Çözüldü MSI MPG B550 Gaming Plus sistem BIOS'a girmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Lotusep

Kilopat
Daha fazla  
Anakartım: MSI MPG B550 Gaming Plus am4.

BIOS'a girebilmem için UEFI ayarını CSM yapmam gerekiyor. Bilgisayar açılıyor her şey çalışıyor. Sadece ayar UEFI'da kalırsa BIOS ekranını görmeden direkt başlıyor PC. Eğer CSM çekersem BIOS'a girebiliyorum. Bunun sorunu nedir acaba? Bu arada UEFI ile BIOS'a girebilmemin tek yolu görüntüyü televizyona bağlamak. Galiba BIOS ekranı büyük geldiği için direk atlıyor veya siyah ekranda kalıyor. İyi forumlar.

Inkedcmga3t0_LI.jpg

Çözüm
@Amanita Fast bootu denediğimi hatırlıyorum. İşe yaramamıştı galiba.
Çözümünü forumda bir konuda buldum fakat hatırlamıyorum PC'nin Display Port girişini güncelleyen bir dosya buldum ve düzeldi.
Kurulumu nasıl yaptınız? UEFI GPT mi yoksa MBR olarak mı?

1060 6 GB BIOS'um güncel ve ekran 1920x1080 144Hz Noc monitörü kullanıyorum. Technopat'ın Windows 10 USB hazırlama rehberini izleyerek yeni nesil GPT olarak kurdum.

Kartın UEFI desteğinin olup olmadığını GPU-Z ile teyit eder misiniz? Muhtemelen destekliyordur ancak emin olalım.

Şu an iş yerindeyim. Fakat UEFI desteği olmasa nasıl UEFI Windows 10 kurabilirim?
Kartın UEFI desteğinin olup olmadığını GPU-Z ile teyit eder misiniz? Muhtemelen destekliyordur ancak emin olalım.

BIOS'a giriyor fakat görüntü vermiyor ekrana sadece. Kasayı VGA ile bağlıyorum monitöre. Sadece BIOS ekranını siyah olarak gösteriyor. Sadece BIOS ekranını büyük ekran televizyona bağlarsam görebiliyorum. Bu sorunu BIOS'daki UEFI ayarını CSM'ye çekerek düzeltebiliyorum fakat normalde bu ayarla oynamadan BIOS'a girmesi lazım neden girmiyor anlamış değilim.
Şu an iş yerindeyim. Fakat UEFI desteği olmasa nasıl UEFI Windows 10 kurabilirim?

BIOS'a giriyor fakat görüntü vermiyor ekrana sadece. Kasayı VGA ile bağlıyorum monitöre. Sadece BIOS ekranını siyah olarak gösteriyor. Sadece BIOS ekranını büyük ekran televizyona bağlarsam görebiliyorum. Bu sorunu BIOS'daki UEFI ayarını CSM'ye çekerek düzeltebiliyorum fakat normalde bu ayarla oynamadan BIOS'a girmesi lazım neden girmiyor anlamış değilim.

Ve bununla beraber normal ekranıma (şu an kullandığım) bağlarsam. Anakart logosunu bile görmeden direk PC açılıyor.

HDMI veya DP'tan görüntü almayı deneyin. Arada dönüştürücü falan varsa da kullanmayın, dönüştürücüden de oluyor.

Şu an eve geçtim. HDMI ile de DP kablodada aynı sorunu veriyor. Bir türlü anlam veremiyorum bu probleme.
HDMI veya DP'tan görüntü almayı deneyin. Arada dönüştürücü falan varsa da kullanmayın, dönüştürücüden de oluyor.

VGA ile bağlıyorum yazmışım fakat yanlış bir yazım söz konusu. DP kablosu kullanıyorum.

Bilgisayarı açınca arama yerine sistem bilgisi yazarak açılan ekranın ekran görüntüsünü atabilir misin?
Fast boot özelliğini kapatıp dener misin bir de .

@Amanita Fast bootu denediğimi hatırlıyorum. İşe yaramamıştı galiba.
Çözümünü forumda bir konuda buldum fakat hatırlamıyorum PC'nin Display Port girişini güncelleyen bir dosya buldum ve düzeldi.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    75,3 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı