Mutluluk nedir?

MonutorAdam

Hectopat
Daha fazla  
Sizce mutluluk nedir? Mutluluk var mıdır, yoksa beyinde salgılanan veya beynin salgılattığı bir kaç absürt hormon mudur? Zeki insanlar, düşünen, sorgulayan, bilinç sâhibi insanlar ne kadar mutlu olabilir? Varoluşçu birini mutlu etmenin yolları var mıdır? Şahsen ben mutlu değilim. Bunun sebeplerinde birinde çoğu kişinin hâyal ettiği şeylere sâhip olmamda yatıyordur belki de. Düşünün, Kongo'da açlıktan kıvranan insanlar var, yemek bulsalar, su bulsalar mutluluktan ağlarlar. Ama benim için bu bir sorun bile değil. Aslında mutluluk kavramı her kişiden kişiye değiştiği için bunun da cevabı sınırlı değildir elbette. Mutlu olamayınca iyice düşünüyorsunuz ve en azından düşünebilen bir varlık olduğunuz için kendinizle gurur duyuyorsunuz. Daha sonradan düşünme yetisi de azalıyor, beyin salıyor kendini, ben öyle hissediyorum. Eskisi kadar ne hafızam sağlam, ne kafam yerinde, ne de keyfim. Aslında ben şu an sizden tavsiye/öneri dileniyorum zaten fark etmişsinizdir. Ancak bu konu hakkında tavsiyeler dışında kendi fikirlerinizi de esirgememenizi rica ederim.

Psikolojiye değil daha çok psikiyatriye ilgili biri olduğum için bana sinir sisteminin salgılattığı nörotransmitterlerden başka bir şey gelmiyor. Bence altta yatan sebepler bulunmalı. Sadece 1 sebepten insanların mutsuz olabileceğini düşünmüyorum. Genelde birçok sebep birleşir ve kişinin mutsuz olmasına sebep olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı