MSI B550 MAG Mortar nasıldır?

tolgaw231

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, forumdaşlar, MSI B550 MAG Mortar anakart aldım. Sizce bu anakart nasıl, ASUS TUF'tan daha mı iyidir? Kullanan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şahsi görüşüm.

Ben 1 ay önce MSI MPG B550 Gaming Plus anakart aldım.

5700X, Gigabyte RTX 3060 2x16 GB 3600 MHz G.Skill Ripjaws RAM ile kullanıyordum bu sistemi ASUS TUF B350M Plus anakart ile kullandım. Sistem çok stabil sorunsuzdu. 5 yıldır kullandım.

Sonra üstteki MSI anakarta geçmek istedim daha doğrusu kampanya vardı alayım dedim ilk başta MSI almaya tereddüt ettim önceden 970a modelleri döneminde 2 tane anakartını kullanmıştı 2 side ısınan modellerdi.

Anakart geldi bağlantılarını yaptım yaşadığım sorunlar.

Sistem açma tuşuna bastıktan 2 saniye süre sonra sistem açılıyor statik elektrik boşalttım vs her yolu denedim nafile.
Sistem W11 ve sıfırdan kurdum üşenmedim. Ama önceki anakarta göre daha geç açılıyor zaten Fast boot diye bir option da yok direk UEFI seçilince otomatikmiş. Garip.
RAM'ler kesinlikle XMP de çalışmıyor direk alınca olmuyor ancak voltajı default 1.35 yapmayınca olmuyor boot etmiyor. Garip...
Daha sonra içime sinmedi ve değiştirmek istedim bunu satıp yerine,

ASUS TUF B550M-E aldım
Sistem kendine geldi diyebilirim

Üstteki yazdıklarım tamamen gitti XMP'ye aldım sorunsuz çalıştı, tuşa bastığım gibi PC açılıyor, Fast boot vs açık sistem daha hızlı Windows'a giriyor.

Daha MSI anakart asla almam. Bu benim yaşadığım deneyim sonrası kendi görüşüm. Tabii ki bu durum rastlantı şans vs birçok faktöre bağlı olabilir ama ASUS TUF markasından çok memnunum özellikle anakart. B350M Plus'ı 5 sene kullandım R5 1600 ile başladım 3300X 5500 5600 ve şimdi 5700X ile. Tık etmedi anakart bir gün olsun.

İyi sosyaller.

Şahsi görüşüm.

Ben 1 ay önce MSI MPG B550 Gaming Plus anakart aldım.

5700X, Gigabyte RTX 3060 2x16 GB 3600 MHz G.Skill Ripjaws RAM ile kullanıyordum bu sistemi ASUS TUF B350M Plus anakart ile kullandım. Sistem çok stabil sorunsuzdu. 5 yıldır kullandım.

Sonra üstteki MSI anakarta geçmek istedim daha doğrusu kampanya vardı alayım dedim ilk başta MSI almaya tereddüt ettim önceden 970a modelleri döneminde 2 tane anakartını kullanmıştı 2 side ısınan modellerdi.

Anakart geldi bağlantılarını yaptım yaşadığım sorunlar.

Sistem açma tuşuna bastıktan 2 saniye süre sonra sistem açılıyor statik elektrik boşalttım vs her yolu denedim nafile.
Sistem W11 ve sıfırdan kurdum üşenmedim. Ama önceki anakarta göre daha geç açılıyor zaten Fast boot diye bir option da yok direk UEFI seçilince otomatikmiş. Garip.
RAM'ler kesinlikle XMP de çalışmıyor direk alınca olmuyor ancak voltajı default 1.35 yapmayınca olmuyor boot etmiyor. Garip...
Daha sonra içime sinmedi ve değiştirmek istedim bunu satıp yerine,

ASUS TUF B550M-E aldım
Sistem kendine geldi diyebilirim

Üstteki yazdıklarım tamamen gitti XMP'ye aldım sorunsuz çalıştı, tuşa bastığım gibi PC açılıyor, Fast boot vs açık sistem daha hızlı Windows'a giriyor.

Daha MSI anakart asla almam. Bu benim yaşadığım deneyim sonrası kendi görüşüm. Tabii ki bu durum rastlantı şans vs birçok faktöre bağlı olabilir ama ASUS TUF markasından çok memnunum özellikle anakart. B350M Plus'ı 5 sene kullandım R5 1600 ile başladım 3300X 5500 5600 ve şimdi 5700X ile. Tık etmedi anakart bir gün olsun.

İyi sosyaller.
hayırlı geceler öncelikle verdiğin cevap için çok teşekkür ederim hocam peki bios güncellemesi vs yaptınızmı anakarta ? yani dediğiniz anakartta kimse sorunda yaşamamış elektronik alet sonucta herkeste aynı olacak diye bir şey yokta bende b450-mk var suan asusun anakart yarın elime ulasacak msi nin yani şahsen böyle sorun yaşayan kimse olmamış ama tabi ki birazda şans işi bu işler diyebilirim bazı işler yolunda gitmiyor :)

Hayırlı geceler öncelikle verdiğin cevap için çok teşekkür ederim hocam peki BIOS güncellemesi vs yaptınız mı anakarta? Yani dediğiniz anakartta kimse sorunda yaşamamış elektronik alet sonucta herkeste aynı olacak diye bir şey yokta bende B450-MK var şu an ASUS'un anakart yarın elime ulasıcak MSI'nin yani şahsen böyle sorun yaşayan kimse olmamış ama tabii ki biraz da şans işi bu işler diyebilirim bazı işler yolunda gitmiyor :)

Evet alır almaz ilk olarak ona baktım 5 sürüm geride gelmiş ilk onu güncelledim ama nafile yani. Dediğim gibi ben markacılık yapmak istemem ama bana denk geldi galiba. Önceden MSI 970a G46 vardı chipset acayip ısınıyordu sorunlu bir modeldi. Elini dokunamazdın. Daha sonra biraz para ekleyip 970a Gaming modeline geçtim oda 1 ay sonra anakarttan bir sıvı akmaya başladı bildiği yağlı bir şey gibi. Araştırdığımda bir zararı yokmuş anakartlarda olabiliyormuş ama yani hep mi bana denk gelir :D daha sonra o sistemden Ryzen'a geçmiştim.

Evet alır almaz ilk olarak ona baktım 5 sürüm geride gelmiş ilk onu güncelledim ama nafile yani. Dediğim gibi ben markacılık yapmak istemem ama bana denk geldi galiba.
bende suan işlemci olarak 5800x var b550 almamın sebebi sistemimi desteklenen en üst sürüm işlemciyi takabilmek için kısacası Upgrade yapabilmek için aldım argb desteği olmasıda cabası yani

Bende şu an işlemci olarak 5800X var B550 almamın sebebi sistemimi desteklenen en üst sürüm işlemciyi takabilmek için kısacası upgrade yapabilmek için aldım ARGB desteği olmasıda cabası yani.

Aynen bende de arbg yoktu, çipset olarak daha güncel olduğu ve eski anakartın 5 sene civarı olması nedeni. AM5'e geçemeyeceğim için bari AM4 en günceli olsun istedim.

Aynen bende de arbg yoktu, çipset olarak daha güncel olduğu ve eski anakartın 5 sene civarı olması nedeni. AM5'e geçemeyeceğim için bari AM4 en günceli olsun istedim.
am5 demek yeniden sistem dizmek demek hocam ki ddr5 sistemler suan gercekten cok pahalı durumlar en azından b550 anakartın olması avantaj umarım herhangi bir sorun yaşamam

Geri
Yukarı