MSI GS66 Stealth incelemesi

Merhabalar. Bu benim ilk inceleme başlığım. Sizlere bir süredir kullandığım MSI GS66 Stealth dizüstü bilgisayarın incelemesini yapmak istiyorum. Almayı düşünen arkadaşlar için bilgilendirici olmasını umut ediyorum.

Stealth nedir? Stealth serisini neden tercih edelim?

''Stealth'', İngilizcede ''gizli'' demektir ve MSI'ın ''GS'' serisinin ismidir. ''GS'' serisi, tasarım itibariyle klas, gösterişten uzak ve sade olduğu için muhtemelen bu ismi almıştır. Tercih edilmesindeki en büyük sebep, hem ofis ortamında hem de evde oyun oynamaya müsait olmasından kaynaklı olabilir. Ancak sadece bunlarla sınırlı değil; çünkü bu seri Titan'dan sonra gelen, MSI'ın her yönden standardın üzerinde bileşenler ilave ettiği bir seri. Serinin öne çıkan özelliklerinden biri de yüksek tazeleme hızına sahip ekranlarla sunulması. Benim incelemesini yaptığım dizüstü bilgisayarın özellikleri şu şekilde:

- 16 GB (2x8GB) 3200MHz DDR4 RAM
- Nvidia RTX 2060 ekran kartı
- Intel Core i7 10750H işlemci
- 512GB NVMe PCIe M.2 SSD (2500/1950)
- Full HD, 144Hz, IPS ekran (15.6)

Stealth serisi üst düzey ekran kartları ihtiva eder: RTX kartlarda 2060, 2070, 2070 Super, 2080 Super; 3060, 3070 ve 3080 GPU'larla sunulurlar. Bendeki model istisna olsa da bu seri 240Hz ve üzeri ekrana sahiptir. Ancak çoğunda 300Hz ekran görülür. İşlemci olarak ise şu anlık Intel Core i7 10750H, 10870H, 10875H ve Core i9 10980HK ihtiva etmektedirler.

Kutu İçeriği

IMG_20210612_142849.jpg

IMG_20210612_142917.jpg

Mukavva kutunun içinden siyah ince bir kutu çıkıyor. Buradan dizüstü bilgisayarın ince formda olduğunu anlayabiliyoruz. Onun içinden de naylon kılıfa ve sentetik beze sarılmış dizüstü bilgisayar çıkıyor. Alt kısımda ise sadece ejderha resmi olan kullanım kartı bizleri karşılıyor. Bunların dışında kutudan başka bir şey çıkmıyor.

Tasarım ve Kasa Kalitesi

IMG_20210613_111009.jpg
IMG_20210613_111234.jpg
IMG_20210612_143202.jpg

MSI GS66 Stealth'in oldukça sade bir tasarımı var. Siyaha yakın koyu gri renk tasarımı üzerinde şekil verilmiş bir kısım bulunmamakta. Yani otomobil görünümü tasarımına sahip değil, tamamıyla düz. MSI logosu ise klasik kırmızı rengin aksine bu modelde simsiyah olarak sunulmuş.

MSI GS66 Stealth tamamen metal alaşımlı malzemeden imal edilmiştir. Hatta metal laptopların genelde alt kısımları plastik olur ancak Stealth serisinde alt kısım da metaldir. Buna rağmen 1.9 cm kalınlığı olsa da 2.1 kg. ağırlığında. Bu incelikte daha hafif olmasını beklerdim ancak kasanın tamamen metal olmasından dolayı cihaz 2 kilonun altında kalamıyor.

Klavye ve Touchpad

IMG_20210612_143241.jpg

IMG_20210613_113713.jpg

MSI, Stealth serisinde ''Steelseries'' klavyeye yer vermektedir. Klavyede numerik kısım bulunmamaktadır. Sadece 17.3 inç (GS75, GS76) olan modellerde numerik kısım yer almaktadır. Klavye tuşları büyük ve araları geniştir. Dolayısıyla rahat bir yazım imkânı sağlamaktadır. En beğendiğim yönü, yazı yazarken çok az ses çıkarmasıdır. Yanınızda uykusu hassas birisi uyusa dahi klavye tuşlarından dolayı rahatsızlık duyacağını sanmam.

Ancak bu laptopu bana göre en güzel kılan detay iyi bir touchpade sahip olmasıdır. Touchpadin Apple Macbook'lar kadar kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Touchpad dokusu çok daha farklı ve tabiri caizse parmağınız yağ gibi üzerinde akmaktadır. Web'te gezerken haricî fare kullanma ihtiyacı dahi duymuyorsunuz. Ayrıca touchpad bu modelde oldukça geniş tutuldu. Bu da rahat bir kullanım deneyimi sağlamaktadır.

Klavye Aydınlatması

Kendi çektiğim bu videoda, Steelseries Engine 3 üzerinden klavye aydınlatmasını görebilirsiniz. Klavye, tuş bazlı RGB aydınlatmaya sahiptir. Yazılım üzerinde çeşitli modlar olsa da dilediğiniz tuşa dilediğiniz rengi atayabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ses Sistemi

IMG_20210613_114704.jpg

Cihazda Duo Wave Speaker kullanıldı. Üst düzey bir ses kalitesine sahip. Ses seviyesi oldukça yüksek ancak sesi %100'e aldığınızda hafif bozulmalar oluyor gibi. Yani aman aman bir ses kalitesi beklemeyin ancak gene de dizüstü bilgisayara göre değerlendirecek olursak standardın üzerinde bir ses kalitesine sahip. Baslar ve tizler bir laptopa göre oldukça iyi. Bu modelde hoparlör yaygın olanın aksine cihazın alt kısmında değil, üst kısmında konumlandırıldı. Bu da sesin alttan dolanmak yerine direkt kulağa gelerek daha temiz bir ses deneyimi sağlamasına imkân sağlıyor.

Soğutma Performansı

IMG_20210616_205155.jpg

IMG_20210617_214412.jpg

Beni en çok şaşırtan kısım soğutması oldu. Kasa ince olduğu için biraz ısınmasını bekliyordum ama MSI, bu modelde soğutmaya abanmış. Üst düzey laptoplarda 2 fan 6 bakır ısı borusu görürüz ancak bu modelde 3 fan 7 bakır ısı borusu bulunmakta. Bu da üst düzey bir soğutma performansı sağlamakta. Ayrıca 0.1mm kalınlığı ile dünyanın en ince fan yapraklarına sahip. İçerisinde iyi bir MSI mühendisliği olduğu âşikâr. Sağ ve sol ve arkada iki adet olmak üzere toplamda 4 adet sıcak hava tahliye ızgarasına sahip. Cihaz yük altındayken elinizi bu noktalara götürdüğünüzde sıcak hava değil, soğuk hava üflendiğini hissedebilirsiniz. Kısaca, kasanın içi ısınmamaktadır.

Yukarıdaki fotoğrafta, boştayken işlemcinin 36 olduğunu görebiliriz. 6 buçuk dakikalık FurMark stres testin de ise ekran kartının gördüğü en yüksek sıcaklık 57 oldu. Cihaz boştayken işlemci ve ekran kartı 36-40 derece arasında gidip gelmekte. Ekran kartı ise oyunlarda %100 yük altındayken bu sıcak yaz günlerinde 62 dereceyi geçmemekte. Sıcaklık değerlerini birazdan çektiğim videoda da görebilirsiniz.

Oyun Performansı

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yukarıda The Witcher 3 için FPS testi yaptım. Ekran daha büyük olduğu için haricî bir monitör bağladım. Ancak bağlamanız şart değil çünkü bu modelde Optimus bulunmamaktadır, MUX Switch bulunmaktadır. Yani oyuna girdiğinizde dahilî ekran kartı aradan çekilir.

The Witcher 3'ü ''ultra'' ayarlarda ''Nvidia Hairworks'' açık olacak şekilde test ettiğimde ortalama 85 FPS elde ettim. Ancak ''Nvidia Hairworks''u kapattığımda FPS 100-108 arasında değişti. Saç ve kılları daha iyi gösteren bu teknoloji, %20 kadar FPS'yi düşürmektedir. Dolayısıyla kıyaslama yapmak için diğer laptoplardaki The Witcher 3 testinde Hairoworks'un açık ya da kapalı olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim.

MSI, bu laptobu nasıl tasarlamış bilmiyorum ama FPS'nin yer yer 3060 laptoplardan daha fazla olduğu gerçek. Videoda da gördüğünüz üzere GPU 62, CPU ise 65 dereceyi geçmedi. Üstelik bu testi 33 derece sıcak yaz ayında yaptım. İşlemcinin daha serin çalışması için underclock yapmıştım.
IMG_20210629_222415.jpg

Intel Turboyu kapattığımda oyunlarda işlemci 60 dereceyi kolay kolay geçmemekte. 33 derece yaz sıcağında %100 yük altında ekran kartı 63 derecenin üzerine hiç çıkmadı. Yukarıda Microsoft Flight Simulator 2020 ''ultra'' ayarda 40 FPS aldığını görebilirsiniz. Ancak turboyu açtığımda işlemci frekansı 4400MHz bandında gezdiğinden dolayı FPS 50'lere kadar çıkabilmektedir. Yaptığım incelemelerde, çoğu gaming laptopta 10. nesil i7 işlemci 3700-4200MHz arası çalışırken, MSI GS66 Stealth'te 4200MHz altına düştüğünü henüz görmedim.

Kanalımda Asus ROG Strix Scar III laptop ile Witcher 3 testi yaptığım bir başka videom var. Asus, RTX 2070 ihtiva etmesine rağmen MSI GS66 Stealth (RTX 2060)'ten daha düşük performans veriyor.

Toparlamak gerekirse şu ana kadar yaptığım iki oyun testinde sonuçlar şu şekilde:

The Witcher 3 - Ultra - Hairworks açık: 85 FPS, Hairworks kapalı: 105 FPS
Microsoft Flight Simulator 2020 - Ultra: 45 FPS

Önceki RTX 2070 laptobumdan daha fazla performans verip daha serin çalışması, bu laptopta en çok şaşırdığım nokta oldu.

99.99W Pil Sayesinde Şarja Takmadan 8 Saatin Üzerinde Kullanım

IMG_20210613_114754.jpg

MSI GS66 Stealth'te, yine her şeyin en iyisi olduğu gibi pilin de en üst seviyesi kullanılıyor. 4 hücreli 99.99W pil ihtiva etmektedir. Bunun 100W ve üzeri olmama sebebi, sivil havacılık kuralları gereği kabinde 100W ve üzeri elektronik eşyaların taşınmasının yasak olmasıdır. Ben ekran parlaklığını yarıya indirdiğimde 8 saat 20 dakika boyunca dizi izleyebildim. Arada Chrome'da sekme dahi açtım. Standart dizüstü bilgisayarlarda 50, 66 ve 80W pilin yaygın olduğunu düşünecek olursak bu iyi bir değer. Zaten 99.99W bildiğim kadarıyla sadece Stealth ve Raider serisinin GE66 ve 76 olan modellerinde bulunmakta.

IMG_20210707_193739.jpg

180W ince bir adaptöre sahip ancak bu ihtiva ettiği bileşenlere göre değişiklik gösterebilir. RTX 2060 ve 3060 modeller 180W adaptöre sahiptir.

Ekran ve Windows Hello

IMG_20210612_153034.jpg

Yaygın olarak 240 ve 300Hz yenileme hızıyla sunulan Stealth serisinde ''Windows Hello'' özelliği bulunmakta. Yani Windows açılırken pin girmenize gerek yok, sizi yüzünüzden tanıyıp hemen açılabiliyor. Ekran %100 sRGB renk gamutuna sahip. Bazı modellerinde %96 olanını da gördüm. Yani oyuncuların aksine tasarımcılar için de tercih edilebilecek bir dizüstü bilgisayar. Ekranda rahatsız edici düzeyde bir ışık sızması bulunmamakla birlikte hiç ölü piksele rastlamadım.

MSI GS66 Stealth'in Olumsuz Özellikleri

IMG_20210613_111258.jpg

Dizüstü bilgisayarda hiçbir problemle karşılaşmadım bugüne kadar. Olumsuz diyebileceğim bir özelliği yok. Sadece CPU fanı devamlı olarak 2600 RPM'de dönmekte. Önceki Asus ROG Strix Scar III laptopumda boşta ve Web'te gezinirken fanlar hiç dönmezdi ancak işlemci sıcaklığı 55-60 derece arasında gezinirdi. Bunda işlemci fanı devamlı dönse de işlemci sıcaklığı 45 dereceyi geçmemekte. 2600 RPM, rahatsız edici bir ses değil. Ayrıca laptopta 720p webcam buluyor. Standart üstü bileşen ihtiva eden bu modelde en azından 1080p webcam beklerdim. Ayrıca SD kart okuyucu bulunmuyor ama thunderbolt bulunması bu eksikliği telafi ediyor kendimce.

Fiyat

Fiyatı ihtiva ettiği özelliklere göre değişiklik gösterebiliyor. RTX 3060 olan modeller şu an 25 bin TL bandında. Pahalı olsalar da yurt dışında kampanyalı olarak çok daha ucuza getirebiliyorsunuz. Ben de kendi dizüstü bilgisayarımı yurt dışından sipariş vermiştim. Pahalı olduğunu kabul ediyorum ancak indirimle vereceğiniz paraya her türlü değecek ve sizi üzmeyecek bir bilgisayardır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı