MSI MAG B550 Tomahawk M.2 SSD'ler çalışmıyor

maxbilisim

Femtopat
MSI MAG B550 Tomahawk anakartımın (Son bios ve windows 11) üzerinde 2 adet m2 slotu var (Gen.3 ve Gen.4)
Adata XPG SX8200 Pro 1TB M.2 PCI-e 3500-3000MB/s SSD her 2 slotta da çalışmıyor.
Biosda ve windowsda gözükmüyor, ayrıca kart 2 dk. içerisinde aşırı sıcak oluyor.
Ekstra bir ayar gerekiyor mudur, yoksa anakartın iki slotu veya ssd disk mi arızalı olabilir?

Son düzenleme:
Arkadaşlar MSI MAG B550 Tomahawk anakartım var.
İnternetten Adata XPG SX8200 Pro 1TB M.2 PCI-e 3500-3000MB/s SSD aSX8200PNP-1TT-C M.2 disk aldım.

Velakin her 2 slotada takmama rağmen BIOS'ta ve Windows'ta kesinlikle gözükmüyor. Birkaç kez yeniden restart ettim bekletim tık yok.
Ayrıca bilgisayarı 2 dakika bile açık tutsam M.2 kart alev gibi sıcak oluyor. Sizce kart arızalımı yoksa anakartımın 2 slotuda arızalı mıdır?
ya da bir ayar falan mı yapmam gerekiyor (BIOS güncellemesini de yaptım bugün) Windows 11 kurulu.
Videoya alıp garantiye gönderin.

Anakartımı diskimi, gerçi anakartta m.2 slotları dışında hiç bir problem yaşamadım, 2 slotunda arızalı olma ihtimali sizce nedir?
Farklı bir M2 veya ANAKART ile deneme şansınız yoksa ikisini birden gönderin. Sisteme ciddi zarar verebilirsiniz. Sistemde harici bir SSD, HDD varsa sistemsiz kalmamak için önce M2'yi servise verin. Hata yoksa ANAKART'ı gönderin.

Farklı bir M2 veya ANAKART ile deneme şansınız yoksa ikisini birden gönderin. Sisteme ciddi zarar verebilirsiniz. Sistemde harici bir SSD, HDD varsa sistemsiz kalmamak için önce M2'yi servise verin. Hata yoksa ANAKART'ı gönderin.

Son 1 soru daha sorabilir miyim?
Diyelim ki disk sağlam geldi, ancak anakartı gönderirsem ciddi sıkıntı çekeceğim.
Bu disk için pci.3 çeviricisi falan varmıdır, bu şekilde kullanırsam verim alabilir miyim?
pci 4 kısmında ekran kartım takılı çünkü.

Şunun gibi birşey buldum, işime yararmı acaba?

Teşekkürler

Son düzenleme:
Son 1 soru daha sorabilir miyim?
Diyelim ki disk sağlam geldi, ancak anakartı gönderirsem ciddi sıkıntı çekeceğim.
Bu disk için PCI. 3 çeviricisi falan var mıdır, bu şekilde kullanırsam verim alabilir miyim?
PCI 4 kısmında ekran kartım takılı çünkü.
Teşekkürler

Teorik olarak evet kullanabilirsiniz zira PCI girişinden çalışıyor. Yine de benim size tavsiyem ilgili parçaları garantiye göndermeniz yönünde.

Teorik olarak evet kullanabilirsiniz zira PCI girişinden çalışıyor. Yine de benim size tavsiyem ilgili parçaları garantiye göndermeniz yönünde.

Teşekkürler, dediğiniz gibi m2 diski garantiye gönderdim. (Arena bilgisayar bakıyormuş)
Sonrasında windows kurulumu için ayrı bir marka (kingston) 500gb bir m2 disk aldım ve 2 slotumda da çalıştı. Buda diğer cihazın arızalı olduğunu gösteriyor.
Umarım daha hiç kullanmadığım sadece 2 kere test ettiğim cihaz için sorun çıkartmazlar çünkü yenisini vermeleri gerekiyor. Son gelişmeyi bildiririm, cihaz teknisyende yazıyor sadece.

Teşekkürler, dediğiniz gibi m2 diski garantiye gönderdim. (Arena bilgisayar bakıyormuş)
Sonrasında windows kurulumu için ayrı bir marka (kingston) 500gb bir m2 disk aldım ve 2 slotumda da çalıştı. Buda diğer cihazın arızalı olduğunu gösteriyor.
Umarım daha hiç kullanmadığım sadece 2 kere test ettiğim cihaz için sorun çıkartmazlar çünkü yenisini vermeleri gerekiyor. Son gelişmeyi bildiririm, cihaz teknisyende yazıyor sadece.
İyi yaptınız. Sorununuzun çözümlenmesine sevindim. Sorun çıkaracaklarını sanmam. Olursa da THH verirsiniz.

İyi yaptınız. Sorununuzun çözümlenmesine sevindim. Sorun çıkaracaklarını sanmam. Olursa da THH verirsiniz.

Arena bilgisayar sağolsun, cuma günü ellerine geçti, araya hafta sonu girdiği için pazartesi yenisini yolladılar, salı günü elimde oldu. Gayet hızlılardı.

2. slotuma kartı taktım ve mükemmel çalışmaya başladı.

Bu arada "MSI MAG B550 Tomahawk" m2 slotunun 2.ci yuvasına kart takılınca sanırım express 3.0 olan x16 slotu kullanılmıyormuş. Yani sitesinde onun gibi bir uyarı gördüm. Diğerinde de ekran kartım takılı olduğu için x16 slotum artık kalmadı.
Sadece 2 adet x1 slotum kaldı, wifi falan takabilirim ama ekstra bir m2 alsam takacak yerim kalmadı. Bu anakartı alanlar bunu düşünerek alsınlar. 2 adet x16 slotu (biri iptal olduysa) bana az gibi geldi.
Ama kartın çalışmayan veya arızalı yuvası yok. x1 slotları hariç tüm yuvalar dolu (slot,m2 slot, ram, cpu vs) ve anakart mükemmel çalışıyor.

Geri
Yukarı