Muhabbet kuşuma eş alacağım ama yavru istemiyorum

Kafesin altına yumurtlarlar. Bazı kuşlar kendi yumurtalarını kırıp yiyebiliyor eğer öyle olursa sıkıntı olmaz. Yoksa siz kendiniz atacaksınız yumurtaları. Dişi kuşlar kendi kendine kızgınlık yumurtasıda yapabilir ayrıca.

Yavru da değil ama büyük de değik 6 aylık ve üreticiden almıştım ama bu aralar çok yem kusuyor ve kur yapıyor, yalnız oluşundan anlıyorum ama sürekli evde olamayacağım ve ilgi gösteremeyeceğim ne yazık ki. Yavrulara bir şey olursa anne kabullenmezse baba kabullenmezse orada ölecekler göremeyeceğim

Eş istiyor sanırım

Yavruyu biraz büyüyünce sahiplendir diyeceğim de annesi ve babası çok üzülür bu sefer. 😔

O iş öyle olmuyor. 25-30 gün kala yuvadan atıyor. Yavru yuvaya girmeye çalışırsa tekrardan gözünün yaşına bakmadan öldürüyor direk.

Beraber oalacaklar ve çocukları olmayacak bu onlara daha çok acı verir :(

Kuşlarda öyle duygular yok sıkıntı olmaz.

Ben 6-7 ay muhabbet kuşu besledim kuşumun yetişkin olmasına rağmen eş yapmadı.

Tam dediğinizi anlamadım. 2 tane kuşunuz olduğunu varsayarak yazıyorum. Aldığınız bütün kuşlar eş tutacak diye bir şey yok eş tutmayabilir. Tutmadığı takdirde ya paşa paşa otururlar ya dişi kuş erkeği öldürür.

Tam dediğinizi anlamadım. 2 tane kuşunuz olduğunu varsayarak yazıyorum. Aldığınız bütün kuşlar eş tutacak diye bir şey yok eş tutmayabilir. Tutmadığı takdirde ya paşa paşa otururlar ya dişi kuş erkeği öldürür.
Hocam kuşun kaldığı kafes 2 kişilik bir kafes öngörerek almıştım yani enlemesine çok uzun bir kafes. Ben bu kafesi 2 bölmeye ayırıp bir tarafına yeni alacağım kuşu koysam daha büyük sıkıntı mı olur yoksa normal sayılacak bir şey mi olur?

Eş istiyor sanırım
Evet, fazlasıyla istiyor. Kur yapabileceği her şeyi odadan çıkardım ama sürekli bir şey buluyor, azgın bir kuşa denk geldim galiba xd

Bunun ilacı var mı bilmiyorum yumurtlama bitince prtshopa verebilirsiniz eğer yatan kuşu varsa altına sürebilir tabii bakmayabilir, şu da var yumurtaları aldıktan hemen sonra tekrar yumurta dizebilirler. Neden yavrulama istemediğinizi anlamıyorum fakat böyle olacağına hiç almazsanız daha iyi gibi.

Bunun ilacı var mı bilmiyorum yumurtlama bitince prtshopa verebilirsiniz eğer yatan kuşu varsa altına sürebilir tabii bakmayabilir, şu da var yumurtaları aldıktan hemen sonra tekrar yumurta dizebilirler. Neden yavrulama istemediğinizi anlamıyorum fakat böyle olacağına hiç almazsanız daha iyi gibi.
Nedeni söyledim, kuşlarla ilgilenmediğim zamanlar da olacak. İşe gidiyorum ve bazen günlerce bile sürebiliyor şirketteki işler. Yavrulara yem veriyorlar ve ben yem dolduramazsam veya yavrular bu sebepten değil de başka sebepten ölürlerse orda yardım edemeyeceğim. Araştırdım zaten biraz yavru kuşlar hemen yumurta yapamıyormuş ve ilk denemeleri de başarısız oluyormuş. Alacağım dişiyi biraz küçük olarak seçip alacağım. Birkaç ay içinde işlerimi toparlarım diye düşünüyorum.

Nedeni söyledim, kuşlarla ilgilenmediğim zamanlar da olacak. İşe gidiyorum ve bazen günlerce bile sürebiliyor şirketteki işler. Yavrulara yem veriyorlar ve ben yem dolduramazsam veya yavrular bu sebepten değil de başka sebepten ölürlerse orada yardım edemeyeceğim. Araştırdım zaten biraz yavru kuşlar hemen yumurta yapamıyormuş ve ilk denemeleri de başarısız oluyormuş. Alacağım dişiyi biraz küçük olarak seçip alacağım. Birkaç ay içinde işlerimi toparlarım diye düşünüyorum.

Pardon hocam gözümden kaçmış. Akıllı yemlik aratabilirsin Facebook ve Google'dan petshoplarda uyguna olur internete göre, onun dışında toprak çanak, devrilmez mamalık gibi geniş / devrilmeyen şeylerle takviye yapabilirsiniz. Benim gördüğüm en erken yavrulayan dişiler 3-4 aylıkken yavruluyor. Yavru bakarken yarım iyi haşlanmış yumurtayı küçük saksı altlığına koyup gidebilirsin zaten yem yerine onu yerler.

Geri
Yukarı