MSI K9A2 CF incelemesi

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Uygun fiyatlı ve hızlı AM2+ destekli anakart

Intel’in tek rakibi olan AMD’nin taraftarları aslında gözüktüğünden daha fazladır. Sisteminde her zaman AMD kullananan bu kitle için elimizdeki kart ilgi çekici olabilir. AMD’nin geçtiğimiz ay lanse ettiği Spider platformu bildiğiniz gibi 3 farklı komponentten oluşuyor. Bunlardan ilki Phenom işlemci, diğeri Radeon 3800 serisi ekran kartı ve son olarak da 790FX, 790x veya 770 serisi yongasetine sahip bir anakart. MSI’ın K9A2 CF anakartı uygun fiyatlı bir AMD Spider platformu kurmak için tasarlanmış. Ucuz olmasına karşın kartta AM2+ yuvasına ek olarak HyperTransport 3.0 ve doğal olarak 2600MHz front side bus hızını kullanabilmeniz mümkün.

Koyu mavi

Üzerinde 4 adet DDR2 RAM yuvası bulunan ana kartın yongaseti blok pasif soğutucularla soğutuluyor. RAM yuvaları 533, 667, 800ve 1066 hızındaki RAM’leri destekliyor. 1066 hızındaki RAM’ler tabii ki bir AM2+ işlemci kullanıldığında desteklenmekte. Tamamen katı kapasitörlerle inşa edilmiş kartta 4 adet SATA 2 yuvası var. Bu yuvaları kullanarak RAID 0, 1 ve 01 konfigürasyonlar kurabilirsiniz. Elbette vefalı PATA yuvası da eski sürücüler için unutulmamış. Aynı şekilde 2 adet PCI yuvası da kartta yer alıyor. 3 adet PCI Express yuvasından bir tanesi 1x bant genişliğindeyken diğer ikisi takılan kart sayısına göre 8x/8x (Crossfire) veya 16x/0x olarak tanımlanıyor. Burada yuvaları birbirinden ayırmak için renk kodlaması kullanılmış. Koyu mavi olan 16x, açık mavi olan ise , 8x hızında. Crossfire yaptığınızda aradaki PCI-E1X yuvasının üzerinin tamamen kapandığını da söylemeden geçmeyelim. 8 kanal ses için Realtek’in ALC888 kontrolcüsü kullanılırken Gigabit ethernet desteği için de yine aynı firmanın sıkça karşılaştığımız 8111B kontrolcüsü kullanılmış. Ethernet ve 8 kanal ses standart olmasına karşın anakartta eSATA ve Firewire desteği opsiyonel olarak sunuluyor.

Sisteminizi gözleyin

Arka paneldeki 4 adet USB yuvasını da aynı şekilde opsiyonel olarak çıkan bir panelle artırabiliyorsunuz. Kutu içinden Sata güç ve veri kalboları dışında yazılım ve sürücü CD’si çıkıyor. Açıkçası MSI’ın zengin kutu içeriklerine alıştığımızdan bu biraz şaşırtıcı oldu. Yazılım CD’sinden çıkan tanışık olduğumuz CoreCenter yazılımı ise yine iyi işler görüyor. İşlemci sıcaklığı, fan hızı gibi donanım değerleri dışında yazılım çift çekirdeklerde çekirdek frekansı gibi detaylı verileri de ekrana taşıyor. Ayrıca yazılım ile sistemi overclock etmeniz de mümkün. Kartın arka tarafında 6 adet ses girişi bulunuyor. 1 adet RJ45 ethernet, 1 adet D-Sub ve mouse ve klavye için birer adet PS/2 girişleri bulunmakta. Kart, 24 pinlik bir güç kaynağına ihtiyaç duyuyor. Fazladan USB yuvası için 6 adet USB’ye kadar destek mevcut.
Size tavsiyemiz ürünü kullanırken Live Updatei açık tutmanızdır. Böylece anakartınızın sürücü güncellemesi otomatik olarak yapılacaktır. MSI K9A2CF, AM2+ desteği ile daha yüksek hızlara çıkabilmenize olanak sağlıyor. MSI K9A2CF’nin uygun fiyatıyla bütçenizi kesinlikle zorlamayacağı da ortada.

Sonuç: Uygun fiyatı ve yetenekleriyle hızlı bir sisteme sahip olmak isteyenlerin ilgisini çekebilecek bir anakart

ARTI: Spider desteği
ARTI: HyperTransport 3.0
ARTI: Uygun fiyat

TEKNİK ÖZELLİKLER
  • Form faktör: ATX
  • Yonga seti: AMD 790X
  • İşlemci yuvası: AM2+
  • FSB hızı: 2600 MHz
  • Bellek yuvası: 4 x DDR2
  • Yuva sayısı: 2 x PCI-E16X, 1 x PCI-E1X, 2 x PCI 2.2

Merhaba Recep abim :) Konu biraz eski ama umarım görürsün ve cevap verirsin. Elimde bu anakarttan var ve msi 9800GTX+ modeli ekran kartım yandı. Yerine pes 2015 filanda oynayabilceğim bi ekran kartı almak istiyorum. Bu anakart hangi ekran kartlarını destekler bilmediğimden soruyorum. Benim için önemli olan biraz sessiz çalışsın 5 senedir 9800 kafamı ütüledi:)
  • İşlemci: AMD Phenom 9650 Quad Core ( 2.3 Ghz )
  • 2 GB + 2 GB Dual Kit ve ayrıyetten 1 GB soğutuculu RAM'im var :) (800 MHz'ler)

Son düzenleyen: Moderatör:
Recep hocam AM2+'dan bahsedince dedim ne oluyoruz? 30 saniye sonra aklıma geldi konu tarihine bakmak. :)
Merteren, yeni konu aç dostum sana yardımcı olalım.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı