Neden Coğrafya Yapamıyorum?

wowgenerals

Kilopat
Her türlü yolu deniyorum, ders dinliyorum çok güzel not tutuyorum fakat coğrafyayı anlamakta çok zorlanıyorum. Aslında burada konu açmak yerine daha çok çalışıp kendimi daha çok versem üstesinden gelebilirim biliyorum bu işin bir sihirli değneği yok ama inanın doğa ve insandan iklime gelene kadar çok zorlandığım halde devam ettim ve artık birilerine danışma zamanım geldiğini düşünüyorum çünkü öğrenmeden geçmek istemiyorum bu konuları. Matematiği bile sanki daha kolay yapıyorum gibi geliyor. AYT'de coğrafya bölümünde 18 soru gelecek ve tam anlamıyla halletmem gerekiyor bu dersi. Merak ettiğim bir şey var, AYT coğrafya konu başlıklarına baktığım zaman daha çok sözel diye adlandırdığımız konular gibi duruyor(öyle tahmin ediyorum). İklim konusunda çok sorun yaşıyorum şu an ben, acaba ileri ki konular daha ezbere dayalı mı yoksa bu iklim gibi mi gelecek karşıma tereddüt ediyorum. Limit Coğrafya çözüyorum fakat 12 soruda 3 net yapınca çok kafam bozuluyor ve kapatıyorum soru bankasını. Coğrafyası iyi arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim gerçekten. Ders dinlediğim yer Yavuz Tuna'dır.

Son düzenleme:
Herkes her şeyi yapacak diye bir kaide yok, yani demek istediğim yetenek işi bu tip şeyler. Kimisi matematikte iyidir, kimisi tarihte, kimisi de yabancı dilde vs. Ama bu demek değil ki yapılamaz, tabiki yapılabilir ancak normalinden daha disiplinli daha ilgili bir çalışma ister.

2 sene girdim sınava.Dönüp baktığımda sanki her sene aynısını tekrarlıyormuş gibiler çıkan sorulara bakıldığında.Öncelikle çıkan sorular senin vazgeçilmezin olmalı.Üzerinde olabildiğince durmalısın.İkincisi ise dersi olabildiğince sevmeli ve her yapamadığında daha çok üstüne gitmelisin.Fazla soru beyin yakmaz geleceğine adım attırır.Ben sayısaldım lakin coğrafyayı hep sevmişimdir :) Başarılar dostum.

Lise 1'de iken ilk dönem coğrafya dersim 2 idi. Daha sonra 2. dönem çalışarak 5 yapmıştım. Çok aşırı bir çalışma da değildi bu. Derse girmeden önce okuyordum konuları, kitabın üstüne notlar yapıştırıyordum ayrıca dersi de dinliyordum. Şimdi, sen çalışıp ta yapamadığını söylüyorsun. Bu durum şunu gösteriyor; ya ezbere dayalı bir çalışma yapıyorsun ve aklında kalmıyor ya da tekrar etmeyi atlıyorsun. Sözel bir ders mutlaka tekrar edilmelidir, aksi takdirde çabucak unutulur. Yapman gereken programını baştan oluşturmak, programında bol tekrara ve bol soruya yer vermektir.

Canını sıkma, benimde kafam matematiğe basmıyor. Hiç unutmam lisedeyken yine matematik sınavındayız. Hocamın adı Fulya idi yanlış hatırlamıyorsam. Ben kağıda kağıt bana bakarken her zamanki gibi, kafamda bir ağrı hissettim aniden ve bir baktım elini yumruk yapmış işaret parmağının sivri yanıyla kafamı delercesine orta şiddetli yumruk yemiştim Fulya hocamdan. Kafamı kaldırdığımda Fulya hocamın başımda dikildiğini ve bana fısıldayarak '' Seni kopya çekesin diye Kadir' in yanına oturttum bakıpta yazsana aynısını '' diyip beni sınavın ortasında sessizce azarladığını hiç unutmam. Ben ise o kadar aptalım ki beni o sebepten oturttuğunu bile anlamadım. Zaten kopya çekmeyi bile beceremezdim hiç :)

Canını sıkma, benimde kafam matematiğe basmıyor. Hiç unutmam lisedeyken yine matematik sınavındayız. Hocamın adı Fulya idi yanlış hatırlamıyorsam. Ben kağıda kağıt bana bakarken her zamanki gibi, kafamda bir ağrı hissettim aniden ve bir baktım elini yumruk yapmış işaret parmağının sivri yanıyla kafamı delercesine orta şiddetli yumruk yemiştim Fulya hocamdan. Kafamı kaldırdığımda Fulya hocamın başımda dikildiğini ve bana fısıldayarak '' Seni kopya çekesin diye Kadir' in yanına oturttum bakıpta yazsana aynısını '' diyip beni sınavın ortasında sessizce azarladığını hiç unutmam. Ben ise o kadar aptalım ki beni o sebepten oturttuğunu bile anlamadım. Zaten kopya çekmeyi bile beceremezdim hiç :)
Hocam bunu yazmanız bence çok yararlı olmayacaktır. Dersi zayıf diye kopya ile geçmek oldukça yanlış bir tutum. Ha dersi geçer mi geçer ama önünde sınav var hem de tonla sınav var. Biliyorum yazma niyetiniz kötü değil fakat kopyaya özendirme olarak ta anlaşılabilir.

Coğrafya bana göre lise hayatımın en zor dersi. Matematikten 40'ta 40 yaptığım oluyor denemelerde, ama Coğrafya'yı 5'te 5 yaptığım deneme yok denecek kadar az. Yine de seviyorum coğrafyayı. Bazı soruları çözmek için mantığını çok zorlaman gerekiyor, bunu seviyorum işte. :)

Çok teşekkür tavsiyeleriniz için. En iyisi ders sayısını arttırıp daha çok üstüne düşmek ve üstesinden gelmek. Daha kolay bi soru bankasıyla devam edip sonra limit çözmeye başlayacağım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı