Muhabbet kuşumun çok farklı davranışları var kafesinde asla durmuyor

ahmethakan7

Decapat
İyi Sosyal'ler arkadaşlar. Geçmişte de birkaç kez muhabbet kuşu besledim. 10 gün kadar önce 40 küsur günlük bir yavru aldım. Garip bir şekilde ilk günden parmağıma çıkmayı öğrenmişti korkmuyordu benden. 2. gün kafesten çıkarttım sabredemedim :D uçması güzeldi odayı da öğrendi yüksek yerlere konuyor bazen de kendiliğinden kafama konuyor elime geliyor. Buraya kadar çok iyi. Ancak geceleri bile kafesinde durmuyor kendini oradan oraya vuruyor çıkmak istiyor. Yemlik bile kullanamıyorum çıkma bahanesiyle içine sıkışıyor. Kafesinde yem olmasına rağmen asla kafesine gitmiyor aç kalma pahasına dışarıda geziyor :D ben besliyorum ancak bir yere kadar böyle gidecek. Kafesi çok güzel, geniş, temizliği de gayet iyi. Kafesine nasıl alıştıracağım bilmiyorum yorulmak nedir bilmiyor. Ben de isterim hep dışarıda dursun ancak işe vb. yerlere gittiğimde kimse yokken odada durmasını istemem düşer takılır bir şey olur diye. Kafesinde yem dahi yemiyor nefret ediyor.
Bir diğer sorum da önceki kuşlarım kendilerini sevdirirlerdi ancak bunu yavaşça okşayınca (yanaklarını) hemen tedirgin hale geliyor. Zamanla sevdirir mi?

Büyük ihtimalle yavrunuz erkek ve oyuncu bir yavru. Yavrular genellikle böyle olur, benim ilk yavru muhabbet kuşum kafeste takla atıyordu (kafesin demirliklerin en üstüne çıkıp aşağıya atıyordu kendini, atlarken takla atıyordu :D)

Ona acıyıp sürekli bırakmayın, kafese alışsın biraz. Günde 1-2 saat serbest kalması yeterli olur onun için. Dışarıya alışırsa işiniz ileride çok zor olur. Demirliklerden çıkmasını da engelleyin. Üstünü örtüyle kapatın ya da kızın (bağırınca kızdığınızı anlıyor.)
Zamanla sevdirir mi?
Yavruyken sevmeye çalışmanız veya alıştırmanız daha iyi olur. İlerleyen yaşlarda kendini sevdirmeme olasılığı çok yüksek.

Büyük ihtimalle yavrunuz erkek ve oyuncu bir yavru. Yavrular genellikle böyle olur, benim ilk yavru muhabbet kuşum kafeste takla atıyordu (kafesin demirliklerin en üstüne çıkıp aşağıya atıyordu kendini, atlarken takla atıyordu :D)

Ona acıyıp sürekli bırakmayın, kafese alışsın biraz. Günde 1-2 saat serbest kalması yeterli olur onun için. Dışarıya alışırsa işiniz ileride çok zor olur. Demirliklerden çıkmasını da engelleyin. Üstünü örtüyle kapatın ya da kızın (bağırınca kızdığınızı anlıyor.)

Yavruyken sevmeye çalışmanız veya alıştırmanız daha iyi olur. İlerleyen yaşlarda kendini sevdirmeme olasılığı çok yüksek.
Hocam cevap için çok teşekkürler. Aynı şekilde düşünüyorum 12 saat dışarıda geziyor kafeste cebelleşiyor acıyorum salıyorum :D Ama dediklerinizi uygulayacağım. Sevdirmesi konusunda tavsiyeniz var mı hocam? Eski kuşlarım sırf kaşıtmak için bile parmağımı ısırırlardı kafamı kaşı diye :D

Bizim yaramazlar çok benziyor hocam :D Sadece öpebiliyorum ama zamanla daha iyi anlaşacağız inşallah :D
Benimkinin yaşı geçti artık, 6 yaşında kerata. Şu ana kadar 40 ile 60 kelime falan biliyor. 1-2 aylıkken almıştım. Zaman hızlı geçiyor. Ama bir kere olsun sevdirmedi kendini. Ayda bir kere banyo yaptıracağım sırada sevebiliyorum o da zorla. Stres topu gibiler :D

Benimkinin yaşı geçti artık, 6 yaşında kerata. Şu ana kadar 40 ile 60 kelime falan biliyor. 1-2 aylıkken almıştım. Zaman hızlı geçiyor. Ama bir kere olsun sevdirmedi kendini. Ayda bir kere banyo yaptıracağım sırada sevebiliyorum o da zorla. Stres topu gibiler :D
Demek ki karakter meselesi gibi kuştan kuşa değişiyor :D

Geri
Yukarı