Çözüldü MSI Pro B650-P Wi-Fi sistemin son BIOS zamanı 140 saniye oldu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Altairr

Hectopat
RAM
Corsair 2x16 32 gb 6000 mhz
SSD veya HDD modeli
Kingston 7000/6000 mb/s m2 ssd
Ekran kartı
RTX 4070 Ti
Anakart
MSI Pro B650-P Wi-Fi
İşlemci
R5 7600X
Yukarıdaki bileşenlere sahibim. PC'de BIOS, Windows vs tüm yazılımlar güncel. Açılışta açılan hiçbir uygulama da yok, hepsini kapattım Görev Yöneticisi'nden. Başka hiçbir sorunu yok fakat BIOS zamanım şimdiye kadar 40 saniyeydi. Arada canımı sıkıyor, çözüm bakıyordum fakat idare ediyordum. Fakat son BIOS güncellemesi olan 1B0'ı yükleyince PC açılırken çok uzun süre bekletmeye başladı. Son BIOS süresine baktığımda 140 saniye gösteriyordu. Çözümü için ne yapabilirim bilen var mı? 10 yıllık laptopumda bile BIOS süresi 3 saniye. 40 bile çokken 140 çekilecek dert değil.

Bir ara RAM'leri Memtest ile test ettirmiştim hiçbir sorun çıkmamıştı.

Bir de şunu ekleyeyim. Bir ara BIOS ayarlarından "Memory context restore" diye bir ayarı değiştirmiştim. Disable yapmıştım sanırım hatırlamıyorum bakmam gerek. Onu değiştirince 40 saniyelik BIOS süresi 15-20 civarına düşmüştü. Fakat PC arada bir mavi ekran verip kapanıyordu. Onu ellemediğimden beri mavi ekran vermiyor ve ellemeye korkuyorum. Bu ayarı bilenler de aydınlatabilir mi?

Dosya Ekleri

• fd8303fc-6e5d-478d-afb4-ef973ead922e.jpeg
    fd8303fc-6e5d-478d-afb4-ef973ead922e.jpeg
    367,7 KB · Görüntüleme: 24
Çözüm
Aynı anakarta sahibim. Sistemimiz de hemen hemen aynı. Hala DDR5 sorunları var. 7D78v1a bu sürüme geri dönün. EXPO 1 açın, RAM ayarlarından Power down enable, Memory context restore ayarını da enable yapın. Önce yeniden başlatın , sonra kapatıp tekrar açın bilgisayarı.Bu ayarlarla BIOS sürem 12.5 saniye normal seviyeye ulaştı. Sadece Memory context ayarını açınca bende de mavi ekran veriyordu.
bende hiç açılmıyordu bahsettiğim bioslarda, dram ışığı hemen yanıp sönüyordu, c2 sürümünün normal versiyonu gelirse onları da deneyeceğim bakalım.

Geri
Yukarı