Nasıl para biriktirebilirim?

14 yaşındayım babamın dükkanı var zaten çalışıyorum ama para gelirim yok babamdan para istesem yemek yememi barınmamı sayar susturur bu yüzden başka yerde çalışacak olsam döver ağlata ağlata dükkana giderim para gelirim yok bayramda bile 50 TL topladım okul açılsa 3. 5 ne geçerse zaten biriktirim ama işte babamdan sistem istedim aldı ama CS:GO gibi düşük sistem oyununda 25 FPS alıyorum para biriktirmek kazanmak için ne yapmalıyım?
Elimdeki sistemi Hepsiburada ve Letgo gibi yerlerdeki 2.el PC'ler ile karşılaştırdığımda 1500 TL eden bir bilgisayarım var ve bunu satıp bayram harçılığımı üzerine koyarak APU bir kasa almayı düşünüyorum üzerini de bir şekilde biriktirip monitör almayı düşünüyorum ama babamı nasıl ikna edeceğim babama ne diyeceğim sistemi satmak için bir de buna el atıverseniz D: Bir de bu sene 8. sınıfa gideceğim almak daha da zorlaşıyor :D.
Okul zamanı her gün 3TL atsan 9 ayda 810 TL eder. Kasam da 1500 diyorsun 2300 oldu toplam. Bu sene dersine çalış, sınavın iyi olursa biraz eski bilgisayarı "yavaş, ağır çalışıyor, ders bile zor çalışıyorum" gibi şeylerle bahane edersen baban da yeni PC almana izin verir hatta o da biraz üstüne koyar 2500-3000 arasına güzel bir PC alabilirsin.

İlk bilgisayarımı 15 yaşımda çalışarak almıştım. 2.5 ay 200-250 kişilik bir restoranda komilik yaptım. O zaman para değerliydi, dolar düşüktü. Dönemine göre iyi bir sistem çekmiştim kendime. Aldığım parayı direkt olarak harcamayacağım bir köşeye koyuyordum. O paraya bir daha el sürülmüyordu, ta ki amacına kavuşturana kadar.

Yıllar geçti, yaş oldu kaç. Hala öyleyimdir. Araba mı alacağım? Aylık gelirimi, giderimi hesaplayıp kendime bir rota çizerim. Olmadı, bazı gereksiz harcamalarımı keserim. Hayat böyle, planlı ve programlı olmak lazım bazı şeylere sahip olmak için. E tabii ki biraz da emek lazım. Armut piş ağzıma düş diye beklersen ölene kadar beklersin. Hayat uzun, çok beklersin. :)

Bir de bu sene 8. sınıfa gideceğim almak daha da zorlaşıyor :D.
O zaman hiç bulaşmayın bilgisayar işine. Ben çok hayal kura kura PC toplama videolarını izleye izleye ders çalışmadım ve kötü bir liseye girdim. Emin ol derslerine çok çalışıp iyi bir liseye girersen baban sana maddi durumu yeterliyse her şeyi alır.

Geri
Yukarı