MSI B550 Gaming Plus vs Tomahawk - VRM

Bütçe
2000

Pemain

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
Corsair Vengance 16 GB
İşlemci
AMD R5 5600X
MSI MPG B550 Gaming Plus anakartı yaklaşık 1 hafta önce fiyatların artacağını öngördüğümden dolayı 1800 TL'ye aldım.(Tomahawk tercih edecektim fakat bu kart 1800 TL iken bile Tomahawk 3000 küsur TL idi o yüzden alamadım.) Yanında 5600X işlemci ile kullanacağım. Benim bu konuda soracağım 2, 3 şey var.
  1. İnternette popüler olan forumlarda gördüğüm yorumlar Tomahawk'ın daha iyi olduğundan bahsediyorlar. Şu anda 3200 TL iade edip Tomahawk almaya değer mi?
  2. VRM nedir? Tomahawk modelinde çok daha iyi olduğunu yazmışlar.
Gerçekten konuya başlarken aklımda olanları şu an yazıya dökemedim fakat sorduğum 2 soruya bile cevap verebilirseniz çok mutlu olurum.

Gerek yok değiştirmenize. VRM'ler işlemciyi besleyen devre elemanları. OC işindeyseniz iyi kaliteli VRM'li almak tabii ki daha iyi olacaktır.

BIOS güncellerken son sürümü mü yüklemeliyim peki? Son BIOS sürümü beta da gözüktüğünden olayı soruyorum.

BIOS güncellerken son sürümü mü yüklemeliyim peki? Son BIOS sürümü beta da gözüktüğünden olayı soruyorum.

B550-A Pro kullanıyorum (Gaming Plus'ın ışıksız hali) o BIOS'a güncelleyeli 1 hafta kadar oluyor. Dilersen yapabilirsin bir sorunla karşılaşmadım, yüklü gelen BIOS biraz eskidir.

1- Tomahawk'ın daha iyi olduğu doğrudur. Ancak 3000 TL bandına çıkmayı gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. R5 5600X'ü geçiyorum, B550 Gaming Plus için R7 5800X kullansanız dahi sorun olmaz. Kaliteli bir anakarttır.

2- VRM, CPU'nun voltaj-güç dengesinden sorumlu bir bölümdür diyebiliriz. İşlemcimiz yük altındayken önemli rol oynayacaktır. Gaming Plus'ta bu bölüm oldukça kaliteli. Ekstra OC denemeleri olmadığı sürece standart bir kullanıcı için hayli hayli yeterli.

1-) Gerek yok, anakartın zaten gayet iyi.

2-) VRM denilen şey işlemcinin güç beslemesinden sorumlu tasarımdır.

Geri
Yukarı