MSI A320M-A Pro Max anakart için işlemci seçimi

kalayli

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

3. nesil i5 işlemci temelindeki DDR3 sistemimi daha güncel bir hale getirmek istiyorum, elimde MSI A320M-A Pro Max anakart mevcut, bu anakart için ikinci el Ryzen işlemci almayı düşünüyorum. İlk aşamada 1x8GB bir DDR4 RAM alıp sonradan 2x8e yükseltmeyi planlıyorum, ekran kartı olarak da GTX 960 kullanıyor olacağım. İkinci el piyasası sebebiyle ya R7 (1700X veya 2700x) ya da R5 (1600 veya 2600) tercih edeceğim. Bu işlemcilerin anakarta herhangi bir uyum problemi olmayacak gibi görünüyor, MSI'ın kendi sitesinde anakartın 1, 2,3. nesil Ryzen işlemcilerin tamamını desteklediği yazıyor fakat ben yine de sizlerin fikrini almak istedim. Power consumption'ın doğru ayarlandığı takdirde bahsi geçen anakarta, hangi işlemciyi almak daha doğru olur, bu işlemcilerden biriyle herhangi bir problem yaşar mıyım? (soğutucu olarak ya stok fan ya da Cooler Master Hyper 212X kullanacağım.)

Bende yaza bu şekilde bir şey toplamayı düşünüyorum belirtiğiniz işlemcilerden istediğinizi alabilirsiniz güç tüketimi konusunda işlemci adı ve yanına TDP yazarsanız hangisini ne kadar tüketiyor öğrenirsiniz. Ama özellikle R7 işlemcileri soğutmak biraz zordur bu yüzden ya kule tipi iyi bir soğutucu ya da sıvı soğutma kullanmanızı tavsiye ederim. Bu arada eski nesil 1. ya da 2. nesil işlemci alacağınız için ileride OC ihtiyacı doğabilir. Başlarken varsa şansınız 200-250 TL civarına anakartı satıp B450 almanız ileriye dönük daha iyi olacaktır.

Malum iyi overclock iyi donanım gerektirir.. 8 - 10 FPS arttırmak için soğutucu masrafı vb. uğraşma taraftarı değilseniz A320 çipsette işinizi görür diye düşünüyorum. (m2 nvme desteği varsa bana göre sorun yok)

İşlemci ve ekran kartını en başından güçlü modellerden seçerseniz gerisinin pek bir önemi kalmıyor.

Bende yaza bu şekilde bir şey toplamayı düşünüyorum belirtiğiniz işlemcilerden istediğinizi alabilirsiniz güç tüketimi konusunda işlemci adı ve yanına TDP yazarsanız hangisini ne kadar tüketiyor öğrenirsiniz. Ama özellikle R7 işlemcileri soğutmak biraz zordur bu yüzden ya kule tipi iyi bir soğutucu ya da sıvı soğutma kullanmanızı tavsiye ederim. Bu arada eski nesil 1. ya da 2. nesil işlemci alacağınız için ileride OC ihtiyacı doğabilir. Başlarken varsa şansınız 200-250 TL civarına anakartı satıp B450 almanız ileriye dönük daha iyi olacaktır.
Kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim. Maalesef şu an sistem yükseltme için bütçem oldukça kısıtlı, bahsi geçen anakartı da oldukça uygun fiyata bulduğum için aldım. İlerleyen zamanlarda ihtiyaç doğması halinde tekrar bir güncelleme düşünmek durumunda kalabilirim fakat şimdilik kurmayı planladığım sistemin beni 2-3 yıl idare edebilmesini umuyorum.

Güç tüketimi konusunda, 600 watt'lık bir psu'ya sahibim, uzun zamandır kullandığım için artık 600w verebilecek verimlilikte olduğunu pek zannetmiyorum fakat gtx960 ve R7 2700x kombinasyonunda max 250 watt bir tüketim olacağını göz önünde bulundurarak güç tüketimi konusunda sıkıntı yaşamamayı umuyorum.

R7 işlemcilerde soğutma konusunda birçok yerde soğutma sorunu olduğunu okudum hatta 1700x işlemciler stok fanla soğutulamayacağı için stok fansız satılmış sanırım. Ben 1700x olması durumunda Cooler Master Hyper 212x kule tipi soğutucu kullanmayı planlıyorum. Eğer 2700x alırsam ise işlemciyle birlikte gelen Amd Wraith soğutucuyu kullanmayı plalıyorum. Wraith soğutucunun çok başarılı olduğu, ekstra bir sıvı ya da kule soğutmaya ihtiyaç duymadan optimum kullanımı sağladığıyla ilgili yorumlar aldım.
Malum iyi overclock iyi donanım gerektirir.. 8 - 10 FPS arttırmak için soğutucu masrafı vb. uğraşma taraftarı değilseniz A320 çipsette işinizi görür diye düşünüyorum. (m2 nvme desteği varsa bana göre sorun yok)

İşlemci ve ekran kartını en başından güçlü modellerden seçerseniz gerisinin pek bir önemi kalmıyor.
Yorumunuz için teşekkür ederim. nvmE desteği bulunuyor. Başlangıçta sata ssd ile kullanıyor olacağım fakat nvmE ssd'ye geçmeyi hevesle bekliyor oalcağım doğrusu.

Ekran kartımı şu anlık değiştirme imkanım olmadığı için gtx960 ile yoluma devam edeceğim fakat cpu'yu baştan güçlü seçmek adına Ryzen 7 serisine mümkünse 2700x'e yönelmeyi planlıyorum. Ekran kartının görece daha eski ve zayıf bir kart olması sebebiyle darboğaz sorunu ile karşılaşmaktan çekiniyordum fakat böyle bir sorunla da karşılaşmayacağım sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı