Müzik Dinlemek için İdeal Kulaklık?

caribbeanblue

Hectopat
Merhaba, şu aralar bana kaliteli ve zengin bi müzik deneyimi yaşatacak kulaklık arıyorum fakat kafam İNANILMAZ karışık. Tamamen kablosuz, "true wireless" kulaklık denilen kulakiçi kulaklıklar mı, USB dongle'ı gerektiren veya gerektirmeyip bluetooth'la çalışan, hatta hem kablolu hem kablosuz çalışabilen kulaküstü kulaklıklar mı, içinde ses kartı barındırıp barındırmayanlar mı, Gaming & stüdyo kulaklıkları mı... Kafam araştırdıkça allak bullak oldu. Fakat araştırırken bulduğum bazı kulaklıkları sıralayacak olursam:

1000 TL'nin biraz fazla üzerinde olup incelemelerden çok iyi yorumlar aldığı için gözden çıkamadıklarım
  • Sennheiser PXC550 - 1845 TL
  • Sennheiser Momentum True Wireless - 1779 TL
  • Jaybird Run True Wireless - 1345 TL
1000 TL'ye çok yaklaşan veya üzeri kulaklıklar
  • Apple Airpods - 1099 TL (Kablosuz Şarj ile 1299 TL)
  • Jabra Elite Active 65T - 947 TL
  • JBL E65BTNC - 1099 TL
  • Steelseries Arctis 7 - 1099 TL
700-800-900-1000 TL aralığında olanlar
  • Logitech G933 Artemis Spectrum - 875 TL
  • JBL E55BT - 764 TL
700 TL ve altı olanlar
  • JBL T600BTNC - 580 TL
  • JBL E45BT - 548 TL
  • Jaybird X3 Bluetooth - 662 TL
Bütün bu ürünleri listeledikten sonra ne istediğim hakkında kafanız karışmış olabilir, ama 1000 liralık bir bütçem olduğu halde 500 TL'lik kulaklıkları bile bu listeye dahil etmemin özünde aslında zengin bir müzik deneyimi için 1000 lira vermek yeterli mi, gereksiz fazla bütçe mi yoksa 1000 lira bile yetersiz mi bunun hakkında düşüncelerinizi öğrenmek var. Çünkü 548 TL de az bir para değil. Ve bu listede de daha katmadığım onlarca kulaklık var...

Kulaklığı iş gibi bişey için almıyosan çok pahalı birşeye gerek yok.JBL E65BTNC alabilirsin logitech steelseries gibi markalar alma çünkü onlar daha çok oyun için Jbl al derim.

Şuan halihazırda kulakiçi olarak CX 3.00, kafaüstü olarak XB650BT kullanıyorum ve sana şunu söyleyebilirim. Eğer kulağın kaliteli seslere çok alışmamışsa bu segmentteki kulaklıklar bence yeterli olur. CX 3.00'da midler çok iyi, baslar orta derece, tizler ortanın biraz altı. XB650BT'de ise hepsi iyi. Geçen arkadaşım kulakiçi Momentum aldı test etme şansım oldu ve benim CX 3.00 ile arada çok az fark var yani aradaki fiyat farkına değecek bir fark yok. Media Markt'a gittiğim zaman oradaki kulaklıkları test ederim hep. Parasına değecek kulaklıklar sadece Noise-Cancelling özellikli Sennheiser ve Bose kulaklıklar. Onlarda zaten çok üst seviye kulaklıklar. Eğer bunları almayacaksan 1000TL gibi paralar vermek bana mantıksız geliyor çünkü fiyat farkı artsa bile performansı da aynı oranda artmıyor :/ Arkadaşımda Bose'nin kulakiçi Noise-Cancelling özellikli kulaklığı vardı. Geçen yıl yurtdışından 2000TL civarında para verip aldı. Modelini tam hatırlayamadım şimdi ama kulaklığın Noise-Cancelling özelliğini Havalimanında denedim. Sadece Noise-Cancelling özelliğini açınca müzik açmadığım halde yanımdaki arkadaşımı duyamıyordum :) Yani kısacası yüksek ücret ödeyip kulaklık alacaksan Noise-Cancelling özellikli olursa parasını hakeder yoksa o kadar para vermeye gerek yok

Böyle genel üstünden geçerek ve birbirinden tamamen farklı kulaklıkları sunarak bir sonuca varamayız.

- Kafaüstü - kulakiçi tercih
- Wireless - kablolu tercih
- Bütçe
- Sıfır veya ikinci el tercih
- Yurtiçi veya yurtdışı alım durumu
- Ne tür müzikler dinlediğin
- Nasıl bir ses aradığın
- Beklentilerin
- Ve elinde alacağın kulaklığı besleyecek ekipmanın olup olmadığı gibi birsürü sorunun karşılığı doğru kulaklığı seçmek önemli olan.

Örnek bana kalsa fiyat performans ürünleri olan kafaüstü için Samson SR850, kulakiçi istiyorsan da CCA C10 veya Revonext QT2 alabilirsin. Bunlar kimsenin bütçesini üzmeyecek ve verdiği paranın hakkını fazlasıyla verecek kulaklıklardır. Diğer yandan ohm'ları da düşük olduğu için sürülmeside görece rahat kulaklıklardır. Yukardaki soruların cevabını bulduğunda da bu işle daha profesyonel ve ne istediğini bilir şekilde ilgilenirsin.

- Kafaüstü - kulakiçi tercih
- Wireless - kablolu tercih
Kafaüstü-kulakiçi çok fark etmez ama wireless'ları genellikle ev dışında da kullanabileceğim için düşünmüştüm, ama kulakiçilerin kablosu zaten çok uzun olmadığından problem teşkil etmiyor. Genellikle Ambient tarzı müzik dinliyorum. Yani bassının kulaklarımı patlatacağı bir kulaklıktansa müziğin içindeki ayrıntıları duyabileceğim bir kulaklık daha ideal olur kanımca. Öneriler için teşekkürler bu arada

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı