MSI GS60 Laptopta SSD'leri RAID 0 Yapma

erdemlee

Kilopat
Yer
Gaziantep
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese selamlar,
Şu an MSI GS60 Ghost Pro-064 kullanıyorum. Bu modelde tek 128 GB mSata SSD ve 1 TB HDD var.

Bu cihazın içini açmadım ama technopat incelemelerinden gördüğüm kadarıyla toplamda 2 adet mSATA portu var. (Recep Baltaş ve Ali Güngör saolsun.)

Ben RAID 0 yapmak istiyorum ama mSATA portundaki aynı 128 GB'lik SSD'den mi bulmam gerekir yoksa başka marka ya da 250 GB gibi bi değerle uyuşurlar mı RAID 0 için? Eğer uyuşmuyorlarsa SSD'nin modelini laptopun içini açmadan öğrenebilir miyim?

Son sorum ise HDD yerine 500 GB değerinde bir SSD takmak mı mantıklı olur (diğerine göre daha pahalı ama) yoksa RAID yapmak mı karar veremedim açıkçası. Çünkü GTA 5 gibi oyunların yüklenmesi baya uzun sürüyor.
Kısacası baya kararsızım cevaplarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum, cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
AIDA64 ile sistemde var olan SSD'nin modelini öğrenebilirsin. Ya da Aygıt Yöneticisi > Disk Sürücüleri altından. Ben RAID gibi sistemleri pek tavsiye etmem. Riski fazla. Bu bağlamda önerim tek başına büyük kapasiteli bir SSD alnıması yönünde. M.2 olsa RAID yapın derdim çünkü hızlı. Ama mSATA ile devasa bir fark olacağını sanmıyorum. Yüzü astarını geçiyor yani.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı