MSI RX 580 8 GB Ekran Kartı Ayarları

DonutGuy

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. 1 yıl önce bir sistem topladım ve elimde, MSI RX 580 8 GB OC versiyon ekran kartı var.

MSI'ın Afterburner programında hiçbir ayar değişikliği yapmadım. Olduğu gibi duruyor.

Özellikle GTA V ve Diablo 2 Remeastered oynarken, ekran kartı ısı derecesi genellikle 65, bazen de 70'lere yaklaşıyor.
Fan hızı otomatikte iken. Fan hızı da genellikle yüzde 25-30 arasında seyrediyor.

Burada ya da başka yerlerde 70 dereceler vs. kartın kullanım ömrü vs. açısından riskli olabileceğini okuduğumu hatırlıyorum.

O yüzden bende bu tarz oyunları oynamadan önce Afterburner'dan fan hızını yüzde 45, bazen de 50 üzerine çekiyorum. Bu sayede ekran kartı ısısını 55'ler 60'lar seviyesine çekebiliyorum. Fakat ekran kartı fan ömrüne de zarar vermek istemiyorum.

Afterburner'da ısı limiti denilen bir ayar var. Bu ayar 90 derecede gözüküyor şu an. Ben sadece Afterburner'dan ısı limitini 65-70 gibi bir değere çeksem ve fan hızı otomatikte kalsa, ekran kartı ömrü açısından bir sorun oluşur mu ileride ya da bu bir risk oluşturur mu?

Bununla ilgili bilgi verebilecek kişilerden yardım bekliyorum. Forumda ekran kartı sağlığı açısından Afterburner ayarları ile ilgili vs. bir konu varsa onu da paylaşabilirsiniz.

Aslında önemsediğim şey, ekran kartının ömrü ve sağlığı. Şimdiden herkese teşekkür ederim. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklık limiti koyarsanız kart o sıcaklığa geldiğinde frekans düşürür ve performans kaybı yaşatır.

Yapacağınız en mantıklı hareket özel fan eğrisi ayarlamaktır. Fan yüzde 60-70 devirlere çıksa bile bir sorun olmaz. İnsanlar fan hızını arttırmaktan korkuyor karta zarar gelir diye. Ama yüzde 20 fanla 80 derecelerde çalıştırıyorlar. ( Sizi kastetmiyorum.) Bu karta daha çok zarar veriyor. Bırakın fan ömrü giderse gitsin kartın elektronik aksamı ölmesin. Zaten sıcaklığa göre hızlanıp düşeceği için fan da öyle kolay kolay ölmez.

Kart modeli nedir? Armor mu? UV yapabilirsiniz. Ömrü ve sağlığı için en iyi seçenek budur. Kasada fan eksiği varsa fan da alabilirsiniz. Sirkülasyon artar.
MSI Armor RX 580 8GB OC Edition. Kasada, önde 3 tane arkada 1 tane 12cm fan mevcut.
Yani Gta V ve Diablo 2 remastered denedim oynarken Afterburner'da sıcaklık 70'lere yaklaştı fan hızı otomatikte iken.
Benim endişem ekran kartı zarar görmesin ömrü vs. açısından. Size danışmak istedim. Teşekkür ediyorum.

Forumda aranırken, şöyle bir video buldum bunu deneyeceğim. Sonra benchmark ve Furmark testi demişler bir konuda onu deneyip sonucu burada paylaşırım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sıcaklık limiti koyarsanız kart o sıcaklığa geldiğinde frekans düşürür ve performans kaybı yaşatır.

Yapacağınız en mantıklı hareket özel fan eğrisi ayarlamaktır. Fan yüzde 60-70 devirlere çıksa bile bir sorun olmaz. İnsanlar fan hızını arttırmaktan korkuyor karta zarar gelir diye. Ama yüzde 20 fanla 80 derecelerde çalıştırıyorlar. ( Sizi kastetmiyorum.) Bu karta daha çok zarar veriyor. Bırakın fan ömrü giderse gitsin kartın elektronik aksamı ölmesin. Zaten sıcaklığa göre hızlanıp düşeceği için fan da öyle kolay kolay ölmez.
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.
Şöyle bir video gördüm forumda benzer konuları araştırırken.

Bunu deneyip Benchmark Furmark testi yazmışlar onları deneyip burada sonucu paylaşırım sizlerle.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı