MSI RX580 Armor 8GB OC Ekran kartı fanından tıkır tıkır ses geliyor

Quarinal

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, dün akşam ekran kartımın fanlarından tıkırdamayla cızırdama arasında garip bir ses geldiğini fark ettim. Önce bir kablonun falan temas ettiğini düşündüm ama temas eden bir şey yok. Biraz içine üfledim önce hafifledi sonra kendi kendine geçti. Bu sabah da ses yoktu birkaç saat sorunsuz kullandım. Şimdi tekrar tıkırtı sesleri geliyor. Fanları kapattığımda herhangi bir ses yok, çalıştırmaya başladığımda ufak bir ses yapıyor ama ben yine de tedirgin oluyorum. Kirlendiği için böyle yapıyor olabilir mi? Çünkü şubatta aldım ve sadece bir kere fırçayla tozunu almıştım. Sebebi toz falansa evde fön makinesiyle kendim diğer parçalara fazla tutmadıkça temizleyebilir miyim?

Bir de kasanın içini açıp çalıştırdığımda ekran kartının fanlarının ortasında MSI yazan yere parmağımla bastırdığımda ses kesiliyordu (sadece kasanın arka tarafına denk gelen fanda var bu ses). O yüzden kirlilik dışında bir sorun da olabilir diye düşünüyorum. Bir fikriniz varsa şimdiden teşekkür ederim.

Ekran kartım: MSI RX580 Armor 8GB OC

Hocam ekran kartınızdaki fanlarından gelen ses Coil Whine sorunu olabilir.
Ne olduğunu bilmediğim için Youtube'dan videosunu izledim ve bu ses ile benimki arasında en ufak bir benzerlik yok. Benimki daha çok bir şey sürtünüyor veya arasına toz kaçmış gibi bir ses.

Hocam fanlarda toz olsa da ses çıkarmaz diye düşünüyorum. Sesin ekran kartı fanından geldiğine emin misiniz hocam?
Sadece ekran kartının fanını çalıştırınca bu ses geliyor. Ayrıca bahsettiğim gibi fanın ortasında MSI yazan yere parmak ile bastırınca ses kesiliyor. Hem de sadece kasanın arka tarafına denk gelen fana bastırmak yetiyor.

Sadece ekran kartının fanını çalıştırınca bu ses geliyor. Ayrıca bahsettiğim gibi fanın ortasında MSI yazan yere parmak ile bastırınca ses kesiliyor. Hem de sadece kasanın arka tarafına denk gelen fana bastırmak yetiyor.
Hortlatıyorum ama şuan ne durumda , garantiye yolladın mı ? Yoksa kullanmaya devam edip bir sorunla karşılaştın mı ?

Hortlatıyorum ama şuan ne durumda , garantiye yolladın mı ? Yoksa kullanmaya devam edip bir sorunla karşılaştın mı ?
İçine toz kaçmış olabileceğini düşünerek ses yapan fanın içine pipetle sert bir şekilde üfledim, daha sonra da yüksek hızda fanları bir süre çalıştırdım. O gün ses kesildi, ertesi gün çok az yapmaya devam etti. O günden sonra da tamamen geçti. Şimdi çok şükür bir sorun yok.

İçine toz kaçmış olabileceğini düşünerek ses yapan fanın içine pipetle sert bir şekilde üfledim, daha sonra da yüksek hızda fanları bir süre çalıştırdım. O gün ses kesildi, ertesi gün çok az yapmaya devam etti. O günden sonra da tamamen geçti. Şimdi çok şükür bir sorun yok.
Teşekkürlerimi sunarım cevabınız için . Ben de bugün bu sorunu yaşadım ve ilerki saatlerde temizleyeceğim , dediğiniz gibi yapacağım umarım bu sorundan kurtulurum.

Geri
Yukarı