MSI B450 Gaming Plus A-XMP Çalışmıyor

STanos

Kilopat
Daha fazla  
Ekran kartı ve HDD hariç tamamen yeni bir sistem kurdum fakat işlemci sürekli O.C. Halde 4.3 GHz'de çalışıyor. BIOS üzerinden A-XMP'de iki profil var ikisi de 3200 MHz'i gösteriyor ve bunları aktifleştirdiğimde hiçbir işe yaramıyorlar. RAM'ler şu an sabit olarak 2133 MHz'de çalışıyor. Elle 3200 MHz'e aldığımda da bir değişiklik olmuyor. Memory TRY It! 'Den bir profil seçip kullanmaya çalıştığımda ise BIOS'u sıfırlamak zorunda kalıyorum. RAM'leri daha düşük frekanslarda çalıştırmayı denedim fakat onlar da işe yaramadı. İlk defa AMD sistem topluyorum. İşlemcinin sürekli O.C. Halde çalışması normal mi? A-XMP neden çalışmıyor? Bu arada sistemi kurunca tekrar Windows kurulumu yapmadım HDD'yi olduğu gibi taktım.

Sistemim:
MSI B450 GAMING Plus
Ryzen 7 3700X
Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2X8GB) DDR4 3200MHz CL16 (CMW16GX4M2C3200C16)
Galax GTX 1050 Ti O.C.
Seagate 1TB HDD
Cooler Master Master Watt 600W 80+

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncel mi? Birde temiz kurulum öneririm. Bu işlemleri uyguladıktan sonra buraya ne olduğunu yazın.

Bios ekranın resimlerini atarsanız daha çok yardımcı olurlar birde oc genie aktif mi ?

Biosta oc genie ile alakalı bir şey göremedim, overclock kısmı fotoğraftaki gibi görünüyor. En son çıkan bios sürümünü kullanıyorum, temiz kurulum yapmayı deneyeceğim. Bu arada A-XMP'yi devreye soktuğumda Adjusted DRAM Frequency 3200 olarak görünüyor fakat tek tek slotları kontrol ettiğimde ramlerin 2133'de çalıştığını görüyorum.

Son düzenleme:
Direk DRAM Frequencyi 3200 yapıp denedinmi bencede temiz kurulum yap ama bios ayarlarına pek etkisi olmaz galiba

Direk DRAM Frequencyi 3200 yapıp denedinmi bencede temiz kurulum yap ama bios ayarlarına pek etkisi olmaz galiba
Evet, öyle yapmayı da denedim. Elle ayar yaptığım zaman ekrana görüntü gelmiyor bilgisayarı kapatıp açmak zorunda kalıyorum.
Sıfırdan Windows kurulumu yaptım. Şu an A-XMP Profile 2 seçili. İşlemcim hala 4.3 GHz'de çalışıyor. CPU-Z görüntüleri de böyle. Ne yapacağımı bilemiyorum, acaba bir sonraki bios güncellemesiyle çözülür mü bu?

Ryzen Master üzerinden O.C. yapmayı denedim fakat yine aynı şey oldu, bilgisayar açılmadı. BIOS pilini çıkararak sıfırlamak zorunda kaldım. Hiç bir şey anlayamıyorum.

Son düzenleme:
XMP profile seçince bellekler 3200MHz'de çalışmıyor demişsin attığın CPU-Z programı çalışıyor olduğu gözüküyor. Sürekli arka plan ve programlar varsa işlemci 4,3GHz'de çalışması normal.

DRAM frekans kısmını 2 ile çarpınca 3200 yapar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…