MSI B550 Tomahawk Realtek Audio gözükmüyor

kagancapar

Hectopat
Merhabalar,

Dün bir yeni bir MSI B550 Tomahawk, Ryzen 7 3700X ve RTX 2060'lı bir sistem kurup başlattım makineyi daha sonra dikkatimi çekti ki Realtek'in aygıtlarda veya ses ayarlarında ifadesi yok. Resimlere aşağıdan bakabilirsiniz. Ne kadar driver, cab, inf dosyayı denediysem de olmadı. BIOS'tan enable mı acaba diye dahi kontrol ettim. Anakart yazmamın sebebi anakartta on-board olan ses kartı bozuk olabilir mi? Ama 3"5 jack girişlerini farklı girişlere denediğimde hoparlör üzerinden cızırtı sesleri de alıyorum. Sadece Microsoft Store'da yer alan "realtek Audio control" dosyayı inerken hata alıyorum. Lütfen yardımcı olabilir misiniz? Umarım bozuk değildir ses kartı yoksa servis vs derken ne kadar uğraşırım inanın bilmiyorum.

Resimler:

Dosya Ekleri

• ses-kontrol.png
    7,2 KB · Görüntüleme: 75
  • ses-kontrol2.png
    9 KB · Görüntüleme: 54
  • ses-kontrol3.png
    5 KB · Görüntüleme: 54
  • ses-kontrol4.png
    27,4 KB · Görüntüleme: 63

Hocam birden fazla sürücü kurmaya çalıştıysanız sorun olabilir, güvenli modda ses sürücüsünü kaldırıp sadece Realtek HD Universel driver olanı kurunuz.

Sürücüyü kaldırınız. Ana kartınızın resmi sitesinde sürücüyü indiriniz. Kurma işlemi sırasında yeniden başlatma isterse mutlaka yapınız. Yeniden başlatma işleminden sonra sürücü yüklemesi genelde devam ediyor. Buna dikkat ediniz.

Hepinizin dediklerini tek tek denedim şu anda DDU'yu ilk defa denedim ve ne yazık ki yine olmadı. MSI'ın sitesinde yer alan driver üzerinden ilerledim. Ayrıca kontrol ettiğimde 64 bit program files üzerinde Realtek'i göremedim. Microsoft store'dan indirmek istediğimde ise aşağıda ki resimdeki hatayı alıyorum. O hataya neden olan her şeyi de dün gece denedim sorun gider dedim, resetledim, antivirüs (defender) kapattım vs. vs. ama ses kartına 3"5 farklı yerlere taktığımda cızırtı alıyorum. Bu arada başka bir diske sıfırdan windows kurup o şekilde oluyor mu diye de denedim bir türlü olmuyor. Görseller şimdi ki zamana aittir. @Captain J.Sparrow @KITT @Eray T

Dosya Ekleri

• ses-kontrol6.png
    26,5 KB · Görüntüleme: 55
  • ses-kontrol7.png
    10,9 KB · Görüntüleme: 50
Monitörden mi ses alıyorsunuz? Büyük ihtimal ile sürücü kurulumu başarılı olmuyor bence.

Dosya Ekleri

• Ses.JPG
    35 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleme:
Aynen şu an hoparlörü görmediği için HDMI üzerinden monitörden alıyorum mecbur. Yani ne yapacağım bilmiyorum sanıyorum ses kartı bozuk. @Captain J.Sparrow
Güncel
Hatta DriverStoreExplorer ile kaldırım bütün ses dosyalarını yükledim ve versiyon MSI'in sitesindeki il aynı gözüktüğü halde sıkıntı var. Ama şimdi en azından resim de görüldüğü gibi High Definition Audio Device geldi.

Dosya Ekleri

• gozuk.png
    5,7 KB · Görüntüleme: 42
  • ssss.png
    3,3 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:
Yazılımsal sıkıntı var diye düşünüyorum. Sürücüleri kendi sitesi dışında farklı yerden yüklediniz mi? Bu hazır sürücü güncelleme programları gibi.

ıyı geceler aynı sorun bendede var sorunu çözen varmı acaba

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…