MSI B550-A PRO, BIOS'a girilmiyor

Ahmet...!...

Kilopat
Daha fazla  
Anakartım MSI B550-A PRO kartı başka sebepten garantiye verdim. Tekrar elime ulaştı çalışıyor fakat BIOS ve Windows yüklenme ekranı geçip direk masaüstüne gelince monitöre sinyal gelip görüntü geliyor. Ne yaptıysam BIOS'a giremedim. PC açılınca "Del" tuşuna basınca bu sefer ekrana hiç görüntü gelmiyor yani yüksek ihtimalle BIOS'a girse de ben göremedim. Garantiden önce o konuda hiçbir sıkıntı yoktu, her açılırken BIOS geliyordu Windows yüklenme ekranı geliyordu. Monitörüm AOC 27CQ27G2U. Çözünürlükten olur diye HDMI ve DP ile 1080P olan bir monitörde de denedim ama gelmedi. BIOS'u güncelledim ve başka sürümlerini de denedim.
Anakartım MSI B550-A PRO kartı başka sebepten garantiye verdim. Tekrar elime ulaştı çalışıyor fakat BIOS ve Windows yüklenme ekranı geçip direk masaüstüne gelince monitöre sinyal gelip görüntü geliyor. Ne yaptıysam BIOS'a giremedim. PC açılınca "Del" tuşuna basınca bu sefer ekrana hiç görüntü gelmiyor yani yüksek ihtimalle BIOS'a girse de ben göremedim. Garantiden önce o konuda hiçbir sıkıntı yoktu, her açılırken BIOS geliyordu Windows yüklenme ekranı geliyordu. Monitörüm AOC 27CQ27G2U. Çözünürlükten olur diye HDMI ve DP ile 1080P olan bir monitörde de denedim ama gelmedi. BIOS'u güncelledim ve başka sürümlerini de denedim.
uğraşırken ekran kartı driverını silip tekrar yüklemeyi denedim. Drivere siler silmez masaüstünden de görüntü gitti şuan kasam hiç görüntü vermiyor. Sorun ekran kartından olduğuna karar verdim fakat ekran kartım drivere silmeden önce gayet güzel çalışıyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konuya bir bakın isterseniz. Bir arkadaşımız böyle çözmüş.

Bilgisayarımı topladığımdan beri (yaklaşık 1-2 aydır) çözmek için kafayı yediğim bir sorunum vardı, monitörüm Windows açılana kadar herhangi bir şekilde display yapmıyor, sadece Windows açıldığında pin girme yerine girdiğimde çalışıyordu. Yani kısaca herhangi bir şekilde BIOS'a girdiğimde monitörüm bunu göstermiyordu. Görmek için TV'ye bağlamak zorunda kalıyordum ve bu çok can sıkıcıydı. Ama sonunda çözümünü buldum ve benimle aynı sorunu olan arkadaşlara çözümümü sunmak istedim. (Monitörüm 1080P IPS, HDMI ile bağlanıyorum sistemimi en aşağıya ekleyeceğim anakartım B450M-S2H

NOT: Sadece UEFI sistemlerde geçerlidir.

Bu sorunun çözümünü bulmak ne kadar zor olsa da çözümün kendisi oldukça basitmiş. Tek yaptığım şey BIOS ayarlarından Boot menüsünde CSM seçeneğini Disabled yapmak oldu. Ondan sonra sonunda çözmüş oldum. Ayrıca Boot menüsünde Fast Boot seçeneğini de Disabled yapmayı unutmayın. Sorununuz hala çözülmezse bazılarının yine BIOS ayarlarında PCIe'yi 2.0 yerine 3.0 yaparak çözdüğünü gördüm, nerede veya nasıl yapacağınız hakkında bir fikrim yok ama.

Sistemim:

-GPU: RX570 8 GB Sapphire Pulse ITX (1 fan)
-CPU: R5 1600 AF 12nm
-Anakart: B450M-S2H.
-RAM: 16 GB 3000MHz (2X 8 GB CMK8GX4M1D3000C16)
-PSU: High Power element Smart 750W 80+ Bronze
-SSD: Samsung MZ-V7E250BW 970 Evo 2.5" 250 GB NVMe M.2 V-NAND
-HDD: Seagate Barracuda 2TB 7200RPM 256MB.
-Samsung LS24R350FHMXUF 24" 75Hz 5ms (HDMI-D-Sub) FHD FreeSync Çerçevesiz IPS Oyuncu Monitör

Bu konuya bir bakın isterseniz. Bir arkadaşımız böyle çözmüş.

Bilgisayarımı topladığımdan beri (yaklaşık 1-2 aydır) çözmek için kafayı yediğim bir sorunum vardı, monitörüm Windows açılana kadar herhangi bir şekilde display yapmıyor, sadece Windows açıldığında pin girme yerine girdiğimde çalışıyordu. Yani kısaca herhangi bir şekilde BIOS'a girdiğimde monitörüm bunu göstermiyordu. Görmek için TV'ye bağlamak zorunda kalıyordum ve bu çok can sıkıcıydı. Ama sonunda çözümünü buldum ve benimle aynı sorunu olan arkadaşlara çözümümü sunmak istedim. (Monitörüm 1080P IPS, HDMI ile bağlanıyorum sistemimi en aşağıya ekleyeceğim anakartım B450M-S2H

NOT: Sadece UEFI sistemlerde geçerlidir.

Bu sorunun çözümünü bulmak ne kadar zor olsa da çözümün kendisi oldukça basitmiş. Tek yaptığım şey BIOS ayarlarından Boot menüsünde CSM seçeneğini Disabled yapmak oldu. Ondan sonra sonunda çözmüş oldum. Ayrıca Boot menüsünde Fast Boot seçeneğini de Disabled yapmayı unutmayın. Sorununuz hala çözülmezse bazılarının yine BIOS ayarlarında PCI-e'yi 2.0 yerine 3.0 yaparak çözdüğünü gördüm, nerede veya nasıl yapacağınız hakkında bir fikrim yok ama.

Sistemim:

-GPU: RX570 8 GB Sapphire Pulse ITX (1 fan)
-CPU: R5 1600 AF 12nm
-Anakart: B450M-S2H.
-RAM: 16 GB 3000MHz (2X 8 GB CMK8GX4M1D3000C16)
-PSU: High Power element Smart 750W 80+ Bronze
-SSD: Samsung MZ-V7E250BW 970 Evo 2.5" 250 GB NVMe M.2 V-NAND
-HDD: Seagate Barracuda 2TB 7200RPM 256MB.
-Samsung LS24R350FHMXUF 24" 75Hz 5ms (HDMI-D-Sub) FHD FreeSync Çerçevesiz IPS Oyuncu Monitör

Dediğiniz olayı anladım fakat ben farklı monitörden de BIOS'u veya açılana kadarki kısmı göremediğim için bunu yapamıyorum.
Televizyondan denedim HDMI ve DP çıkışlarını denedim değişen bir şey olmadı. DVI girişli monitörümde yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı