MSI GTX 970 Ekran Kartına Bakım Yapılmalı mı?

Bütçe
100

Samet Safa Sert

Kilopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese iyi günler. 3 4 aydır kullandığım MSI GTX 970 100me ekran kartım etrafımda gördüğüm kartlara kıyasla epey sıcak çalışıyor. 1080p de Assassin's Creed Valhalla oynarken 82, Witcher 3 oynarken 84 derecelerde seyrediyor ve kasanın tamamını alev topuna çeviriyor neredeyse. Dark cosmos marka kasa kullanıyorum. 3 giriş 1 egzoz fanı mevcut ve hepsini 1800 RPM sabitledim düzgün bir hava akımı olması için. OC yaptığım için bu değerlerin normal olacağını düşünmüştüm fakat kart standart halinde bile 80 derecelere ulaşabiliyor. Kartı komple söküp temizleyip termal macununu termal padlerini komple değiştirmeyi fanlarını da yağlamayı düşünüyorum fakat performansı etkiler mi sıcaklıkta değişim olur mu bilmiyorum. Bu konuda deneyimi olan birisi yardımcı olabilirse çok sevinirim.
Elimde Arctic marka MX4 termal macun var ve yine Arctic markasının termal padlerinden almayı düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa havalandırmasıyla veya kasa fanları temiz mi hocam?

Temiz hocam sistemi komple yeni toplamıştım zaten sadece ekran kartım 2. eldi ve taktığımda dışı fanları gayet temiz gözüküyordu. İç kısmında yoğun olmayan hafif tozlanma var gibiydi ama üfleyince de bir şey çıkmadı içerisinden. Kasa içerisinde de hava sirkülasyonu var olmasa bile kapak açık vaziyette sadece 1 derece soğuyor ekran kartı.
İlgilenen herkese çok teşekkür ederim. Ekran kartını komple söktüm tozunu içerisindeki kurumuş macununu temizledim. Bazı termal padler içerisine toz alıp yırtıldığı için de yenisiyle değiştirdim. Witcher 3'deki ekran kartı sıcaklığını baz alarak test yaptım. Ekran kartını temizlemeden önce hafif OC ile 84 derece oyun oynatan ekran kartım macun ve padler değiştikten sonra aynı ayarlarda aynı OC ile 72 derecelere kadar düştü. Temizlik yapıp bilgisayara geri taktığımda anakartımın VGA arıza ışığı yandı fakat BIOS Update yapıp PCI Express slotundaki tozları temizledikten sonra bu hata da ortadan kalktı. Sorusu olan varsa yardımcı olabilirim. Başlığa yorum atan fikir beyan eden herkese çok teşekkürler.
WhatsApp Image 2021-02-19 at 16.19.18.jpeg
WhatsApp Image 2021-02-19 at 15.45.30.jpeg
WhatsApp Image 2021-02-19 at 16.43.37.jpeg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı