Mühendislik hakkında düşünceleriniz

Devlette mühendis alımı mı yapma dostum gözünü seveyim Alımları vs bi incele derim.
Hocam mühendislik öğrencisiyim biliyorum neyin nolduğunu. Belediyelerin mühendisleri olmadan o alt yapı işlerini nasıl yapıcaklar sanıyorsunuz? Mühendisin haricinde tekniker gibi de bir çok teknik eleman alıyorlarlar zaman zaman. Bizzat mimarlık okuyan arkadaşım belediyede staj yaptı mesela. Memurluk diyince aklınıza sadece masa başı işler gelmesin. Belediyelerin haricinde başka devlet kurumları vs de mühendis alıyorlar. Siz iyi araştırın. Mesela siz yazılım alanından bahsetmişsiniz e-devleti yapanlar kim o zaman işletme mezunu adam mı yapıyor onu?

Çok fazla çöp bilgiler dolaşıyor böyle konularda. Arkadaşlar bakın seçtiğiniz bölümden bağımsız olarak emek vermeyene yemek yok. Bizim vatandaşımız maalesef yattığı yerden para kazanmak istiyor. Sırf şu mantalite yüzünden ülkece deli paralar kaybediyoruz.

Konuya gelecek olursak. Eğer fikirlerimin peşinde koşayım, düşüncelerimi gerçekleştirmeye çalışayım, belki bir start-up kurayım gibi düşüncelerin varsa seçilebilecek en iyi mesleklerden biri. Eğer iyi bir yere girip iyi bir hayat yaşayım diyorsan, ~20k üzeri bir sıralama yapman şartıyla yine iyi bir meslek. Bunun dışında önermem.

500k sıralamayla mühendis olmuş adamlar 3k para alıp sonra şikayetçi oluyor. Bu söylediklerim her ne kadar aşağılayıcı gelse de 500k ile mezun olan adamın liseli çocuktan farkı yok. Eşeği bağlasan üniversitenin kapısına mezun oluyor. O yüzden elinizdeki kağıda güvenmeyin. Değerlisi var değersizi var. Mühendislik kolay değil ve çoğu zaman multidisipliner bir bakış açısı gerektiriyor. Eğer sürekli öğrenmeye açık değilseniz, öğrenecek kapasiteniz yoksa ya da bu farkı efor sarfederek kapatacak iradeniz yoksa size göre değil. Seçim yaparken bunları göz önünde bulundurun.

Bu forumda "Ben o kadar üniversite okudum, bu paraya garsonluk yapmam" diyen adam gördüm ben; sanki üniversite ile garsonluğun herhangi bir alakası var. O yüzden buradaki önerileri dikkate alırken iyice eleyin.

Nereseymiş orası dostum ya. Hay maşallah tüm sınıfınızı işe almışlar nerdeyse
Galatasaray üniversitesi. Yanlış anlaşılma olmasın sınıfımın yarısı farklı farklı alanlarda çalışıyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…