Ne sıklık ile format atılmalı?

denizlov

Hectopat
Makaleler
1
Kullandığım HP laptopu 23 Haziran 2017'de aldım. 19 Ağustos 2017'de temiz Windows 10 kurulumu yaptım. O günden sonra format atmadım uygulamalarım çok eskidi ve ara sıra ani donmalar başladı, oyun oynarken donmuyor ama Facebook gibi ağ gerektiren siteleri kullanırken arada donuyor. Format atılmalı mı?

Formattan çok bakım yapmasını bilmelisin. Mesela bu makale. Bundan sonra da ağ ile ilgili bir sorunun oluyorsa ağ kartının güncellemesini Windows'tan değil, Kendin güncel olanı bulup kurmalısın, veya stabil olan versiyonu denemelisin.

Format tamamen kişisel bir şey. Ben ne zaman saçma sapan bir yazılım yüklesem format atarım. Yanlışlıkla saçma bir yazılım yüklüyorum. Sonra o kalkıyo kalkmıyo kalıntısı kalıyor falan içime hiç sinmez. Direk format atarım.

Donmaları sebebi yavaş HDD olabilir. Kullandığınız HDD 5400 RPM ise donmalar çok normal.

Konudan bağımsız olabilir ama bir sorum olacak. Windows 10 donanım sürücülerini otomatik mi yüklüyor? Windows 8.1 yükledikten sonra "Aygıt Yöneticisi" üzerinden kontrol ederek sürücüleri kurmak gerekiyordu. Windows 10 kurulumu yaptıktan sonra neredeyse bütün sürücülerin kurulduğunu fark ettim. Ayrıca bu güncel sürücüler mi? Kontrol etmek gerekir mi?

Sistemdeki donmalar için sistem taraması yapın. Uygulamaların güncel kalması için HP Support ile güncelleme yapın. Başlangıçta açılan gereksiz uygulamaları kapatın. Arama kutusuna %temp% yazın açılan ekrandaki her şeyi silin. Disk birleştirme yapın. (%10 dan fazla ise kesinlikle yapılmalıdır) DVD ROM'u kullanmıyorsanız SSD ile değişimini sağlayın.

Sistemdeki donmalar için sistem taraması yapın. Uygulamaların güncel kalması için HP Support ile güncelleme yapın. Başlangıçta açılan gereksiz uygulamaları kapatın. Arama kutusuna %temp% yazın açılan ekrandaki her şeyi silin. Disk birleştirme yapın. (%10 dan fazla ise kesinlikle yapılmalıdır) DVD ROM'u kullanmıyorsanız SSD ile değişimini sağlayın.
Aldığımdan beri hiç formatlamadım 5 sene oldu.

Kullanıcıya bağlı. Kiminin hiç format atmasına gerek kalmaz kimi de aylık format atmak zorunda kalır. Bence sizin sorununuzun çözümü formattan çok bakım.

Ben Windows 10'da güncellemeleri kapatırım. Her büyük güncellemede güncel iso ile sıfırdan kurulum yaparım. Yani her yeni iso çıktığında format atarım.

Geri
Yukarı