MSI G274QPF vs ASUS TUF Gaming VG27AQZ

• Konuyu başlatan awos
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 409
Bütçe
8500
(NOT: AQZ için inceleme yok ama büyük ihtimalle ikisi birebir aynı.)

Kontrast güzel.
-SDR parlaklık fena değil.
-HDR parlaklık kötü. Sadece HDR10 destekli. HDR maalesef kullanılamayacak kadar kötü. Bu fiyatta HDR genel olarak kullanılamaz ama en azından HDR400 modeller daha iyi bir deneyim sunar.
-Geniş renk gamutu kötü. DCI-P3 %80, Rec.2020 %57. Bu seviyede başka modellerse 90-95'e 65+ bulabilirsiniz.
- Renk geçişi performansı fena değil.
-
1705520177804.png

Tepki süresi (dolayısıyla ghosting ve blur) pek iyi değil fiyatına göre. Kötü değil, ancak bu fiyatta daha iyisi bulunabilir. Ayrıca biraz fazla overshoot (ghostingin beyazı) da var.
1705520251415.png

BFI Crosstalk (kopya görüntü) yapmış. İyi değil. Kullanabileceğinizi düşünmüyorum. ELMB-sync var yani VRR ile beraber açılabilir ama dediğim gibi.

Asus'un bu segmentteki ürünleri iyi olmamasına rağmen bu kadar pahalı olmasına şaşırıyorum.

MSI için yorum yapamayacağım yoruldum.

ASUS olan ise gerçek 1 ms eğer
Yanlış.
GtG 1 msler yaklasık 3 ms MPRT'ye denk
Kim uydurduysa bunu... Böyle bir şey yok.
Hocam ASUS değil MSI 1ms GtG yani MSI daha iyi gerçek 1 ms
Yanlış.
Evet anladım MSI GtG ona göre yazdım zaten.
Yanlış.

Asus'un tepki süresini yukarıda paylaştım. Üreticinin verdiği 1ms GtG VB. değerler pazarlamadan ibaret ve çoğunlukla da yalan. 1ms bir monitörün en kötü süresi 75ms de olabilir 10ms de, ortalama süresi 6ms de olabilir 20ms de.

(Not: Aqz için inceleme yok ama büyük ihtimalle ikisi birebir aynı.)

Kontrast güzel.
-Sdr parlaklık fena değil.
-HDR parlaklık kötü. Sadece HDR10 destekli. HDR maalesef kullanılamayacak kadar kötü. Bu fiyatta HDR genel olarak kullanılamaz ama en azından HDR400 modeller daha iyi bir deneyim sunar.
-Geniş renk gamutu kötü. DCI-P3 %80, rec. 2020 %57. bu seviyede başka modellerse 90-95'e 65+ bulabilirsiniz.
-Eki Görüntüle 2087939
Tepki süresi (dolayısıyla ghosting ve blur) pek iyi değil fiyatına göre. Kötü değil, ancak bu fiyatta daha iyisi bulunabilir. Ayrıca biraz fazla overshoot (ghostingin beyazı) da var.
Eki Görüntüle 2087946
Bfı crosstalk (kopya görüntü) yapmış. İyi değil. Kullanabileceğinizi düşünmüyorum. ELMB-Sync var yani vrr ile beraber açılabilir ama dediğim gibi.

ASUS'un bu segmentteki ürünleri iyi olmamasına rağmen bu kadar pahalı olmasına şaşırıyorum.

Yanlış.

Yanlış.

Yanlış.

ASUS'un tepki süresini yukarıda paylaştım. Üreticinin verdiği 1ms GtG VB. değerler pazarlamadan ibaret ve çoğunlukla da yalan. 1ms bir monitörün en kötü süresi 75ms de olabilir 10ms de, ortalama süresi 6ms de olabilir 20ms de.

MSI 1ms GtG hocam ve gerçek 1ms hızında.

MSI 1ms GtG hocam ve gerçek 1ms hızında.

Kardeş okumamışsın:
Üreticinin verdiği 1ms GtG VB. değerler pazarlamadan ibaret ve çoğunlukla da yalan.
1705521185671.png

Örneğin Asus için monitörün ghosting ve overshoot dengesinin kurulduğu en iyi tepki süresi böyle. Topal tepki süresinin ortalaması 10ms, en kötü 3 toplam tepki süresinin ortalaması 16ms.

Üreticinin 1ms dediği değer:
1705521343925.png

Böyle en yüksek Overdrive ayarında elde ediliyor. Ama böyle yaparsanız bu sefer overshoot olur yani siyah değil beyaz iz olur nesnelerde.

MSI için de geçerli bu. MSI'a yavaş demedim. Bilmiyorum nasıl olduğunu. Ama üreticinin dediği 1ms değeleri falan pazarlama sadece. Onu anlatıyorum.
MSI hızlı bir model olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

Kardeş okumamışsın:

Eki Görüntüle 2087972
Örneğin ASUS için monitörün ghosting ve overshoot dengesinin kurulduğu en iyi tepki süresi böyle. Topal tepki süresinin ortalaması 10ms, en kötü 3 toplam tepki süresinin ortalaması 16ms.

Üreticinin 1ms dediği değer:
Eki Görüntüle 2087978
Böyle en yüksek OverDrive ayarında elde ediliyor. Ama böyle yaparsanız bu sefer overshoot olur yani siyah değil beyaz iz olur nesnelerde.

MSI için de geçerli bu. MSI'a yavaş demedim. Bilmiyorum nasıl olduğunu. Ama üreticinin dediği 1ms değeleri falan pazarlama sadece. Onu anlatıyorum.
MSI hızlı bir model olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

Artık o kadarını ben bilemem yani birçoğumuz bilemeyiz. Ama teknik anlamda MSI daha iyi bence.

(Not: Aqz için inceleme yok ama büyük ihtimalle ikisi birebir aynı.)

Kontrast güzel.
-Sdr parlaklık fena değil.
-Geniş renk gamutu kötü. DCI-P3 %80, rec. 2020 %57. bu seviyede başka modellerse 90-95'e 65+ bulabilirsiniz.
-Eki Görüntüle 2087939
Eki Görüntüle 2087946
Bfı crosstalk (kopya görüntü) yapmış. İyi değil. Kullanabileceğinizi düşünmüyorum. ELMB-Sync var yani vrr ile beraber açılabilir ama dediğim gibi.

ASUS'un bu segmentteki ürünleri iyi olmamasına rağmen bu kadar pahalı olmasına şaşırıyorum.

Yanlış.

Yanlış.

Yanlış.

ASUS'un tepki süresini yukarıda paylaştım. Üreticinin verdiği 1ms GtG VB. değerler pazarlamadan ibaret ve çoğunlukla da yalan. 1ms bir monitörün en kötü süresi 75ms de olabilir 10ms de, ortalama süresi 6ms de olabilir 20ms de.

Teşekkür ederim ben böyle biliyordum yanlış öğrenmişim, sayenizde yanlışım giderilmiş olundu. Ayrıca detaylı bilgiler için teşekkür ederim. Ayrıca pazarlama amaçlı yalan söylendiğini biliyordum ama bu kadarıda pes biraz.

Teşekkür ederim ben böyle biliyordum yanlış öğrenmişim, sayenizde yanlışım giderilmiş olundu. Ayrıca detaylı bilgiler için teşekkür ederim. Ayrıca pazarlama amaçlı yalan söylendiğini biliyordum ama bu kadarıda pes biraz.
Est. sorun sizde değil üreticide. Monitör satmak dolandırıcılık gibi bir şey 😅

Geri
Yukarı