MSI Bravo 15 B5DD Wi-Fi'ın stabil çalışmaması

Rubik's Cube

Hectopat
MSI Bravo 15 B5DD laptopum var ve RZ608 Wi-Fİ 6E 80MHz ağ kartı var, ağ kartının sürücüsü ise güncel ve aygıt yöneticisinde "Bu aygıt düzgün çalışıyor." olarak gözükmekte.

İnternete Ethernet üzerinden bağlandığım zaman tamamen sorunsuz bir deneyim yaşıyorum. Ancak Wi-Fİ ile bağlandığım zaman her zaman olmamakla beraber kimi zaman (nadir değil ama her zaman da değil) bazı sorunlar yaşıyorum:

• Wi-Fi'a bağlanması uzun sürebiliyor.
  • Wi-Fi sürekli gidip gelebiliyor.
  • Wi-Fi ile internet hızı çok düşük olabiliyor ve PING değeri çok yüksek olabiliyor, normalde aldığım hız 500 Mbps iken (Superonline Fiber 500 Mbps paketi kullanıyorum) 1-2 Mbps gibi çok düşük hızları alabiliyorum.
Ancak kimi zaman Wi-Fi da sorunsuz çalışıyor ve Wi-Fi üzerinden de aynı Ethernet üzerinden olduğu gibi 500 Mbps download hızını alabiliyorum. Bu sorun her zaman olmasa da bazen bilgisayarı yeniden başlatınca düzelebiliyor.

Bilgisayarı evden çıkarmadığım için farklı bir Wi-Fi ağı ile deneme şansım henüz olmadı. Ancak aynı router ile başka cihazdan bağlandığımda böyle bir sorun olmuyor. iPhone'umun kişisel erişim noktası özelliğiyle bağlandığımda da bilgisayarımdaki internet hızı telefonuma göre düşüktü.

Sorunun sebebinin donanımsal olabileceğinin de farkındayım (ki öyleyse üzücü olacak, çünkü birkaç hafta önce aldığım laptopun ekranı arızalı çıkmıştı, bu nedenle iade edip başka bir laptop almak zorunda kalmıştım, eğer bu da arızalı çıkarsa iki kez iade etmek zorunda kalmak büyük şanssızlık olur) ancak bundan önce sorunun yazılımsal sebeplerden kaynaklandığını varsayarak sorunu çözmek için deneyebileceklerimiz hakkında bilgi verirseniz memnun olurum.

Son düzenleme:
Sıkıntı eğer donanımsal arıza yoksa bundan dolayı o zaman bence. Bazı laptoplarda BT ve Wi-Fi anteni birbirine yakın ya da bütünleşik olabiliyor, bu da sinyal çakışmasına yol açabiliyor. Özellikle 2.4 GHz bandında daha belirgin oluyor bu sorun. Bendeki laptop da bunu bazen yapıyordu, ben 5 GHz bandına geçirip düzelttim ama düzelmeyenler de var.

Bu ağ kartı ile sorun yaşayan başkaları da oldu. BIOS güncel mi?

Bu ağ kartı ile sorun yaşayan başkaları da oldu. BIOS güncel mi?

Evet, AIDA64 Extreme ile kontrol ettiğimde cihazın BIOS sürümü E158KAMS.10F olarak gözükmektedir. Aynı şekilde MSI internet sitesinde de en güncel BIOS sürümü E158KAMS.10F olarak gözüküyor.

İlginç şekilde bu sorun genellikle cihazı "Yeniden başlat" ile yeniden başlattığımda genelde düzeliyor ancak bir süre sonra yeniden başlıyor, ancak "Bilgisayarı kapat" ile kapatıp daha sonra yeniden açtığımda bir şey değişmiyor.
Sıkıntı eğer donanımsal arıza yoksa bundan dolayı o zaman bence. Bazı laptoplarda BT ve Wi-Fi anteni birbirine yakın ya da bütünleşik olabiliyor, bu da sinyal çakışmasına yol açabiliyor. Özellikle 2.4 GHz bandında daha belirgin oluyor bu sorun. Bendeki laptop da bunu bazen yapıyordu, ben 5 GHz bandına geçirip düzelttim ama düzelmeyenler de var.

Bunu demeniz üzerine Bluetooth'u ayarlar üzerinden kapatmayı denedim ve aynı sorunun Bluetooth kapalı da olsa yaşandığını gördüm.
Güncelleme: Wi-Fi gerçekten çok sorunlu, bu nedenle ürünü iade talebi oluşturdum ve geri gönderdim.

Son düzenleme:
MSI Bravo 15 B5DD laptopum var ve RZ608 Wi-Fi 6E 80MHz ağ kartı var, ağ kartının sürücüsü ise güncel ve aygıt yöneticisinde "Bu aygıt düzgün çalışıyor." olarak gözükmekte.

İnternete Ethernet üzerinden bağlandığım zaman tamamen sorunsuz bir deneyim yaşıyorum. Ancak Wi-Fi ile bağlandığım zaman her zaman olmamakla beraber kimi zaman (nadir değil ama her zaman da değil) bazı sorunlar yaşıyorum:

• Wi-Fi'a bağlanması uzun sürebiliyor.
  • Wi-Fi sürekli gidip gelebiliyor.
  • Wi-Fi ile internet hızı çok düşük olabiliyor ve PING değeri çok yüksek olabiliyor, normalde aldığım hız 500 Mbps iken (Superonline Fiber 500 Mbps paketi kullanıyorum) 1-2 Mbps gibi çok düşük hızları alabiliyorum.
Ancak kimi zaman Wi-Fi'da sorunsuz çalışıyor ve Wi-Fi üzerinden de aynı Ethernet üzerinden olduğu gibi 500 Mbps download hızını alabiliyorum. Bu sorun her zaman olmasa da bazen bilgisayarı yeniden başlatınca düzelebiliyor.

Bilgisayarı evden çıkarmadığım için farklı bir Wi-Fi ağı ile deneme şansım henüz olmadı. Ancak aynı router ile başka cihazdan bağlandığımda böyle bir sorun olmuyor. IPhone'umun kişisel erişim noktası özelliğiyle bağlandığımda da bilgisayarımdaki internet hızı telefonuma göre düşüktü.

Sorunun sebebinin donanımsal olabileceğinin de farkındayım (ki öyleyse üzücü olacak, çünkü birkaç hafta önce aldığım laptopun ekranı arızalı çıkmıştı, bu nedenle iade edip başka bir laptop almak zorunda kalmıştım, eğer bu da arızalı çıkarsa iki kez iade etmek zorunda kalmak büyük şanssızlık olur) ancak bundan önce sorunun yazılımsal sebeplerden kaynaklandığını varsayarak sorunu çözmek için deneyebileceklerimiz hakkında bilgi verirseniz memnun olurum.

09.04.2022 Tarihinde almış oldugum aynı model ve marka laptop için wondows 10
Wi-Fi surucusu nu bulamiyorum MSI sitesi dahil aramadıgım yer kalmadı bu nasıl olur ya driver yok :( nete baglanamiyorum ne yaptiysam olmadı

09.04.2022 Tarihinde almış oldugum aynı model ve marka laptop için wondows 10
Wi-Fi surucusu nu bulamiyorum MSI sitesi dahil aramadıgım yer kalmadı bu nasıl olur ya driver yok :( nete baglanamiyorum ne yaptiysam olmadı

Sürücüyü eğer Windows'u kurarken Driver CD bölümünü silmediyseniz oradan veya sildiyseniz MSI internet sitesi üzerinden yükleyebilirsiniz.

Ancak benim sorunum sürücünün yüklenmesine rağmen ve bazen düzgün çalışmasına rağmen stabil olmaması ve çok kararsız çalışmasıydı.

Geri
Yukarı