Çözüldü MSI B250M Bazooka RAM slotu sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

CX571

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,
2. el bir bilgisayar aldım; özellikler ise;

anakart: MSI B250M Bazooka Intel B250 soket 1151 DDR4.
İşlemci: Intel Pentium G4400 soket 1151 3.3GHz 3MB.
RAM: Corsair 8 GB Vengeance kırmızı DDR4 2400MHz.
HDD: 240 GB SSD Kingston V300 450-450 MB(kendim sonradan taktım)500 GB SATA3.
Ekran kartı: ASUS GeForce GTX 750 Ti STRIX OC 2 GB GDDR5.
Power subby: Frisby FR-PS650F12B 650W apfc.

Açıkcası bilgisayarı çok incelemeden aldım. Yani RAM slotlarını denemedim. İşlemciyi açıp bakmadım. Sadece makine çalısıyor mu diye kontrol sağlayıp yüzeysel olarak bakıp şahsa güvendim aldım.

Gelelim sorunumuza. Aldığımda RAM 4 nolu slotta çalışıyordu. RAM'i söküp 2 nolu slota taktım. Oda ne çalışmıyor! 1 nolu slota taktım yine çalışmıyor ! Bir de 3 nolu slota takayım dedım. 3 nolu slottada çalıştı. Kısacası RAM 1/2 nolu slotta çalışmıyor. 3/4 nolu slotta çalışıyordu. Sonrası PC'yi bir kurayım dedim. Windows kurulurken %1 olması 5 dakıkayı buldu. Sonra rakamlar -> 5-15-24-32-45 diye atlamalı atlamalı kurmaya basladı. (3 tane SSD HDD denedim) bir yerde bir terslik var anladım. Neyse dedim şu makınayı bir dağıtıyım. Söktüm işlemciyi. Aldım elime büyüteçi. Aman Allah'ım oda ne. 6 tane işlemci pini biri anyaya bakıyor biri konyaya bakıyor. Her neyse aldım elime 0,5'lık bir iğne yardımıyla pinleri düzelttim. Taktım RAM'i 4 nolu slota bilgisayar tam elektrik alıyor hopp enerji yok(paso reset atıyor anlık) 3 2 1 nolu slotlarda bu hareketi yapmadı ama açmadı makıne. Sonrası bir daha söktüm işlemci bölmesini. Tekrardan baktım pinin biri yanındakına değiyor ayırdım yine. Aman Allah'ım oda ne! 1/2 nolu slotta çalışmaya basladı makıne 3/4 nolu slotta çalışmıyor bu seferde :) tam bir trajekomik durum. Velhasıl kelam fatura falan duruyordu. Anakartı 3/4 nolu RAM slotunda çalısmıyor diye gönderdim.

** Bilgisayarı aldığım bebe makinenın arkasında durmayıp üzerime sucu atarak sen yapmıssındır dedi. Ayrıca öğrenci olur kendileri. Yaşadığım ilden ayrıldığı içinde keyfi yerınde idi onunla uğraşmayacağımı düşündü sanırım.

Bilgisayarın bu haraketi hakkında sizler neler söylersiniz merakla bekliyorum.

Çözüm
Yavaş yüklemesinin sebebini harddiske verme şansımız yok maalesef. 3 tane sıfır farklı marka SSD harddisk denedim. Sonuc hepsındede kurulum atlamalı olarak bitti. Makine kurulumdan sonra donma kasma yapmıyordu. Ama RAM slotları ile ilgili sorun ne olacak bakalım. Anakart şu anda garantide.
Evet arkadaşlar. Anakart garantiye gitti geldi. Anakartın 1 adet pini tamir edilmiş. Testleri yapılmıs olarak geldi. Anakartı taktım. Her şeyi bağladım. 4 nolu slota taktım makıneyi tıkk yok. Acmıyor yine. 3 noluya taktım yıne tıkkk yok. Allah'ım cıldıracağım. Sonrası 1/2 ne oldu da çalıstı. Sonra BIOS'a girdim. Xpm modunu açtım. Taktım RAM'i 4'e tak açıldı. Vallaha bu işten bir şey anladım gitti :) artık böyle kullanacaz baska care yok. Makıneden soğudum musteri cıktığı an satacağım.
İşlemci ayağında, işlemci slotunda eğrilik yamuklu varsa RAM slotlarını etkilemektedir. Konu çözüldü. Kilitlenebilir.
Bilgisayar; sal bizi gidelim ağam, diyor. Yavaş yüklemesinin nedeni HDD olabilir. Kim bilir kaç kere düştü yere. Slotları ise bilinçsiz tak/çıkar yüzünden bozmuş olabilir.

Yavaş yüklemesinin sebebini harddiske verme şansımız yok maalesef. 3 tane sıfır farklı marka SSD harddisk denedim. Sonuc hepsındede kurulum atlamalı olarak bitti. Makine kurulumdan sonra donma kasma yapmıyordu. Ama RAM slotları ile ilgili sorun ne olacak bakalım. Anakart şu anda garantide.
Evet arkadaşlar. Anakart garantiye gitti geldi. Anakartın 1 adet pini tamir edilmiş. Testleri yapılmıs olarak geldi. Anakartı taktım. Her şeyi bağladım. 4 nolu slota taktım makıneyi tıkk yok. Acmıyor yine. 3 noluya taktım yıne tıkkk yok. Allah'ım cıldıracağım. Sonrası 1/2 ne oldu da çalıstı. Sonra BIOS'a girdim. Xpm modunu açtım. Taktım RAM'i 4'e tak açıldı. Vallaha bu işten bir şey anladım gitti :) artık böyle kullanacaz baska care yok. Makıneden soğudum musteri cıktığı an satacağım.
İşlemci ayağında, işlemci slotunda eğrilik yamuklu varsa RAM slotlarını etkilemektedir. Konu çözüldü. Kilitlenebilir.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı