MSI B450 Tomahawk Mavi Ekran ve Kilitlenme Sorunu

Ankebutr

Decapat
Selam dostlar son 1 aydır günde en az 1-2 defa başıma gelen ani kilitlenme ve mavi ekran sorunu yaşıyorum.
Olay tam olarak şöyle;

PC açıyorum bazen 5 dk bazen 1 saat sonra aniden kilitleniyor hiçbir tuş çalışmıyor PC açma kapatma tuşuyla kapatıp açıyorum.

Bazen durduk yere farklı farklı hatalarla mavi ekran yemekteyim.

Hep olmasa da bu kilitlenme sorunu sonrasında restart yapmak istediğimde kasa çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Bazen bu esnada DRAM ışığı yanıyor. Bugün yine oldu 3 kere açmaya çalıştım olmadı. 2x8 RAM var slotun birini sökünce single olarak açmayı başardım.

Memtest yaptım ama bir sorun yok olarak görünüyor ama bana da rammiş gibi geliyor. Bu sorunum kaynağı nedir?

Sistemim: MSI B450 Tomahawk Max(BIOS güncel), Ryzen 3600, SSD ve HDD'leri kontrol ettim sorun görünmüyor, 2x8 HyperX Predator, Win10Pro( güncel), Palit RTX2060.

Ve şöyle bir daha ayrıntı var eski anakartım ASUS TUF B350M ve onda çok nadir belki haftada 1 kere anca oluyordu şimdiki anakartımda günde 2-3 kere oluyor acaba BIOS'ta mı sıkıntı var bilemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son durum nedir?
Hocam dediklerinizi yaptım ve bugüne kadar sorunsuz kullandım. Yaklaşık 1 saat önce oyundayken PC kilitlendi. Güç tuşuna basılı tutarak kapattım ve açmaya çalıştığımda yine ekrana görüntü vermiyor ve DRAM ışığı yanıyordu. Bende slotun birini söktüm tek slot açmaya çalışınca bir hata veriyor ve bu sayede BIOS'a girip PC'yi açtım. Sorunum bu şekilde devam ediyor ama artık mavi ekran almıyorum. Biraz önce memtestle RAM'leri tek tek kontrol ettim ama sorun yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
DRAM ışığı ile SSD'nin bir alakası olduğunu sanmıyorum fakat sistemi HDD'ye kurup deneyebilirsiniz.
Hocam şimdi gördüm forumda aynı sorunu yaşayan birisi daha varmış BIOS'tan kaynaklı olduğunu söylüyor şimdi ben güncel BIOS'tan direkt ilk BIOS'a dönmeye kalksam sıkıntı olur mu yoksa teker teker mi düşüreyim versiyonu? Bu konu hakkında bilginiz var mı?

BIOS'u düşüremezsin, BIOS Flash algoritması buna izin vermez, AFUDOS ile BIOS düşürebilirsin fakat bu riskli bir iş, anakartı bir tuğlaya(brick) dönüştürebilir.
Teşekkürler hocam o zaman servise yollamak gerekiyor 👍
Anakartında sıkıntı olabilir fakat anakartı test edecek bir program bilmiyorum :(
Hocam şimdi farkettim tomahawk max ram uyumluluk listesinde kullanmakta olduğum ram'ler mevcut değil. Sorunun bundan kaynaklanma ihtimali var mı?
BIOS'u düşüremezsin, BIOS Flash algoritması buna izin vermez, AFUDOS ile BIOS düşürebilirsin fakat bu riskli bir iş, anakartı bir tuğlaya(brick) dönüştürebilir.
Hocam kartı servise yolladım sorun yok dediler. 2 hafta kadar sorunsuz kullandım lakin 2 gündür yine aynı sorunlar tekrarlanmaya başladı mavi ekran yok lakin kilitlenme devam etmekte. İnternette biosta sıkıntı olduğu yazıyor bende biosu düşürdüm 2-3 farklı sürümü denedim oyun harici sorun yaşamadım sadece oyunlarda şu mavi ekran hatasını alıyorum ve bazen pc başlatırken cpu debug bazen de dram debug ışıkları yanıyor fanlar dönüyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Son çare zararına satıp asusa geçmek olacak heralde.

Son düzenleme:
Bende de ayni sorun var. RAM'lerden dolayi uyumluluk saglamiyor bence. Ben 2133MHz hi level RAM kullaniyorum. Eskiden almistim sanirim degistirme zamani geldi.

Geri
Yukarı