MSI B450M-A PRO Max vs B450M S2H V2

Bütçe
600-700

m0zzYs

Hectopat
Yer
Afyonkarahisar
Daha fazla  
MSI B450M-A PRO Max.
Gigabyte B450M S2H v2.

İkisi arasında kararsız kaldım bazı yerlerde S2H'a 3. nesil işlemci takmak için BIOS Update yapılması gerekiyor vs. bir şeyler yazıyordu. Ben de çok anlamam o konulardan. Yardimci olabilir misiniz, hangisini almalıyım şimdiden teşekkürler.

Eğer güncel değilse ikisinde de BIOS güncellemen gerekir. Bu bir kriter değil. Aldığın yere sorabilirsin BIOS sürümünü.
B450-A PRO MAX tercih edebilirsin.
Nasıl bu anakartı öneriyorsun? İşlemci güç beslemesi 4 pin. Arkadaş 3. nesil işlemci takacağını söylüyor.

İkisi arasında kesinlikle B450M S2H V2.

Ben ikisini de kullandım, B450M-A Pro Max kullanması çok daha kolay bir anakart diyebilirim. Ayrıca, ikisi de kendi başlarına 3. nesil Ryzen işlemcileri desteklemiyorlar, BIOS güncellemesi gerekli ancak bazıları fabrikadan BIOS güncellemeli geliyorlar. Benim aldığım 2 anakartın kutusunda da "Ryzen 3000 Ready" ibaresi yer alıyor. Satın almadan öğrenmek isterseniz satın alacağınız yere sormanız gerekli.

B450M-A PRO MAX'de mosfet soğutucusu küfrederek konmuş gibi XD.

S2H V2 alır çok rahat.
Konmuş mu, ben konduğunu bile görmemiştim. 🤣 Hatırladığıma göre sadece en aşağı sağ köşede bir tane vardı, başka hatırlayamıyorum. Ayrıca 4 pin olmasına rağmen ben 1600AF işlemciye 4.0 GHz 1.4V verebiliyordum, 4 pin 155W güç aktarımı yapabiliyor ki ben arkadaşın kullanacağı en yüksek TDP değerine sahip işlemcinin 95W TDP değerine sahip olduğunu düşünüyorum. Belki sadece benimle ilgilidir ama bana B450M-A Pro Max çok daha rahat geldi, şu an kullandığım S2H modelinde overclock seçenekleri bile yok. BIOS güncelledim gelmedi, Gigabyte'a yazdım işlemciniz overclock desteklemiyor dediler. Athlon işlemci destekliyor da benim işlemcim nasıl desteklemiyor ya Gigabyte? dedim, "Desteklese orada bir overclock seçeneği çıkardı değil mi?" dediler. GSkill RipjawsV 3000MHz CL16 RAM'i MSI anakartla 3466 MHz CL16 kullanabilmiştim, S2H ile 3200'e çıkarttığımda bilgisayar açılmadı.

Nasıl yok? "Advanced Frequency Settings" altında var.
İsterseniz BIOS ayarlarına girip fotoğraf çekip atabilirim, öyle bir seçenek bende yok. 🤣 Kardeşimin Athlon işlemcisini taktığım zaman var, 1600AF taktığım zaman yok. Sadece Dynamic VCore ve Dynamic VCore SOC ve DRAM Voltage seçenekleri bulunuyor ve SOC voltajını en düşük miktarda bile değiştirdiğimde Windows açılmıyor. Bana gelen yanıtlar şu şekilde;

Question 1.png

Question 2.png

Eğer başkası da aynı sorunu yaşarsa bu cevabı alacaklar yani.

@Femto şu konuya bakabilirsin.

@Femto şu konuya bakabilirsin.

Teşekkür ederim, ancak orada bahsedilen seçeneklerin neredeyse hiçbirine ulaşamıyorum. Core Voltage seçeneği yok. 4.0GHz yapabiliyorum Dynamic VCore seçeneğine +0.234 vererek, arttırsam da düşürsem de bilgisayar açılmıyor. B450M-A Pro Max kullanarak hız aşırtma yapmak çok daha kolaydı. Belki de sadece benim sahip olduğum modelle ilgilidir, bilemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı