Msconfig'den İşlemci Sayısını Arttırmak

Merhabalar. Win+R'ye msconfig yazarak ulaştığım bölümde işlemci sayısı 1 olarak gözüküyor bunu 12 yapmalı mıyım? Sanırım işlemci sayısı çekirdek anlamında. Performans olarak güzel sonuç alır mıyım? Ne faydası olur ve zararı olur mu?
İşlemcim: AMD Ryzen 5 2600X

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaparsan olacak olan şey işlemcin gerektiği yerde 12 değil her zaman 12 çekirdeği kullanması yani bi sakıncası yok hatta bilgisayarin performansini bile arttirir.

İşlemci arttırmak değilde işlemcinin her zaman tüm çekirdeklerinin çalışmasını sağlamak desek daha doğru olur.

O işlem sadece önyükleme sırasında işlemci çekirdekleri kullanımı kontrolü içindir. Windows açıldıktan sonra o ayar hiçbir şekilde seçime göre işlem yapmaz. Onu 1 de seçsen 12'de seçsen işlemcin Windows açıldıktan sonra yüke göre çekirdek kullanımı senaryosu gerçekleştirecektir. O ayarın oyun, iş ve ya günlük performansa herhangi bir faydası eksisi yok. Belirttiğim gibi o ayar ile sadece önyükleme işlemi yaparken CPU çekirdek kullanımı kontrolü yapabilirsiniz.

Arkadaş doğrusunu anlatmış. Üstteki diğer iki arkadaş yanlış bilgilendirme yapmış. Zaten dikkat edersen "önyükleme" kategorisi altında bir ayar.

Ha bu arada onu 1 de yapsanız 12'de yapsanız açılış hızında hiçbir değişiklik olmayacaktır bunu da not düşeyim. İstisnalar server ve workstation sistemler.

Aynı şekilde bende yapmıştım 4 çekirdek işlemcim için. Fakat cpu nun performansı düşmüştü. Anlam veremediğim şekilde kendisini 2 çekirdek ve düşük ghz de gösteriyordu. Bu yüzden işlemi uyguladıktan sonra kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Ha bu arada onu 1 de yapsanız 12'de yapsanız açılış hızında hiçbir değişiklik olmayacaktır bunu da not düşeyim. İstisnalar server ve workstation sistemler.

Peki bir sorum olacak ben EBA canlı derste ayar yapıyordum işlemci Core 2 diğordu bende FX4100 var abimde Ryzen 3 4300u var onda orada 4 Core bende 2 yazıyor anlamadım benim bilgisayarım oyunlarda 4 çekirdek kullanıyor mu kullanmıyor mu 4 üde aktif mi nereden öğrenirim aydınlatır mısın?

Bende de öyle.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…