MSİ GE72 2QE PCIe NVMe SSD Yükseltmesi

bedirhan

Kilopat
Makaleler
7
Yer
İstanbul-Avcılar
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, uzun süredir üniversite hazırlık vs. nedenlerle kullanamadığım bilgisayarımı tekrar canlandırmak için araştırmalara başladım.
Bilgisayarımı alırken 8 GB RAM ve 1 TB mekanik disk ile almıştım bütçe ve ileride eklemeleri kendimde yaparım diye. Sizlere kafama takılan bu konuda danışmak istiyorum.

upload_2017-6-15_21-19-49.png

İntel İ7 4720HQ İşlemci
İntel HM87 Chipset

Şimdi benim bilgisayarımda M2 Slotu 3 adet mevcut ancak bu aşağıda model numarasını ve bağlantısını paylaştığım ürün bilgisayarımla uyumlu mu değil mi (PCIE NVME'den dolayı) bir türlü sağlıklı bir bilgi almış değilim.

Samsung MZ-V6E250BW 960 EVO 250GB PCIe x4 NVMe M.2 SSD 3200MB/1500MB

Bu ürün benim bilgisayarımda çalışır mı ? Çalışırsa nasıl değerler elde edebilirim sanırım tam kapasite çalıştıramıyorum. Almamı önerir misiniz? Beni biraz aydınlatırsanız çok memnun olurum, teşekkürler.

Güncelleme:
Teknik servis MSI Türkiye ve MSI'ın kendi destek sistemi üzerinden bir çok yardım isteğinde bulundum ve destek sistemi hariç dönüş yapan olmadı. Onlarda sağolsun çok aydınlatıcı cevap verdiler aydınlandım. :/
Hello Bedirhan,

About Samsung 960 EVO,we didn't test this SSD,and don't guarantee it can work normally,user has to take own risk of compatibility problem.

Best Regards,
MSI Notebook Technical Application Department

Merhabalar, aynı özelliklerdeki Monster bilgisayarıma NVMe SSD takmayı düşünüyorum sanırım depolama alanı olarak desteği var fakar Boot Drive (C, Windowsun kurulu olduğu yer) olarak destek konusunda cevap bulamadım, acaba destekleme konusunda bilgi alabildiniz mi, ya da deneme şansınız oldu mu?

Hocam, Key M olan slot NVMe destekliyor. Oraya takabilirsiniz.

Slotun bant genişliği de önemli. Bende Z97X Gaming 3 anakart var. Key M slotu da var. Fakat 10 Gb/sn. Daha yeni nesillerde 32 GB/sn diyelim. Benden 3 kat daha hızlı çalışır.

Laptop modeli GT72 2QE Dominator Pro. Intel HM87 anakart var. Özelliklerin yazılı olduğu linki aşağı ekledim.

İçinde çoklu SSD takmayı sağlayan şöyle bir kart da var. Super RAID 3 yapabilmeyi sağlıyormuş. 4 tane m2 SSD takılabiliyormuş.

Eğer slot SATA ise, ben 4 değil 40 tane SSD taksam bile oyun yükleme sürelerim azalmayacak diye düşünüyorum. Bu özelliğin nasıl bir faydası olacak ki o zaman?

Dosya Ekleri

• MSI SSD NVMe desteği.jpg
    MSI SSD NVMe desteği.jpg
    145,8 KB · Görüntüleme: 104
Laptop modeli GT72 2QE Dominator Pro. Intel HM87 anakart var. Özelliklerin yazılı olduğu linki aşağı ekledim.

İçinde çoklu SSD takmayı sağlayan şöyle bir kart da var. Super RAID 3 yapabilmeyi sağlıyormuş. 4 tane m2 SSD takılabiliyormuş.

Eğer slot SATA ise, ben 4 değil 40 tane SSD taksam bile oyun yükleme sürelerim azalmayacak diye düşünüyorum. Bu özelliğin nasıl bir faydası olacak ki o zaman?

Buraya uyumlu ram ve ssd'ler var ama rami yanlış girmişler. Burada da m.2 sata desteği var .MSI'da B soket olduğu yazıyor yani sadece sata destekler. 4 Tane m2 sata ssd takarsan ve raid 0 yaparsan M2 hızına ulaşırsın ama pek mantıklı olacağını sanmam .

Oyunlarda sata ssd ve nvme'nin çok bir farkı yok .

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda görüldüğü gibi 1-2 saniye fark var . Tavsiyem 500GB , 1 TB ihtiyacın neyse o boyutta ssd al keyfine bak.

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.jpg
    Screenshot_3.jpg
    142 KB · Görüntüleme: 71

Buraya uyumlu ram ve ssd'ler var ama rami yanlış girmişler. Burada da m.2 sata desteği var .MSI'da B soket olduğu yazıyor yani sadece sata destekler. 4 Tane m2 sata ssd takarsan ve raid 0 yaparsan M2 hızına ulaşırsın ama pek mantıklı olacağını sanmam .

Oyunlarda sata ssd ve nvme'nin çok bir farkı yok .

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda görüldüğü gibi 1-2 saniye fark var . Tavsiyem 500GB , 1 TB ihtiyacın neyse o boyutta ssd al keyfine bak.
Aynen öyle yaptım. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı