğinizde PSU fanı çalışıyorsa PSU'da sorun yoktur bu sefer ya anakart ya da işlemciyi denemeniz gerekir.

Şu an için bütün kablolamaların doğru olduğundan eminsek ya işlemci ya güç kaynağı ya da anakartta sorun vardır diye düşünüyorum çünkü sorun RAM ve ekran kartında olsa sisteme elektrik her türlü gelir ancak açılmaz, denemeden kesin net bir şey diyemem, ben sorunun halen daha net bir şekilde kablodan olduğu kanaatindeyim. Eğer denemek isterseniz tüm güç bağlantılarını sökerek hiçbir bağlantı kalmasın güç kaynağının çalıştığından emin olmak için elinizde bakır bir kablo var ise uçlarını açtıktan sonra güç kaynağı prize bağlı ve açık konumda iken 24 pin güç bağlantı kablosunu elinize alıp ( bakır kablonun tamamını soymayın sadece uçları açık olsun yeter ) ilk önce bakır kablonun bir ucunu herhangi bir siyah uca diğer bacağını ise yeşil uca değdirdiğinizde PSU fanı çalışıyorsa PSU'da sorun yoktur bu sefer ya anakart ya da işlemciyi denemeniz gerekir.
Yarın gündüz gözüyle dediğiniz şekilde psu testi yapıcam videoları da gördüm. Eğer psu sağlamsa kısa devre yaparak kasayı çalıştırmayı da denerim.

WhatsApp Image 2020-06-05 at 23.22.47 (1).jpeg

Yarın gündüz gözüyle dediğiniz şekilde PSU testi yapacağım videoları da gördüm. Eğer PSU sağlamsa kısa devre yaparak kasayı çalıştırmayı da denerim.

Son kez aklıma gelen şey Power SW ve reset SW grup kablolarını doğru mu taktınız ters taktıysanız bilgisayar reset tuşuyla açılır Power tuşuyla reset atar PC kapalıyken reset atamayacağı için açamıyor olabilirsiniz o kısmı detaylı yakından fotoğrafını atar mısınız? Resimde belirttiğim kısımda normalde bu bağlantı da kablolar arasında açıklık olmaması lazım ancak resimde sanki üst sıra ile alt sıra arasında boşluk var gibi tam emin olamadım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı