MSI RX580 8GB ve Ryzen 3 1300X darboğaz

BerkaySaatci

Decapat
Merhaba. Öncelikle size sistemimden bahsetmek istiyorum.

Anakart: MSI B450M PRO-M2
İşlemci: Ryzen 3 1300X 3.5GHz-3.7GHz
Ekran Kartı: MSI RX580 ARMOR 8G OC 8GB GDDR5 256Bit
RAM: Crucial 8GB DDR4 2666Mhz CL16 1.2V
SSD: TOSHIBA OCZ 240GB TR200 Serisi Sata 3.0 SSD (555MB Okuma / 540MB Yazma)
HDD: WD Blue 2TB 7200RPM
Power Supply: GAMEMAX 80PLUS BRONZE 650W

Sorunuma gelmek gerekirse, oyunlarda almam gereken FPS değerlerine ulaşamıyorum ve kimi zaman oyunlarda FPS düşüşleri meydana geliyor. Örnek vermek gerekirse 70-90 FPS alıyorken bir anda 50-55 FPS gibi değerlerle karşılaşıyorum. GPU ve CPU kullanımına baktığımda GPU kullanımının kimi zaman CPU kullanımından geri kaldığını görüyorum. Sistemimde darboğaz mı yaşanıyor, eğer öyle ise bu darboğaza nasıl bir çözüm bulabilirim ? Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Oyun: Tom Clancy's The Division
Grafik Ayarlarım: Orta 1080p

367138

367139

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yüzde 60-70 arası çalışan bir işlemciye darboğaz var demek biraz acayip gerçekten. Aynısından bir slot daha ram ekleyip dual channel yaparsanız aynı ayarlarda gözle görülür fps artışı sağlarsınız. O kartın ultra en kötü yüksek ayarlarda akıcı oynatması gerekir.
Yükseltebilirsiniz diyecektin sanırım.
Hayır düşürebilir. RX 580 1080p üstü çözünürlüklerde sorun yaşatabilir. Ayrıca ücretsiz çözüm diyor, monitör paralı bir şeydir. İşlemcisi aşırı kötü değil, ama çok da iyi değil. Çözünürlük düştüğü zaman yük işlemciye binecektir ama yine de genel FPS değerlerini arttırır.

Ya da iyi bir soğutucu alınıp işlemciye hız aşırtma yapılabilir. Yeni işlemci aldığı zaman aynı soğutucuyu kullanmaya devam eder.

Hayır düşürebilir. RX 580 1080p üstü çözünürlüklerde sorun yaşatabilir. Ayrıca ücretsiz çözüm diyor, monitör paralı bir şeydir. İşlemcisi aşırı kötü değil, ama çok da iyi değil. Çözünürlük düştüğü zaman yük işlemciye binecektir ama yine de genel FPS değerlerini arttırır.

Ya da iyi bir soğutucu alınıp işlemciye hız aşırtma yapılabilir. Yeni işlemci aldığı zaman aynı soğutucuyu kullanmaya devam eder.
Sizce hız aşırtma ile sağlıklı bir sonuç alabilir miyim? Şuan için tek çözüm hız aşırtma olarak gözüküyor.

O kadar darboğaz yapması pek mümkün değil.

AMD ekran kartları ile MSI Afterburner anlaşamıyor bence. R5 2600 ve RX 580 ile GPU kullanımını %1 görmüşlüğüm var uzun bir süre. Darboğaz mı oluyor yani 🐰

Oyundan kaynaklanıyor da olabilir.

Yüzde 60-70 arası çalışan bir işlemciye darboğaz var demek biraz acayip gerçekten. Aynısından bir slot daha ram ekleyip dual channel yaparsanız aynı ayarlarda gözle görülür fps artışı sağlarsınız. O kartın ultra en kötü yüksek ayarlarda akıcı oynatması gerekir.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı