MSI GTX970 Gaming 4G Stream ve kayıt amaçlı sistem

fafabeatz

Hectopat
Daha fazla  
Sayın Recep Baltaş'ın dikkatine :) Videolarınızın bir çoğunu izledim ve gerek anlatım gerek bilgi konusunda üst düzey donanımlısınız bu yüzden öncelikle sizin ilgininizi ve kısa bir kaç dakikanızı ayırmanızı bekliyorum :) Eğer ki yapamazsanız diye;

Selamlar arkadaşlar. Donanım konusunda teorik olarak ne değerler ne performans verir biliyorum fakat bileşenlerin uyumu hakkında pek bi bilgim yok bu yüzden yardımınızı istiyorum.

Bütçem 3500 TL diyebilirim. 4Mbit/s Upload hızına sahibim. Amacım twitch'ten 1080p60fps yayın yaparken aynı anda FRAPS ile kayıt alıp daha sonra editlemek. Tüm programlarım lisanslı bu arada. Şimdi gelelim ihtiyacım olan bilgilere. 1080p 60 FPS kayıt ve stream ( aynı anda), ses çıkarmayan ve ısınmayan bir bilgisayar, tamamen uyumlu bileşenler.

Şuan bu işlemler için macbook pro mid 2012 kullanıyorum özellikleri şu şekilde.
Core i7" 2.3 GHz Intel "Core i7" işlemci (3615QM),
NVIDIA GeForce GT 650M
Sabit diskimi SSD almıştım zamanında yüksek okuma ve yazma hızlı fakat tam özellikleri aklımda değil kusuruma bakmayın. Bu bilgisayarla Windows 7 64bit professional'de (lisanssız) 1080p HD yayın yapabiliyodum ve aynı anda Fraps ile kayıt aldığımda 50 FPS gösteriyordu. Fakat bu yetiyor mu? Tabii ki hayır. Sebeplerine gelirsek çok eski bi motorda çalışıyor bu oyun hatta anti alliasing ayarı bile mevcut değil bilenler bilir. Dolayısıyla bu leş grafikli oyunda 50 FPS beni kurtarmıyor ki bi çok özellik kısıkken bunu alıyorum. Benim istediğim şey 1080p HD yayın yaparken aynı anda Fraps kayıtlarım en az 60 FPS'de sıfır kasma ile bilgisayarım ses çıkarmadan (ki mac kullananlar bilir en ufak şeyde bile çalışır fanlar) çıkarmak. Bunun için artık masaüstü oyun bilgisayarına geçmem gerekiyor. Öncelikle hangi işletim sistemini önerirsiniz? (lisanslı kullanılacak) Oynayacağım oyunlar genel olarak şimdilik Knight Online ve LoL. Şimdi gelelim donanım kısmına;

MSI GTX 970 Gaming 4G inceledim ve üst düzey performans verip çok şişkin olmadan fiyat veriyor ki oc mode silent mode vb gibi modeları var. Bu arada makine mühendisi olmama rağmen günümüzde oc hala bileşenlere zarar veriyor mu bilmiyorum. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. twin frozr 5 gerçekten bi mühendislik harikası bu arada ki bunu ısı dersleri a+ olan bi mühendis olarak söylüyorum :)

SSD mevcut yani disk alınmayacak, bunun dışında tüm bileşenler alınacak ve sizden öneri bekliyorum.

1. önceliğim fps düşmesin, 2. önceliğim sessiz ve soğuk çalışsın, 3 önceliğim çok yüksek enerji tüketmesin.

Bu arada sıvı soğutma sistemlerini elektronik parçalar için mantıklı bulmuyorum. Hala sızdırma vb riskleri var mı bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler :)

Evet arkadaşlar yok mu yardımcı olabilecek bir arkadaş :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Fraps tavsiye etmiyorum. Öleli çok oldu gerçekten. Mirillis Action var ama kayıt kalitesi iyi değil. Hem kayıt kalitesi iyi, hem de sistemi aşırı yormayan Bandicam var. Lisanslı sürümünü kullandım ve gayet iyi.

3500 TL'ye bir PC toplamak istyorsunuz. Hazır alacaksanız Phoenix Oblivion'a bakabilirsiniz. İnceleyip memnun kaldığımız tek yerli PC markası oldu diyebilirim.

Kendiniz toplayacaksanız da buna yakın bir şey alınabilir:

İşlemciIntel Core i5 4460
AnakartAsus H81 Gamer
Ekran KartıMSI GTX 970 4GD5T
BellekKingston HyperX Savage Red HX316C9SR/8
HDDSeagate Barracuda 1TB 7200 RPM
DVD-RWASUS DRW-24F1ST
MonitörAsus 23” VS239HV
Klavye/FareLogitech G103 + G300/s Gaming Set
KasaCooler Master Silencio
Güç KaynağıCooler Master 650W 80+
CPU SoğutucuCooler Master Blizzard T2 Mini
Toplam1277$ + KDV
3448₺ + KDV
[TBODY] [/TBODY]

Yani i5 + GTX 970 iyi bir kombinasyon. Anakart H97 yapılabilir. Ya da Z97.

Fraps tavsiye etmiyorum. Öleli çok oldu gerçekten. Mirillis Action var ama kayıt kalitesi iyi değil. Hem kayıt kalitesi iyi, hem de sistemi aşırı yormayan Bandicam var. Lisanslı sürümünü kullandım ve gayet iyi.

3500 TL'ye bir PC toplamak istyorsunuz. Hazır alacaksanız Phoenix Oblivion'a bakabilirsiniz. İnceleyip memnun kaldığımız tek yerli PC markası oldu diyebilirim.

Kendiniz toplayacaksanız da buna yakın bir şey alınabilir:

İşlemciIntel Core i5 4460
AnakartAsus H81 Gamer
Ekran KartıMSI GTX 970 4GD5T
BellekKingston HyperX Savage Red HX316C9SR/8
HDDSeagate Barracuda 1TB 7200 RPM
DVD-RWASUS DRW-24F1ST
MonitörAsus 23” VS239HV
Klavye/FareLogitech G103 + G300/s Gaming Set
KasaCooler Master Silencio
Güç KaynağıCooler Master 650W 80+
CPU SoğutucuCooler Master Blizzard T2 Mini
Toplam1277$ + KDV
3448₺ + KDV
[TBODY] [/TBODY]
Yani i5 + GTX 970 iyi bir kombinasyon. Anakart H97 yapılabilir. Ya da Z97.
Dikkate alıp cevap verdiğiniz için gerçekten çok teşekkür ederim. Bu arada yazmayı unuttum monitörüm var ve bi sıkıntım yok, sabit diskim de var SSD olarak. Sizce i5 4460 yerine i7 4790k alsam ne olur? Açıkcası pek bir bilgim yok fakat araştırmalarım sonucu işlemcinin çok önemli olduğunu okumuştum stream esnasında. Örneğin şuanki macbook pro işlemcim sıkıntı çıkarmıyor fakat az da olsa kasmalar yaşatmıyor değil dolayısıyla i5 yeterli olur mu sizce? Sonuç olarak şimdilik oynayacağım oyunlar evet doğru işlemciyi yormuyor fakat hem stream hem de daha gelişmiş oyunlar oynadığımda sıkıntıya girebilirim. Bu arada 970 4gd5t için coolwhine sorunu var diyorlar bu tam olarak ne oluyor, karşılaşma riskim var mıdır? Evimin elektrik hatları çok dengeli değil malum Türkiye'de yaşıyoruz :) Dolayısıyla ne gibi sorunlar beni bekliyor sizce? Tekrardan çok teşekkür ederim Recep Bey.

Canlı yayın mı yapacaksınız ?
Evet canlı yayın yapacağım.

alacağım ürünün yeni üretim olduğunu nerden anlayabilirim Recep Bey? Daha doğrusu nerden güvenip alayım sizce. Çünkü eksen'e baktım ve sadece 960 var 970 yok... Ayrıca 970'lerde devam ediyormuş coil whine. Sizce silencio kasa coil whine sorununu ortadan kaldırmaya yeterli mi?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı