MSI Mag Forge 100M fanlar çalışmıyor

Aynı sorun bende de vardı ürünü MediaMarkt'dan aldım fanlar dönmüyor ama ışıklar yanıyordu geri götürdüm aynı modelden yeniden değişim yaptılar onda da sorun çıktı iade yaptım iade edin bence.

MSI Mag Forge 100M kasa aldım. Egzoz fanı çalışıyor fakat öndeki 2 fan dönmüyor ışıkları yanıyor ama dönmüyor. Anakartımda 1 tane fan soketi olduğu için egzoz fanını takıyorum o sokete öndeki fanları takınca da çalışmıyor. Daha önceden konuşulmuş bu konu ama bir çözüm bulamadım hala. Bilgisi olan yardımcı olabilir mi?
Aynı sorun bende de oldu ,MSI Mag Forge 100M kasa aldım, aşağıdaki linkteki ALFAİS 4337 fan çoklayıcı da aldım,
1) bu cihazı içinde gelen 4 pin soketli ancak 2 pini dolu uzatma kablosuyla işlemci fanının olduğu sokete taktım
2). İşlemci fanının 4 pinlik kablosunu da çoklayıcı üzerindeki kırmızı sokete bağladım ve bu sayede fan hızlarını işlemcinin hızına göre otomatik dönmesini sağlamaktı amacım yani PWM olarak kullanma.
3) arkadaki egzoz fanını da çoklayıcıya bağladım, hepsi bir yerde olsun diye.
4) Çoklayıcıya da molex ile güç verdim.

not: fanların hepsi 4 pinlidir. (4 pin de doludur)

Sonuç:
1)egzoz fanı ve işlemci fanı dönüyor , buradan fan çoklayıcının çalıştığını anlayabiliriz.
2) Fanların ışıkları yanıyor , led tuşuna bastığımda renkler değişiyor, buradan fan led kontrolcünün çalıştığını anlayabiliriz.
3) Öndeki 2 adet fan dönmüyor ancak güç geliyor sanırım çünkü fanlar tık tık dönmeye çabalıyor ancak çok küçük nabız gibi çaba bunlar.

Sonuç: Bu akşam fanları tek tek anakart soketine bağlamayı deneyeceğim, yine olmazsa fanların bozuk olduğu anlaşılacak, ya iade edeceğim amazona ya da MSI a iade edeceğim ama iade etmek istemiyorum çünkü kasa bana 418 liraya geldi :)

aldığım kasa : MSI Mag Forge 100M, Temperli Cam, 2X Rgb Fan, 1X 120Mm Fan Atx Gaming Bilgisayar Kasası: Amazon.com.tr

Aldığım çoklayıcı:
Edit son durum: Ben fan kontrolünde baz olarak işlemci fanını alsın diye işlemci fanına bağladım 2 pinliyi, işlemci fanını da o kırmızılıya taktım (forumlarda da öyle bahsediliyordu) ancak fanlar dönmedi. Dün akşam işlemci fanını anakarttaki kendi yerine taktım, bu sefer de anakarttaki diğer fan girişi olan egzoz fanını çalıştırdığım yere taktım.

Son durum;

1- Işlemci fanı anakartta işlemci fan yerine takılı

2- 2 pinli çoklayıcı ile gelen uzun kabloyu anakarttaki diğer fan girişine taktım (daha önce egzoz fanını taktığım)

3- Egzoz fanı ve diğer 2 ışıklı ön fan çoklayıcıda takılı (kırmızı olan giriş boşta)

4- Sonuç bütün fanlar dönüyor.

Not: Fanların dönüş hızını ayarlayabiliyor muyum kontrol edemedim çünkü bir monitöre bağlamadım henüz. Monitöre taktığımda beosdan kontrol ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı