MSI MPG X570 GAMING Plus vs. ASUS Prime X570-P

Bütçe
1700 - 2000

batuhanzi

Femtopat
Daha fazla  
Selamlar, 12-13 bin TL civarında üst düzey bir oyun bilgisayarı toplayacağım. Anakart olarak belirttiğim modeller arasından hangisi en mantıklı seçim olur? Performans bakımından hangisi daha iyi? Sanırım ikisinin de dahili wifi lı versiyonu var ben yalnızca ethernet kullanmak istiyorum. Önerebileceğiniz m2 ssd destekli farklı anakartlar varsa önerilere açığım.

-MSI MPG X570 Gaming Plus-​

-Asus Prime X570-P-​

MPG X570 GAMING PLUS kesinlikle önermem, VRM olarak kötü bir model, fiyatını hiç ama hiç hak etmiyor, uzak dur.
PRIME X570-P daha iyi bir seçenek olur bu ikisinin arasından ancak eğer X570 chipset'inin getirdiği özelliklere ihtiyaç duymuyorsan (hem CPU hem de chipset PCIe 4.0 hatları gibi) B550 chipsetli anakartlara bakabilrisin, ki böyle daha iyi olur.
O bütçede MPG B550 GAMING EDGE WIFI var, Fiyat/Performans anakarttır kendisi, öneririm.

Bu bütçede B550 tavsiye ederim.

Şuradan bütçenize uygun bir model seçebilirsiniz:

Kesinlikle X570 alacağım diyorsanız:

MPG X570 GAMING PLUS kesinlikle önermem, VRM olarak kötü bir model, fiyatını hiç ama hiç hak etmiyor, uzak dur.
PRIME X570-P daha iyi bir seçenek olur bu ikisinin arasından ancak eğer X570 chipset'inin getirdiği özelliklere ihtiyaç duymuyorsan (hem CPU hem de chipset PCIe 4.0 hatları gibi) B550 chipsetli anakartlara bakabilrisin, ki böyle daha iyi olur.
O bütçede MPG B550 GAMING EDGE WIFI var, Fiyat/Performans anakarttır kendisi, öneririm.
Bu bütçede B550 tavsiye ederim.

Şuradan bütçenize uygun bir model seçebilirsiniz:

Kesinlikle X570 alacağım diyorsanız:

ben bu tabloya dayanarak X570 serisinden seçim yapmak istemiştim. Ayrıca sistemimden en yüksek performansı almayı tercih ederim. Biraz da ileriye dönük olması önceliğim.
chip.jpg

vrm olarak kötü demenizin sebebi vrm soğutma performansı mı yoksa o devre elemanının performansı mı

Ben bu tabloya dayanarak X570 serisinden seçim yapmak istemiştim. Ayrıca sistemimden en yüksek performansı almayı tercih ederim. Biraz da ileriye dönük olması önceliğim.

Şunları tavsiye ederim:

İkisi de tier S- anakartlar.

Ben bu tabloya dayanarak X570 serisinden seçim yapmak istemiştim. Ayrıca sistemimden en yüksek performansı almayı tercih ederim. Biraz da ileriye dönük olması önceliğim.
AM4 soketi şu an son nokta diyebiliriz, ileriye dönük olamaz X570 chipsetli olsa da olmasa da.
B550 chipsetli anakart da iyi olur. PCIe 4.0 istiyorsan yine bir PCIe x16 ve M.2 slotuna garanti sahip oluyorsun.
VRM olarak kötü demenizin sebebi VRM soğutma performansı mı yoksa o devre elemanının performansı mı?
Kullanılan MOSFET'ler ve faz sayısı o fiyattaki bir anakart için hiç iyi değil. Soğutma performansı da iyi denemez.
Hardware Unboxed'ın bununla ilgili bir testi var. Yine MPG X570 GAMING PLUS ile aynı VRM'e sahip olan X570-A PRO'nun ve MPG X570 GAMING EDGE WIFI'ın ne kadar kötü olduğunu bu testte görebilirsin.
1607683949163.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Demem o ki B550 chipsetli anakart al. Ha dersen ki "Ölümüne X570", o zaman bütçeyi yükselt ki biraz daha iyi bir model al, PRIME X570-P'ye kalma :D.
(fun fact: PRIME X570-P de VRM olarak çok iyi değil. TUF GAMING B550(M)-PLUS ile aynı VRM'e sahip ama 2 tane daha az VSOC fazı var.)

AM4 soketi şu an son nokta diyebiliriz, ileriye dönük olamaz X570 chipsetli olsa da olmasa da.
B550 chipsetli anakart da iyi olur. PCIe 4.0 istiyorsan yine bir PCIe x16 ve M.2 slotuna garanti sahip oluyorsun.

Kullanılan MOSFET'ler ve faz sayısı o fiyattaki bir anakart için hiç iyi değil. Soğutma performansı da iyi denemez.
Hardware Unboxed'ın bununla ilgili bir testi var. Yine MPG X570 GAMING PLUS ile aynı VRM'e sahip olan X570-A PRO'nun ve MPG X570 GAMING EDGE WIFI'ın ne kadar kötü olduğunu bu testte görebilirsin.
Eki Görüntüle 775182
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Demem o ki B550 chipsetli anakart al. Ha dersen ki "Ölümüne X570", o zaman bütçeyi yükselt ki biraz daha iyi bir model al, PRIME X570-P'ye kalma :D.
(fun fact: PRIME X570-P de VRM olarak çok iyi değil. TUF GAMING B550(M)-PLUS ile aynı VRM'e sahip ama 2 tane daha az VSOC fazı var.)
Yanıt verdiğin için çook teşekkürler.Keşke baştan bilseydim bunları. An itibarıyla x570' den vazgeçmiş bulnumaktayım :D

Yeni konular

Geri
Yukarı