Nasıl ders çalışılır?

brightsamuel

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 12400F
MSI Pro H610M-E
Kingston Fury 2x16 GB
MSI RTX 4070 Ventus 2X OC 12GB
Corsair 1TB MP600 Core XT
-Vento VG20A
10. sınıf öğrencisiyim liseye kadar çok çalışkan biri değildim 9. sınıfta ciddiye alıp biraz çalışıp sınıfı geçtim bu seneye gelirsek dersler geçen seneye göre daha zor çalışıyorum ama çok verim alamıyorum. Ders çalışma şeklim YouTube'dan sınava hazırlık videoları izleyip oradan not çıkarıyorum ve o notları okuyup çalışıyorum başka neler yapabilirim tavsiye verir misiniz?

Ders kitabini acip sari fosforlu kalem ile yazilarin ustunu cizebilirsin.
Cogu kisi oyle yapiyor sana da tavsiye ederim ek olarak arkadaslarindan not isteyebilirsin.
Kitapların yarısı boş bilgilerle dolu.

YouTube’dan konu anlatım videosu izle. Ardından soru çözüm videosu.

10. sınıf öğrencisiyim liseye kadar çok çalışkan biri değildim 9. sınıfta ciddiye alıp biraz çalışıp sınıfı geçtim bu seneye gelirsek dersler geçen seneye göre daha zor çalışıyorum ama çok verim alamıyorum. Ders çalışma şeklim YouTube'dan sınava hazırlık videoları izleyip oradan not çıkarıyorum ve o notları okuyup çalışıyorum başka neler yapabilirim tavsiye verir misiniz?

Kanka ben sana kendi taktiğimi anlatıyorum şimdi. Önce hocaya git ve sor hocam sınav sayfa kaçdan kaça kadar diye. Diyelim tarih sınavı ve sayfa 125 ve 175 arası dedi. Sınavdan 2 gün önce veya sınavdan 1 gün önce kitabı aç yanına bir tane boş kağıt al ve 125'ten 175'e kadar tek tek özensizce oku (kısaca başlıklara bak konuya bak önemli bir şey yazıyor mu ona bak). Özensice oku ama yavaş yavaş ilerle çünkü o sayfaların arasında sınavda çıkacak şeyler var. Üstün körü göz gezdirirken kitaba "AA burası önemli olabilir" dediğin türden bilgileri sadece Türkçe bilen her insanın anlıycaği şekilde yaz ve sakın unutma kitabın yarısı boş 300 sayfayı tamamlamak için yazılmış kurtuluş savaşında cepheleri sana 20 sayfada anlatır ama çıkan soru sadece cephede kimle savaştın? Komutanlar kimlerdi? Vs olur. Yani kısacası çok az bilgi toplaman lazım kitaptan eğer çok fazla not aldıysan bir şeyi yanlış yapıyon demektir.
(Örnek: Kurtuluş Savaşı cepheler =doğu-ermeni, batı-Yunan, güney-Fransa= 20 sayfalık konudan çıkan not)
125'ten 175'e kadar olan bütün sayfaların özetini maksimum 1 sayfaya sığdır bir malın bile anlayacağı kadar sade olsun o gün bu sayfaların hepsini tek seferde okurken aklının bir köşesine ister istemez yazılacak zaten önemli olan unutmamak. Sınavdan bir gün önce kendi kendine soru sor cevapla ve doğru mu diye yazdığın kağıda bak.
Sınavdan bir önceki teneffüs bir arkadaşına ver kağıdı sana hızlı hızlı sorsun sende düşünmeden cevaplamaya çalış. Bence bu şekilde çok verimli oluyor. Matematik, fizik, kimyada ise iş değişiyor Google'dan 10. sınıf matematik, kimya ya da fizik formülleri yaz formulleri ezberle formulleri hangi soruda kullancağını ezberle yeter. İngilizce için tavsiye veremicem hiçbir zaman çalışmadım.

Geri
Yukarı