Nahimic 3 Sound Tracker FPS Düşüşü

son_goku

Kilopat
Makaleler
12
Yer
İzmit
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Bugün bu konuda sizlere geçtiğimiz haftalarda yaşadığım bir sorunu anlatacağım.

Geçtiğimiz ay sonu yapılan Kara Cuma indiriminde bir laptop satın alma ihtiyacım olduğunu düşünüp internet mağazasından 5400 TL'ye MSI GL63 8RD-429XTR model laptopu aldım. Laptopun özelliklerinden kısaca bahsetmek gerekirse i5-8300H, GTX 1050 Ti, 8 GB DDR4 RAM, 128 GB SSD ve 1 TB 5400 RPM HDD gibi özellikleri mevcut. Başlıktaki sorunu aktarmak gerekirse, ürün Freedos olarak geldi ve formatı her zamanki gibi Technopat üzerinden @Recep Baltaş'ın açtığı konu üzerinden indirip kurdum. Sonrasında ise gerekli sürücüleri ve oyunları kurduğumda oyunlar üzerinde bir sürpriz ile karşılaştım. Örneğin Rainbow Six Siege oyununda orta ayarlarda çoğu zaman FPS drop sorunları mevcuttu. FPS 3 ile 80 arasında dalgalanıyordu. Aynı sorunu GTA V ve ETS2 gibi diğer oyunlarda da yaşıyordum. Kısmen de olsa FPS ideal değerlere çıkıyor ve Rainbow Six Siege'de 120, ETS2'de 100 üzeri FPS'ler alıyordum. Sorunun tespiti için DDU ile grafik işlemcilerin sürücülerini kaldırıp tekrar kurmaya çalıştım fakat tekrar kurulumda hata ile karşılaştım. Kararımı vermiştim, sorun grafik işlemcideydi ve servise gitmeden de onarılmasının imkanı yoktu. Henüz birkaç günlük cihazı da servise göndermek sinir bozucu bir durum olacaktı tabii ki. Birkaç gün daha sorun tespiti yapmak için bilgisayarda yöntemler denedim ve FPS'nin ses sürücüsü devre dışı iken sorunsuz olduğunu fark ettim.

MSI'ın bu laptopunda Realtek Audio Console ve Nahimic 3 olmak üzere 2 adet ses sürücüsü bulunmakta. FPS drop sorununu yaptıran sürücü ise Nahimic 3 ve sorunun sebebi de bu yazılımdaki "Sound Tracker" adında olan oyunlarda 360 derece ses izleme eklentisi. Bu özelliği uygulama üzerinde bir buton üzerinden açıp kapatıyorsunuz fakat şöyle bir sorun var. Özellik aktif edildiğinde kareler arası geçiş uzuyor ve arada saniyelik donmalar oluyor. Aynı zamanda FPS de enteresan şekilde düşüyor. Bu sorunu yalnızca Rainbow Six Siege'de değil örneğin ETS2 üzerinde de yaşıyorsunuz. Şu denilebilir, madem öyle açıp kapatıp nasıl ilk başta farkına varamadın. Varamam çünkü özelliği en başta ben aktif etmedim zaten. Ayrıca özellik butonda kapalı gözüktüğünde bile drop'lar yaşanıyor ve aynı zamanda özellik aktif olduğunda çoğu zaman o ekrana gelmesi gereken eklenti ekrana gelmiyor bile.

Nahimic 3'ün arayüzünden bir fotoğraf.

Sound Tracker özelliğinin aktif edildiği bölüm.

Bu da aktif olduğu anlamına gelen bir görsel.

Gördüğünüz gibi aktif göstermesine rağmen yazılımın demo ekranına bile eklenti gelmiyor. Bilgisayarı birkaç kez açıp kapadığımda ise görsel geldi.

MSI laptoplarda FPS drop sorunu yaşayan birçok insan gördüm forumlarda. Belki de aralarında bu durumdan dolayı sorunu yaşayan birileri de vardır fakat tespiti yapılamamıştır bilemiyorum. Uzun lafın kısası eğer MSI bir laptopta FPS drop sorunu ile falan karşılaşırsanız öncesinde Nahimic yazılımını kaldırıp bir deneyin. Hatta hiç kurmasanız bile olur, pek bir artı katmıyor ses deneyimine.

Çok yararlı bir konu olmuş. Cihaz servise gitmekten kurtuldu

Nahimic yazılımını kaldırınca tamamen düzeldi mi?

Aynı ürün bende de mevcut bende 1-2 senedir bu ses olayından bayağı sıkıntı çekmiştim.

Bende bu sorunu bu sabah keşfettim. Oyun oynarken FPS'deki dalgalanmalar ve ve takılmalara bu lanet olası Nahimic 3 yazılımı sebep oluyormuş. MSI sitesinde Nahimic 3 için 10. ve 11. nesil işlemciler için uyumluluk yaması yayınlamıştı. Uyumluluk yamasını kurunca daha da kötü oluyor. Uygulamayı kaldırsam bile servis olarak sistemde çalışıyor, servisi durdurup devre dışı bıraksam bile arka planda çalışıp oyun keyfimi baltalıyordu. Temiz bir kurulum yaptım. Sadece Live Update üzerinden Realtek ses sürücüsünü yükleyip öyle kullanacağım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…