Nasıl daha fazla kültürlenebiliriz?

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Merhaba ben liseli birisiyim ve her konuda bilgisi oolan veya varmış gibi yapanlar hoşuma gidiyor, varmış gibi yapanlar değil ama düzgün düşünebilen, düzgün konuşabilen, düzgün fikirlere sahip olan insanlar, araştırmayı seven ve güzel kitap okuyan insanları çok takdir ediyorum. Bende yavaştan kültürlenmeye başlamak istiyorum fakat nasıl olacak bilmiyorum. Kültür batıcılık veya Kemalist'lik değil biliyorum ama mesela nasıl kültürümü arttırabilirim? Kitap okuyarak mı? Hangi kitapları okumalıyım? Tecrübe ederek mi? Yaşım ilerledikçe mi kültürleneceğim? -hayır, 50-60 yaşındaki insanların kültürü çok diye bir şey yok 20-30'a göre- yoksa çok gezerek mi? Çok konuşarak mı? Nasıl yani. Bu aralar klasik kitapları okumaya başladım, güzel YouTube kanallarından videolar izliyorum. Eski tarihi araştırmaya çalışıyorum fakat bunlar kültür mü? Ya da kültür tam olarak ne demek sorusu daha da güzel soru olabilir bunlara göre.

Ne kadar anlaşılır konuşabilirim bilmiyorum ama öncelikle farkındalığını artırman lazım. Şahsen ben etrafımdaki her şeyi merak ederim nasıl olduğunu çözmeye çalışırım her konuda bilgi sahibi olmaya hevesliyim. Kendine odaklanırsan kendi sorularına odaklanırsan öğrenmeye mantığını kurmaya çalışırsan aslında çok basit ama biraz uzun süren bi süreçten sonra sen de bahsettiğin insanlar gibi olabilirsin. Kitap okumak başka bir insanın gözünden hayatı görmektir ama her insanın bakış açısından da hayatı görmek istemezsin bence o yüzden senin için en doğru kitabı nasıl bulursun anlatamam. Bizzat suya girmek dalgalarla boğuşmak ve onlarla nasıl baş edeceğini öğrendikten sonra onların nasıl oluştuğunu bilmek sana büyük bir bilgelik katacaktır. Dışarıya oynama, kendin için yaşa ama başkalarının hayatına bulaşmamaya özen göstererek. Karşındakini etkilemek için en iyi yöntem de onun neyi merak edebileceğini tahmin edebilip, o konular üzerinde bilgi sahibi olmaktır. Örnek vermek gerekirse ben drill sevmiyorum ve karşımdakinin o piyasadaki herhangi bir şeyi bilmesi pek de umurumda değil o yüzden senin anlattığın kişiler görece bilgili kişiler. Merak et, öğren ve mümkünse dene.

Hangi kitapları okumalıyım değil, ne olursa olsun okumalısın. Kültürlenmeyi insanlar elitistlikle karıştırıyorlar. En gereksiz bilgiler bile bir kültürlenmektir. Kültür sadece bilim değildir, sadece felsefe değildir, sadece edebiyat değildir... Oku, çevrene dikkat et, merak et. Merak ettikçe araştırır, daha fazla şey öğrenirsin. Öğrenmek daha fazla merak yaratır. Çok gezerek de kültür gelişir. Çok konuşarak da. Çok okuyarak da. Dediğim gibi kültür tek bir şey değil, dolayısıyla yeni bir şeyler öğrendiğin müddetçe kültürleniyorsun demektir.

Ne kadar anlaşılır konuşabilirim bilmiyorum ama öncelikle farkındalığını artırman lazım. Şahsen ben etrafımdaki her şeyi merak ederim nasıl olduğunu çözmeye çalışırım her konuda bilgi sahibi olmaya hevesliyim. Kendine odaklanırsan kendi sorularına odaklanırsan öğrenmeye mantığını kurmaya çalışırsan aslında çok basit ama biraz uzun süren bi süreçten sonra sen de bahsettiğin insanlar gibi olabilirsin. Kitap okumak başka bir insanın gözünden hayatı görmektir ama her insanın bakış açısından da hayatı görmek istemezsin bence o yüzden senin için en doğru kitabı nasıl bulursun anlatamam. Bizzat suya girmek dalgalarla boğuşmak ve onlarla nasıl baş edeceğini öğrendikten sonra onların nasıl oluştuğunu bilmek sana büyük bir bilgelik katacaktır. Dışarıya oynama, kendin için yaşa ama başkalarının hayatına bulaşmamaya özen göstererek. Karşındakini etkilemek için en iyi yöntem de onun neyi merak edebileceğini tahmin edebilip, o konular üzerinde bilgi sahibi olmaktır. Örnek vermek gerekirse ben drill sevmiyorum ve karşımdakinin o piyasadaki herhangi bir şeyi bilmesi pek de umurumda değil o yüzden senin anlattığın kişiler görece bilgili kişiler. Merak et, öğren ve mümkünse dene.
Merak duygusu bende pek yok hayatım boyunca hep sustum pek konuşmadım konuşma zorluğum vardı şuan çok az fakat yılların verdiği alışkanlığı aşmak zor. Yani neyi merak ederim onu da bilmiyorum. Dışarıda pek telefona bakmamaya çalışırım ağaçların rengini veya insanların konuştuklarını konuları yani dışarıda olan her şeyi görmek için bakmam telefona anlamak için, ama evde bu geçerli olmuyor. Haklısınız kitaplar başkasının gözünden deneyim aktarımıdır. Fakat genel olarak kültürlenmeyi bilmiyorum. Mesela yabancı şarkıcıların ilk konserlerini, Türk sanatçıların ilk şarkılarını, bir yazarın bir kitabını bilmek veya ülkemizdeki bir evlilik haberini bilmek kültür sayılır mı bilmiyorum. Veya Paris'te bir cafenin konumunu bilmek (gezip görmek yani) Diyarbakırdaki sokak lezzetlerini bilmek bir kültür mü?

Hangi kitapları okumalıyım değil, ne olursa olsun okumalısın. Kültürlenmeyi insanlar elitistlikle karıştırıyorlar. En gereksiz bilgiler bile bir kültürlenmektir. Kültür sadece bilim değildir, sadece felsefe değildir, sadece edebiyat değildir... Oku, çevrene dikkat et, merak et. Merak ettikçe araştırır, daha fazla şey öğrenirsin. Öğrenmek daha fazla merak yaratır. Çok gezerek de kültür gelişir. Çok konuşarak da. Çok okuyarak da. Dediğim gibi kültür tek bir şey değil, dolayısıyla yeni bir şeyler öğrendiğin müddetçe kültürleniyorsun demektir.
Anladım, etrafıma daha da çok bakmaya çalışacağım.

Paris'teki bir kafenin konumu bilmek kültürlük değil. Her konuda kültürlü olamazsın mesela arabalarımı seviyorsun onlarla ilgili kültürlü ol. Yani uzun lafın kısası neyi seviyorsan onunla ilgili bilgiler edin kitaplar oku videolar izle. Mesela ben coğrafyayı severim bir ülkenin sokağını gösterseler hangi ülke olduğunu bilirim ülke hakkında bilgiler edinirim.

Paris'teki bir kafenin konumu bilmek kültürlük değil.
O da bir kültür. Niye olmasın? Elitist havalara girmiyorsan bununla ilgili, neden olmasın? Bilgi, bilgidir. Ne kadar gereksiz olduğu önemli değil. Kuantum fiziğinin üzerine araştırma yapıp bilgi edinmek de, tarih bilmek de, coğrafya bilgisi de, dizi, film, kitap, tiyatro, müzik, resim vb sanat bilgisi de kültürdür. Felsefe de kültürdür. Paris'teki bir kafeyi bilmek de. Araba bilgisi de kültür. Araba bilgisi kültür de, Paris'teki bir kafeyi bilmek neden olmasın? O yüzden buna böyle bakmak anlamsız. Her konuda kültürlü olamazsın tabii ama pek çok konuda önemsiz, küçük bilgiler edinebilirsin. Bu da kültürlenmeni sağlar.

Merak duygusu bende pek yok hayatım boyunca hep sustum pek konuşmadım konuşma zorluğum vardı şuan çok az fakat yılların verdiği alışkanlığı aşmak zor. Yani neyi merak ederim onu da bilmiyorum. Dışarıda pek telefona bakmamaya çalışırım ağaçların rengini veya insanların konuştuklarını konuları yani dışarıda olan her şeyi görmek için bakmam telefona anlamak için, ama evde bu geçerli olmuyor. Haklısınız kitaplar başkasının gözünden deneyim aktarımıdır. Fakat genel olarak kültürlenmeyi bilmiyorum. Mesela yabancı şarkıcıların ilk konserlerini, Türk sanatçıların ilk şarkılarını, bir yazarın bir kitabını bilmek veya ülkemizdeki bir evlilik haberini bilmek kültür sayılır mı bilmiyorum. Veya Paris'te bir cafenin konumunu bilmek (gezip görmek yani) Diyarbakırdaki sokak lezzetlerini bilmek bir kültür mü?
Saydıklarının hepsi bir kültür sayılır zaten genel kültür dediğimiz de budur her şey hakkında bilgi sahibi olmak. Alışkanlıkları değiştirmek zordur evet ama bunu aşmayı sana ben dahil kimse öğretemez bunu sen kendi içinde aşacaksın. Dediğim görece bilgili kısmı tam senin bu dediklerin içindi aslında, magazinle asla alakam yoktur örneğin o konuda bir sohbet olsa asla bir şey söyleyemem. Sen kendi zevklerini öğreneceksin önce. Ondan sonra onları merak edeceksin. Araba mı seviyorsun? Diferansiyel nasıl çalışır biliyor musun? Öğren. Bir şarkı mı seviyorsun? Kullandıkları seslerin aynısını kendin oluşturmayı biliyor musun? Öğren. Eğer blog yazarı olmayacaksan kimin ilk konseri nerdeymiş paristeki kafe nerdeymiş bilmene gerek yok ha bilirsen artıdır ama bunu kültür çantana eklemek istiyorsan gezmelisin. Ben Türkiye'nin yarısını gezdim neredeyse her gittiğim şehirde bir tanıdığım, sevdiğim bir mekan ve sevdiğim bir manzara var. Bunları internetten değil bizzat oralarda bulunarak edindim ve sana dediğim suya girme benzetmesi de bunun içindi.

Yılların birikimini ister. Kitap okumak zaten bilinen bir yöntem, onun haricinde sosyal medya kullanıyorsan günlük bilgi veren sayfaları takip edebilirsin. Tarih olur, coğrafya olur, ilgilendiğin bir alan olur fark etmez. Bir de meraklı olmak iyidir. Sık sık araştır, belgeseller izle.
Ben senelerdir bunları yapan biriyim ve girdiğim her ortamda kendimi fark ettiriyorum bir şekilde.

Geri
Yukarı