Nasıl asker olabilirim?

Subay alımları öyle kolay olmuyor. Askerliğe devam etme de 4 yıllık mezunsan subaylığa geçişte oluyor.
Subay alımlarından bahsetmiyorum, kendisi subay değil zaten. Sadece sözlü mülakat ile subay olunsa ben de olmuştum şu an.

Kendisi subay olmak istediğini söylemediği için, Uzman Çavuşluktan bahsettim.

Abim hiçbir sınava girmedi sadece sözlü mülakata girdi. Askere gidip 6 ay askerliğini yaptıktan sonra, kalmak isteyenlere sordular ve abim kalmak istedi. Kendisini sözlü bir mülakata aldılar ardından hiçbir şey istenmeden asker oldu.
Askerliğin sonunda sormuyorlar, yeni sistemde askerlik başvurusu ile başvuru yapıyorsun, normal 6 ay askerlik mi yapacaksın yoksa 12 ay bitirdiğin okula göre, 2 yıllık bir mezunsan yedek astsubay, 4 yıllık ise yedek subay olarak askerlik yaparsın, 12 ayın sonunda da askerde kalmak için gerekli şartları sağlıyorsan kalırsın.
Askere gittim kalmak istedim yok yani, askerliğe başlarken kayıt esnasında onu belirteceksin tabi ki çıkıp çıkmaması şans işi veya belirli kriterleri var.
Bu bahsettiğim yüksek öğrenim mezunları ve subay, astsubay talipleri için geçerli, uzman çavuşlukta olay başka.

MSÜ´ye gidebilirsin. İçerisinde Astsubay Okulları´nı ve Harp Okulları´nı bünsesinde barındırıyor. Astsubay olmak için 2 yıl, subay olmak için 4 yıllık eğitim görmek ve başarılı olmak gerekiyor.

Zorunlu askerliğini yaparken de askerde kalabilirsin. Eğitim durumuna göre askerde kalma durumu da değişiyor. Şöyle ki:

Lise mezunu olarak gidersen askerliğini 6 ay er olarak yaparsın ve 6 ayın sonunda 6 ay daha askerlik yapmak isteyip istemediğini sorarlar. Evet dersen 6 ay boyunca asgari ücretten az olmamak üzere maaş alıyorsun. O sürenin de sonunda TSK´nın ihtiyaç durumuna göre açılacak olan sözleşmeli er, uzman erbaş ya da uzman çavuş ilanlarına başvurabilirsin. Genel başvuru şartlarına ek olarak 3 sicil amirinden yazılı onay alman gerekiyor. Uygun görülmeyenler daha başvuramadan elenirler.

2 yıllık önlisans mezunları 12 ay yedek astsubay (astsubay astçavuş) olarak asterliklerini yaparlar ve 2 aylık eğitim süresi hariç 10 ay boyunca astsubay maaşı alırlar. Terhis olmalarına son 1 ay kala astsubay çavuş rütbesine terfi ettirilirler ve Personel Temin Daire Başkanlığı´ndan gelen personeller eğer TSK´nın ihtiyaç durumu varsa ilan panolarına bilgilendirme afişlerini asarlar. Genel başvuru şartlarına ek olarak 3 sicil amirinden yazılı onay alman gerekiyor. Uygun görülmeyenler daha başvuramadan elenirler.

4 yıllık lisans mezunları 12 ay yedek subay (asteğmen) olarak askerliklerini yaparlar ve 2 aylık eğitim süresi hariç 10 ay boyunca subay maaşı alırlar. Terhis olmalarına son 1 ay kala teğmen rütbesine terfi ettirilirler ve Personel Temin Daire Başkanlığı´ndan gelen personeller eğer TSK´nın ihtiyaç durumu varsa ilan panolarına bilgilendirme afişlerini asarlar. Genel başvuru şartlarına ek olarak 3 sicil amirinden yazılı onay alman gerekiyor. Uygun görülmeyenler daha başvuramadan elenirler.

Son olarak her dönem ilan açılacak diye bir kural yok. Biraz şansa kalmış. İlan olmasa ve terhis olsan bile yine de bekleyip dışarıdan alım yapılan ilanlara başvurabilirsin. Mutlaka askerdeyken başvuracaksın diye bir şart yok. Askerliğini yapmadan önce de ilanlara başvurabiliyorsun. İlanlara başvurmak için askerliğini yapmış olma diye bir şart da yok.

Kolay gelsin.

Geri
Yukarı