MSI GTX 770 GPU Ses Problemi

Sorununuzun adı: Coil Whine :)
Her ekran kartında olan ancak kiminde duyulamayacak kadar az olan, kiminde de rahatsız edecek boyutta olan cızırtı.
Oyunlarda, benchmark testlerinde, hatta windows derecelendirme puanı alırken, özetle ekran kartına yüklenilen durumlarda daha çok duyulur, sanırım sizde de böyle...
Bildiğim kadarıyla ses takıntınız yoksa sorun teşkil eden bir durum değil, ben Asus GTX760 kartımı aynı sebeple değiştirdim, yeni kartta ses yok, diğeri çığlık atıyordu :)

Öncelikle yardımlarınız için teşekkürler. YouTube' da aşağıdaki gibi bir şey buldum. Benim bahsettiğim ses böyle bir şey 7-8 sn. de anlık kesildiğine de dikkat edin. Eğer sizi ağustos böceği benzetmesiyle yanlış yönlendirdiysem affedin. Bu da literatür de sanırım coil whine diye geçiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorununuzun adı: Coil Whine :)
Her ekran kartında olan ancak kiminde duyulamayacak kadar az olan, kiminde de rahatsız edecek boyutta olan cızırtı.
Oyunlarda, benchmark testlerinde, hatta windows derecelendirme puanı alırken, özetle ekran kartına yüklenilen durumlarda daha çok duyulur, sanırım sizde de böyle...
Bildiğim kadarıyla ses takıntınız yoksa sorun teşkil eden bir durum değil, ben Asus GTX760 kartımı aynı sebeple değiştirdim, yeni kartta ses yok, diğeri çığlık atıyordu :)

üstad aynı anda post atmışız :) evet ya haklısın. Ses takıntım maalesef var ama yapacak bir şey yok. Tren istasyonu kenarında oturanlar nasıl tren sesini duymamaya başlıyorsa umarım bende de böyle olur :) Teşekkürler

üstad aynı anda post atmışız :) evet ya haklısın. Ses takıntım maalesef var ama yapacak bir şey yok. Tren istasyonu kenarında oturanlar nasıl tren sesini duymamaya başlıyorsa umarım bende de böyle olur :) Teşekkürler
Rahatsız ediyorsa aldığınız yere götürün kartı, insanın içi rahat etmiyor, o kadar para verdim cızırtı mı dinleyeceğim diyor :) Kendimden biliyorum :)
Ben Vatan'dan almıştım, kasayı olduğu gibi götürüp sesi dinlettim, sıkıntı olduğuna inandırmak zor oluyor, çünkü ekran kartı işini yapıyor bir yandan, ama yeni aldığınız için müşteri memnuniyeti çerçevesinde değiştirelim dediler. Siz de yeni almışsınız, iade sıkıntı oluyor ama birebir değişimi kolayca yapabilirsiniz...

Sorunun ekran kartında olduğuna emin misiniz? CPU, stok fan ile mi kullanıyorsunuz? Ekran kartını sökün ve öyle oyuna girip deneyin ses gelecek mi diye yada o sesler çıktığı an oyunda, işlemci soğutucusunu bir kalemle falan durdurun sesi kontrol edin.

@kyoraku da söylemiş. Google dan "ekrankartımdan cızırtı geliyor" diye aratırsan bu sorunu farklı markalarda yaşayan bir sürü insan görebilirsin. Bir sorun teşkil etmediğini söylüyorlar ama bana kalırsa değiştir. Bugün sorun teşkil etmiyor olabilir ama yarın ne olacağını kimse bilemez.

Sorunun ekran kartında olduğuna emin misiniz? CPU, stok fan ile mi kullanıyorsunuz? Ekran kartını sökün ve öyle oyuna girip deneyin ses gelecek mi diye yada o sesler çıktığı an oyunda, işlemci soğutucusunu bir kalemle falan durdurun sesi kontrol edin.

Evet cpu' yu stok fan ile kullanıyorum. K serisi değil overclock yapmıyorum ve en fazla sıcaklık 55 c görüyorum. İleride 5. nesil K serisi alacağım. O zaman stok fan haricinde iyi bir soğutma düşünüyorum.

Ekran kartını söktüğüm zaman ses kesiliyor. Sorun kesin ekran kartından ve oyuna girdiğimde ya da game engine' de debug yaparken ses başlıyor. Ekran kartlarının fanlarını ortasına çok hafif bir şekilde parmakla basarak durdurdum ses yine devam etti. Benim olayım tamemen coil whine denen bir hadise. Şu anda onu araştırıyorum. MSI GTX 770 TF gaming oc kullanan ve bu sorunu yaşanlar psu gpu kombinasyonundan olabilir demişler ve psu corsair tümünde :)

Rahatsız ediyorsa aldığınız yere götürün kartı, insanın içi rahat etmiyor, o kadar para verdim cızırtı mı dinleyeceğim diyor :) Kendimden biliyorum :)
Ben Vatan'dan almıştım, kasayı olduğu gibi götürüp sesi dinlettim, sıkıntı olduğuna inandırmak zor oluyor, çünkü ekran kartı işini yapıyor bir yandan, ama yeni aldığınız için müşteri memnuniyeti çerçevesinde değiştirelim dediler. Siz de yeni almışsınız, iade sıkıntı oluyor ama birebir değişimi kolayca yapabilirsiniz...

@kyoraku aynen öyle yapayım ama bana yenisini verseler sanki onda da bu sıkıntıyı yaşayacakmışım gibi duruyor. Kronik bir sıkıntı gibi duruyor. Ancak yine de makineyi yüklenip, gideceğim. :)

MSI HD 6950 TwinFrozr II kullanıyorum ben de. Aynı sorun bende de var ama daha nadir yapıyor. Bu sorunun bir adı olduğundan bile bi' haberdim, iyi oldu öğrendiğim :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı