MSI G272QPF monitörde 2K görüntü yeteri kadar net değil

144/165 Hz'lerde 60 FPS almak akıcılığı düşürür. Oyunun akıcılığını tam almak için FPS ve Hz'nin eşit oranda olması gerekir. Hz'den çok yüksek FPS almak da iyi değildir Hz'den çok düşük FPS'de almak iyi değildir. Sync açılarak bu akıcılığı iyileştirmeye çalışırız.
Bu konu pikselleşmeyle alakalı değildir.

Bunu anladım fakat sonuçta Hz değeri çözünürlüğe etki etmez, sanırım buna alışmam gerekecek. Yani anlatmak istediğim 1Hz tamamen hareketsiz 2K bir ekran ile 240Hz tamamen hareketsiz 2K ekran aynı görüntüyü verir. Yanlış mıyım?

Hz değeri çözünürlüğe etki etmez

Evet etmez. Dolaylı şekilde eder. Yüksek Hz'nin çok altında FPS aldığında akıcılık kaybı yaşatırsa monitör o zaman sanki çözünürlük düşmüş gibi bir görüntü bozulması meydana gelir. Bu yüzden akıcılık ve FPS olayına değindim.

1Hz tamamen hareketsiz 2K bir ekran ile 240Hz tamamen hareketsiz 2K ekran aynı görüntüyü verir. Yanlış mıyım?

Hareketsizken aynı görüntüyü verir. Biraz garip bir soru ama verecektir. Sonuçta hareket etmeyen piksel nasıl bozulsun?

Evet etmez. Dolaylı şekilde eder. Yüksek Hz'nin çok altında FPS aldığında akıcılık kaybı yaşatırsa monitör o zaman sanki çözünürlük düşmüş gibi bir görüntü bozulması meydana gelir. Bu yüzden akıcılık ve FPS olayına değindim.

Hareketsizken aynı görüntüyü verir. Biraz garip bir soru ama verecektir. Sonuçta hareket etmeyen piksel nasıl bozulsun?
Yeni bir kablo aldım artık 144hz kullanıyorum ve dediğiniz doğruymuş sanırım. Ekran akıcı olunca istemsizce insan net gibi görüyor ya da tamam plasebo etkisiyle kendime öyle algılıyorum :D

Yeni bir kablo aldım artık 144Hz kullanıyorum ve dediğiniz doğruymuş sanırım. Ekran akıcı olunca istemsizce insan net gibi görüyor ya da tamam plasebo etkisiyle kendime öyle algılıyorum :D

İnsanların yüksek Hz monitör alma sebeplerinden biridir bu. Taze bir görüntü görürsün yüksek Hz'de. O yüzden anlatmaya çalıştım ısrarla. FPS ve Hz eşit olursa tam verim alırsın. Ne görüntü bozulur ne keyfin kaçar. 👍 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı