Çözüldü MSI B460M Mortar overclock failed hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Herkese merhabalar Ryzen sistem ile yasadigim talihsiz sorun nedeni ile Intel i7 10700 Sistem aldim ancak sorunlar peşimi maalesef bırakmıyor.

Sistemimi dün kullandıktan ve gece 3 gibi yatmak için hazırlanırken sistemi Windows üstünden kapattım. Kapatır kapatmaz sistem tekrar açıldı ışıkları yandı ve aşağıdaki hatayı verdi. Ne olduğunu anlayamadım çünkü sistem overclocklu değildi. Sistemi kapatıp açtım ancak bu sorunla bir daha karşılaşmadım. Bugün sistemi tamamen normal bir şekilde kullandım sabahtan geceye kadar.

İşlerim bittikten sonra sisteme ne olduğunu merak edip AIDA64 programını indirdim. AIDA 64 üstünden CPU zlip testine sokar sokmaz elektrik kesmiş gibi sistem kapandı ve ayni hatayı verdi çok şaşırdım. Daha sonra AIDA64 stability test çalıştırdım. 45 Dk calistirsim ancak hiçbir hata gözlemlemedim. Intel CPU diagnostics çalıştırdı yine bir sorun gözlemlemedim.

Her gün BF5 ve başka birçok oyun oynuyordum. Oyunlarda çökme FPS düşüklüğü vs sorun yaşamadım henüz. Açıkçası sistemde ne sorun olduğunu anlayamadım. Lütfen bilginiz var ise yardım edin. PSU ile alakalı olabilir gibi geliyor açıkçası ancak kafam iyice karışmış vaziyette.

Sistemim:
i7 10700.
MSI B460M Mortar.
G.Skill flarex 16 GB CL16 RAM.
INNO3D GTX1660 Ti.
Sharqoon SH650V2 PSU.
Scythe fuma 2 işlemci soğutucu (ısınma sorunum yok)

images.jpeg

Çözüm
Hocam ilk basta acaba RAM ile alakalı bır uyumsuzluk mu diye endişe etmiştim. Ama Intel de normalde bildiğim kadarı ile RAM uyumsuzluğu pek görülen bir durum değil hem XMP açık veya kapalı her halükarda kapanıyor. Sanırım dediğiniz gibi sorun PSU odaklı. Şu PSU'yu acilen degistireyim.

İşte hocam berbat bir PSU, bütçe düşükse FSP Hydro k öneririm, yüksekse XPG Pylon, High Power gd.

Hocam sanırım sorunu çözdüm anladığım kadarıyla sorun donanımsal değil Intel XTU programı PC'ye sanırım birkaç ayarı zorluyor (bende sorunu çözmek için kurcaladım yalan yok) AIDA64 PC zlib testinde çöküyordu. Programı tamamen Revo Uninstaller ile kaldırınca sorun ortadan kalktı sanırım yaklaşık 20 defa test ettim henüz çökme veya kapanma ile karşılaşmadım. PC'yi kapattım açtım tekrar tekrar o çöken testi yapıyorum ama bir çökme ile karşılaşmadım henüz.
Topladığın sistemin sorunlu neden mi psun berbat o işlemci o anakart biraz düşük kalmış, bir şeylerden kısayım derken sistemin içine etmişsin
Oyun yönelik olmadığı işlemci yönelik olduğu için bunu almıştım açıkçası işlemci performansından memnunum psuyu internette arattigimda açıkçası iyi diyorlardı neden böyle olduğunu anlamadım. Sharqoon iyi markadır halbuki. Sorunun tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışıyorum.

Oyun yönelik olmadığı işlemci yönelik olduğu için bunu almıştım açıkçası işlemci performansından memnunum PSU'yu internette arattigimda açıkçası iyi diyorlardı neden böyle olduğunu anlamadım. Sharqoon iyi markadır halbuki. Sorunun tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışıyorum.

Sorun PSU, 2012 kalma bir PSU çok eski yani korumaları da eksik.

Sorun PSU, 2012 kalma bir PSU çok eski yani korumaları da eksik.
Siz ne öneriyorsunuz peki PSU olarak ? Sisteme zarar vermeden acilen değiştirelim bari. Açıkçası çok ilginç normalde solidworksde render alırken işlemci 130 140w çekiyor sorun yok ama CPU Zlib testinde 65w modunda dahi kapanıyor. Bu arada PSU ile Intel XTU benchmarka girince psudan deli gibi coil whine sesi geliyor.

Siz ne öneriyorsunuz peki PSU olarak? Sisteme zarar vermeden acilen değiştirelim bari. Açıkçası çok ilginç normalde SolidWorks'de render alırken işlemci 130 140W çekiyor sorun yok ama CPU Zlib testinde 65W modunda dahi kapanıyor. Bu arada PSU ile Intel XTU benchmarka girince PSU'dan deli gibi coil whine sesi geliyor.

İşte hocam berbat bir PSU, bütçe düşükse FSP Hydro k öneririm, yüksekse XPG Pylon, High Power gd.

Hocam ilk basta acaba RAM ile alakalı bır uyumsuzluk mu diye endişe etmiştim. Ama Intel de normalde bildiğim kadarı ile RAM uyumsuzluğu pek görülen bir durum değil hem XMP açık veya kapalı her halükarda kapanıyor. Sanırım dediğiniz gibi sorun PSU odaklı. Şu PSU'yu acilen degistireyim.

Hocam sanırım sorunu çözdüm anladığım kadarıyla sorun donanımsal değil Intel XTU programı PC'ye sanırım birkaç ayarı zorluyor (bende sorunu çözmek için kurcaladım yalan yok) AIDA64 PC zlib testinde çöküyordu. Programı tamamen Revo Uninstaller ile kaldırınca sorun ortadan kalktı sanırım yaklaşık 20 defa test ettim henüz çökme veya kapanma ile karşılaşmadım. PC'yi kapattım açtım tekrar tekrar o çöken testi yapıyorum ama bir çökme ile karşılaşmadım henüz.

Çözüm

Geri
Yukarı