MSI Stealth 17 Studio vs Vector GP68HX

kurtbaba

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar, yukarıda yazan iki laptopu da alabilecek bütçem var ve Stealth Vector'dan 500 dolar pahalı. Fakat aralarindaki seri farkina ve fiyat farkina değecek bir artisi var mi Stealth'in? Paran varsa kesinlikle değer der misiniz? Laptopu uzun vadeli almayi düşunüyorum. Hem iş hem de oyun amaçlı kullanacağım. Benim için depolama ve kasa kalitesi çok önemli ekran kartları ve RAM'leri zaten ayni.

Ürün linki yok ancak özelliklerinin aynı olduğunu düşünecek olursak aralarındaki farkı Stealth kullanan birisi olarak şöyle açıklayabilirim.

• Stealth serisi ofis laptoplarına benzer. Dışarıdan bakıldığında oyuncu bilgisayarı olduğuna yönelik intiba uyandırmaz. Stealth zaten ''gizli'' demektir.
  • MSI Vector ise RTX 3000 serisindeki Raider kasanın aynısını kullanır. Kasa hatları iniltili çıkıntılı ve görünüş itibariyle tam bir gaming laptoptur.
  • Hem ofiste, hem okulda kullanayım hem de eve gelip tüm oyunları en yüksek ayarda oynayayım diyorsanız Stealth size göre. Vector ise tamamen oyunculara yönelik. Daha kalın ve daha ağır.
  • Stealth serisi MSI laptoplar arasında en iyi kasaya sahip seridir. Titan'dan bile iyidir. Alt kapağı dahil her yeri metaldir. Bu yüzden GS66 modeller 15 inç ve sadece 1.9 cm kalınlığında olmasına rağmen 2.2 kg gelir. Yani o kadar hafif değiller. Vector'un arka panel ve klavye çevresi metal, geriye kalan kısımlar plastiktir. Malzeme kalitesi iyidir.
  • Stealth'in 99.9Wh pili vardır. Pil kullanımı Vector'den daha iyidir.
  • Stealth'in paneli genelde daha iyi oluyor. Hem çözünürlük seçenekleri (Bkz: FHD 360 Hz, 2K 240Hz, 4K 144Hz) hem de renk gamutları yüksek geliyor. Vector'ün son modellerinin panelleri de oldukça iyi ancak Stealth kadar geniş seçenekler sunmuyor.
  • Her ikisi de aynı Steelseries klavyeyi kullanıyor.
  • Stealth'in touchpad'i daha iyi.
  • Stealth'te ''H'' ibareli işlemciler bulunurken, Vector'de ''HX'' ibareli işlemciler bulunuyor. İşlemci gücü tarafında Vector bir tık önde.
  • Stealth'te ekran kartları Max-Q iken, Vector'de Max-P'dir. Ancak RTX 4000 serisinde güç tüketim değerleri artık performansı etkilemediği için bunun bir önemi yoktur. (Kaynak: Jarrod's Tech)
  • Stealth'in RTX 3000 serili GS66/76 modellerinde 3 fan 7 ısı borusu varken, Vector'de 2 fan 6 ısı borusu vardır. Ancak güncel RTX 4000 serili Stealth modellerde 2 fan 6 ısı borusu var. GS66/76 olanların soğutması çok iyiydi. Ancak RTX 4000 serisinin soğutması hakkında bilgim yok.

Sonuç: Eğer laptobu evinizden dışarıya çok nadir çıkartacak ve ağırlıklı olarak oyun amacıyla kullanacaksanız Vector model alabilirsiniz. Ancak hem iş hem de oyun için kullanacaksanız Stealth daha doğru bir seçim olacaktır. Fakat Stealth serisi oldukça premium ve en iyi malzemelerden üretilmiş olsa da fiyat/performans tarafında çuvallıyor. Performansına lafım yok ama çok pahalı bir seri. Vector ile arasındaki 500 dolara değecek bir fark olduğunu düşünmüyorum. 100-200 dolar fark olsa ofis+oyun ikilisinde tartışmasız Stealth tercih edilir. Ama 500 dolar fark çok fazla. Alternatif modeller bakılabilir.

Geri
Yukarı