MSI Pulse GL76 renk profillerini tamamen bozmak

GraphiX

Centipat
Daha fazla  
Merhaba kısa süre önce MSI Pulse GL76 Gaming PC edindim ancak aldığım günden bu yana beni rahatsız eden bir durum vardı o da renklerin yeterince canlı ve parlak gözükmemesiydi. Bunu çözmek için kendimce yöntemler denerken Windows'un renkleri düzenleme aracını keşfettim ancak istediğim sonuca bir türlü ulaşamayınca daha çok kurcalamak zorunda kaldım ve bilgisayardaki ıcc profillerini tamamen mahvetmiş oldum. Amacım canlı ve parlak renklere sahip olmaktı başta Intel HD Graphics denedim ancak doygunluk ayarları istediğim sonucu vermediğinde bu yola başvurmak zorunda kaldım.

Size sorunu şöyle tarif edeyim ne yaparsam yapayım bilgisayarda sanki gece ışığı açıkmış gibi sepya tonlarının hakim olduğu bir görüntü vardı. Televizyonlar gibi hazır renk şablonları barındırmadığından istediğim ayarları beceremedim ve elimi Windows renk düzenleyicisine her attığımda her şey daha da birbirine giriyor. Şu an bilgisayarda tamamen mavi filtreler haikim ve bu durumu düzeltemiyorum. Bana öncelikle default ıcc profillerine dönmek ve ikinci olarak şu bir türlü geçmeyen sepya filtresini kaldırmak konusunda yardımcı olun. NVIDIA denetim masasındaki color vibrance ayarı laptop olduğu için mevcut değil maalesef. Teşekkür ederim şimdiden.

Cihaz garantili ve ben monitör kalibrasyonunun iyi yapılmadığını düşünüyorum. Sizce servise göndermeli miyim?

Sorunum çözüldü. Nasıl çözdüğümü de anlatayım MSI PULSE GL76 model bilgisayarımı süresi dahilinde Servis Point isimli yetkili firmaya gönderdim ve iade hakkımı kullanarak ürünü aldığım fiyatın üstüne 25 Bin TL daha ekledim ve MSI VECTOR GP77 modelini satın aldım. Nedenine gelirsek bahsettiğim üzere cihaz panelinin ton ve doygunluk konusunda yetersiz olması, renklerin mat ve cansız gözükmesi her tarafından sarı ışık sızması bir arıza değil cihaz panelinin kendi özelliğiymiş. Bunu fark etmem için elbette cihazı öncelikle servise göndermem gerekti bunun da detaylarına hızlıca gireyim.

Yetkili firmayı arayarak ulaşıyorsunuz size anlaşmalı kargo numaralarını veriyorlar siz de cihazı alırken size verdikleri karton kutuya cihazı satın alırken almış olduğunuz kutu içeriği ile (batarya, kitapçık, garanti belgesi, user guide vs.) beraber düzgünce paketleyip arızanızı, irtibat numaranızı, adınızı ve soyadınızı vs. bilgilerinizi bir kağıda yazıp faturanızın fotokopisi ile beraber kutuya yerleştiriyorsunuz.

Ben panelde bir arıza olduğunu düşünerek panel değişimi için aleti servise gönderdim servisten geri dönüş yapılana kadar da bunun bir arıza olduğunu düşünüyordum ancak öyle değilmiş bu durumda iade ve değişim hakkımı kullanmak istediğimden bahsettim. Yardımcı oldular. Donanımsal bir arıza olmamasına rağmen müşteri memnuniyeti adına değişim isteğimi kabul ettiler. Başınıza benzer bir durum gelirse yapmanız gerekenler aşağı yukarı benzer. Islak imzalı iade değişim formunun bir örneğini mailinize yolluyorlar siz de perakendeciye yolluyorsunuz bu kadar basit. Tabi form hazır olsa bile sizi görmenzden gelebildikleri savsakladıkları durumlar olabiliyor ben 2-3 kez telefon açtım mesela iade formumu maile gönderin diye. İade talebimden 2-3 gün sonra form oluşturuldu 5 gün içinde de iade formu mail adresime iletildi ve ben de cihazı satın aldığım satıcıyla görüşerek gereken ayarlamaları yaptım satıcıyla anlaştık ve bu sayede piyasanın 5-7 bin TL altı bir fiyata (kendisi revizyonlu ve outlet ürünler satıyor) VECTOR GP77 modeli sahibi oldum. Tabi satıcının tanıdık olması da süreci hızlı yürütmesinde bir etken. Normalde iade sürecinin daha yavaş yürüdüğünden bahsetti. Tacirseniz iade faturası kesmeniz gerekebilir aklınızda olsun.

Bütün bu süreç sonunda Mayıs 5'te almış olduğum PC'yi 25'inde yenisiyle değiştirmiş oldum 20 günde PULSE GL76'dan VECTOR GP 77'ye geçiş sürecim tamamlandı.

Şimdi gelelim işin eleştiri ve firma tutumlarının yerilmesi gereken kısma

MSI maalesef bu tarz durumlarda kullandığı kaliteli malzemenin maliyetini dengelemek için panelden çalıyor. O nedenle Thin/Katana ve Crosshair/Pulse serilerindeki 15" ve 17" inç modellerin renk gamutları rezalet. Aklınızda olsun MSI VECTOR serisinden başlar. Benim gibi canlı ve parlak renkleri seven görüntü ve görselliğe fiyat/performans oranından daha fazla önem veren arkadaşların dikkatine diyelim.

13 senelik defalarca tamir görmüş LENOVO Laptop (inanın modelini bile bilmiyorum ama 2.nesil i5 var.) ve 12.Nesil i7 işlemcili ve RTX 3060'lı MSI PULSE GL76 RGB renk karşılaştırmasını da dikkatinize şöyle bırakıyorum.

WhatsApp Görsel 2023-05-16 saat 14.26.32.jpg
WhatsApp Görsel 2023-05-16 saat 14.09.00.jpg
WhatsApp Görsel 2023-05-16 saat 14.24.06.jpg

Görsellerden çok anlaşılmıyor bunun da sebebi kameramın kötü olması eğer çıplak gözle ve karanlık ortamda iki ekranı gözleme şansınız olsa ne demek istediğim anlardınız.

Özetle bu ekonomide alacağınız cihazı iyi seçin ve imkanınız varsa daha iyisini almaktan kaçmayın 6-8 ay sonra ona ulaşmanız da imkansız olacak ve elinizdeki ürünün fiyatı almadığınıza denk hale gelecek. Yani daha yüksek fiyata daha kötü ürün alacaksınız. 65 Bin TL'ye bilgisayar aldım bakın 65 Bin TL'ye 5 sene önce Volkswagen Scirocco vardı 2.el. Şuan Scirocco fiyatları 600-700 bin oldu. Öyleyken böyle. umarım birilerine faydam dokunur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı