Namaz neden farz bir ibadet?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben de sağlam bir kılıf uyduramadım. Bir Müslüman değilim ancak İslam'ın mantığa sığan bir sürü kısmı var. İslam güzel bir din. Burada da özellikle Cemaat ile kılınması öneriliyor. Bu toplumsal bilinci geliştirebilir; ilkel zamanlarda insanların birliktelik duygusu ile hareket etmesini sağlayıp, güncelden haberdar olmasını ve kafasına takılan noktalar hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilir. Kişiye zarardan çok faydası dokunur Cemaat ile Namaz kılmanın. Cemaat ile olmasa dahi evde kıldığınız Namaz, şükür etmeniz gerektiğinin bilincindeyseniz ruhunuza ferahlık katacaktır sanırsam. Zaten Namaz, düz bir eğilip kalkma hareketi kompleksi değildir. Namaz şükretme eylemidir. Kişinin belki de kısmen de olsa vücudunu hareket ettirmesini sağlamak için çeşitli eğilip kalkma hareketleriyle beslenmiştir. Yani aslında boş bir sebepten ötürü farz değildir. Namaz güzel şeydir, kılana.

Yahu ben Allah'ı sorgula demedim.
Allah'ı sorgulamak ya dinden çıkartır ya da kafayı yakar... Allah dışında herşeyi sorgula.

Bu arada Allah'ın herşeyden önce var oluşu şuna benzer:

Vagonları lokomotif çeker, peki ya lokomotifi?

Galiba benim gibi Allah'ın varlığı dışında her şeyi sorguluyan bir müslümansınız.
Ya da müslüman değilsiniz.

Bu kadar güzel hissederken sizi İslam'dan uzaklaştıran nedir?

Dinden çıkmaktan niye korkuyorsun? Belki din mantıksız?

Galiba benim gibi Allah'ın varlığı dışında her şeyi sorguluyan bir müslümansınız.
Ya da müslüman değilsiniz.
Ben gerçeklerden yanayım, ben Kuran'ı 2 kere hatim etmiş bir insanım.
Gerektiği yerde diyanete, imamlara ve hocalara gidip bu surenin anlamı ne diye sormuş bir insanım.
Çoluk çocuğun maskarası oluyoruz...

Ben daha çok bize verilen 24 saat varken yarım saat namaz kılamanın neden ağır geldiğini düşünüyorum. 5 saat aralıksız oyun oynarız ama 2 dk vakit namazı zor geliyor. Kuranda Allah'ın sizin amellerinize ihtiyacı yoktur diyor ve namazın önemi vurgulanıyor. Bu da bizim ihtiyacımız var demek oluyor Allahu alem.

Dinden çıkmaktan niye korkuyorsun? Belki din mantıksız?
Bu kısma girmeyeceğim.
Aklım Allah'ı kavramaz.
Dinden çıkmaktan korkuyorum çünkü ben dinî hissediyorum ve gerçek (Mantıklı) olduğunu anlıyorum.

Dini hissetmek derken Allah'a dua edince içimin rahatlaması (belki psikolojik bir durum) kendime dinin gerçek olduğunu hissettiriyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…