MSI GS CPU sıcaklığı

Pimienta

Hectopat
i7 9. nesil işlemcide %35-55 arası kullanımda oyunlarda 93-95 derece arasında GPU %60-70 kullanımda 70-72 derece bandında geziyor. Yalnız sarjdan çıkardığım zaman CPU sıcaklığı oyunda 70 derecelere düşerken sarja takınca yukarıdaki verileri veriyor. MSI ne kadar normal dese de 95 derece %50 kullanımda bana fazla gibi geldi üstüne 3 fan 6K devirde dönerken.

İslemciye yuklenen oyun oynuyorsaniz tamamen normal. Laptop bakimlari, termal macun degisimi ve sogutucu fan kullanirsaniz belki bir nebze yardimci olur ancak intel h serisi mobil islemcilerde 100’C ye kadar sorun yok diyor.

PUBG ekran kartına ağırlık veren bir oyun CPU kullanımı dolayısıyla %40 çok fazla aşmıyor ona rağmen bu sıcaklıkları görmesi şaşırtıcı. Hoş MSI 95 normal karşılanıyor diyor ama cooler Boost ile 95 derecede alsamda almasamda 95'te yani. Sarjdan cıkarınca düşmesi ilginç. 1 senelik laptop ama hiç kullanılmadı hiç yani kutunsundaydı öyle söyliyim macunlarına bir zarar geldiğini düşünmüyorum.
  1. Undervolting yapın.
  2. 6 ayda bir fan temizliği ve termal macun yenilemesi yapın.
  3. Fanlar rahatsız etmezse Turbo mod seçin.
  4. Laptop soğutucu alın.
  5. Bulunduğunuz ortam sıcak mı?
  6. Ayrıca oyundan çıktıktan sonta veya PC'yi kapatırken laptopu soğutun. Lehim atabilir.

Performans işlerimden sonra 3-4 dakika Turbo fanda laptop stabil sıcaklığına dönene kadar beklerim genellikle. Ortam sıcaklığı aşağı yukarı 25-30 derecelerde, boşta 35-45 derece aralığında seyir ediyor. Undervolta MSI çok sıcak bakmıyor diye biliyorum garanti konusunda.

PUBG ekran kartına ağırlık veren bir oyun CPU kullanımı dolayısıyla %40 çok fazla aşmıyor ona rağmen bu sıcaklıkları görmesi şaşırtıcı. Hoş MSI 95 normal karşılanıyor diyor ama cooler Boost ile 95 derecede alsamda almasamda 95'te yani. Sarjdan cıkarınca düşmesi ilginç. 1 senelik laptop ama hiç kullanılmadı hiç yani kutunsundaydı öyle söyliyim macunlarına bir zarar geldiğini düşünmüyorum.
Sarjdan cikarinca dusmesinin sebebi turbo boost’un kapatilmasi. İslemci frekans kisiyor.

Bana kalırsa 95 derece çok fazla yüksek bir derece. Macun değişikliği, undervolt, soğutucu alabilirsiniz. Bu arada şarjda iken frekanslar daha yüksek oluyor ondan dolayı ısının artması normal ama 95 derece çok yüksek.

Bana kalırsa 95 derece çok fazla yüksek bir derece. Macun değişikliği, undervolt, soğutucu alabilirsiniz. Bu arada şarjda iken frekanslar daha yüksek oluyor ondan dolayı ısının artması normal ama 95 derece çok yüksek.

Thin kasa olduğu için herkes aynı sıcaklığı görüyormuş, redditten biraz araştırmalarım sonucu herkes stock kullanılmaması yönünde telkinde bulunmuş. Performanslı bir laptop olduğu için ufak bir undervolt dokunuşuyla çok daha iyi olduğunu dile getirmişler.

sahsen msi laptop kullanıyorum. 2014 yılında almıstım. son 2 yıldır laptopun bakımlarını kendım yapıyorum. cok rısklı olsada 1-2 defa sokup taktıktan sonra olayı cozuyorsun. sana bunu tavsıye etmem ama rıske atabılecek durumdaysan ıyıce arastırıp oyle bakım olayına gırmenı tavsıye ederım.

ben yılda en az 3 defa komple sokup fan temızlıgı macun degısımı yaparım. en az 3 ayda bır temız format atarım. orjınal wındows kullanırım. oyunlardakı sıcaklık ıse csgo ve pupg cpu 75-85 / gpu 70-75 derecelerde oluyor. laptop sogutucusu kullanıyorum. fakat kendı yaptıgım bır sogutucuyu kullanıyorum.

sana tavsıye ımkanın varsa ıyı bır servıste laptop bakımlarını yaptır. egerkı ımkanın yoksa laptopu sokerken cok dıkkat et bazı kurallar var bunları kesınlıkle arastır yoksa bılgısayarından olursun. macun cok onemlı fan temızlıgı cok onemlı. laptop altı sogutucun olması sart.

ayrıca ıslemcı ve ekran kartının hızları sıcaklıkla cok alaklı olarak degısıyor. bunları msi afterburner ıle takıp edıp oc yapabılıyorsan ayar cekmenı onerırım. ama bılmıyorsan elleme.

Geri
Yukarı