Nejdat Delioğlu'nun Technopat'tan isteği

Yaburu

Hectopat
Daha fazla  
Nejdat Delioğlu, başlatmış olduğu "iyilik hareketi" için Technopat'tan destek bekliyor. İyilik hareketi nedir: İhtiyacı olan öğrencilere atölye altyapısı oluşturarak özellikle meslek liselilerin kendini geliştirebilme adına ihtiyaç duyduğu araç gereçlerin temini, ekonomik durumu yetersiz, evinde bilgisayar bulunmayan öğrencilere ücretsiz bilgisayar, tablet gibi ihtiyaç duyduğu teknolojik ürünleri ücretsiz olarak karşılamak gibi bir yardım hareketidir. Sponsorların çoğalması halinde Doğu, Güneydoğu Anadolu'daki illerimizde bulunan okullara da bu yardımların yapılabileceğini düşünüyorum. Baktık ki, Technopat aldı başını gidiyor, reklamlardan parayı görütüyor belki bir yardım etmek ister. :)
Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Iyi, hoş projede bu işi devletin yapması gerekiyor. Teknoloji kanalları yardımı bir yere kadar yapar, kapsayıcı olmaz. Burada sorumluluk sahibi teknoloji kanalları da değil maalesef. Tepki verebilirsiniz ama durum bu.

Videoyu izlemedim ama yazdığınız özete göre cevap vereyim. Devletin başlattığı ve sonra çeşitli sebeplerden ötürü başarısız olan ve durdurulan Fatih Projesi'nden sonra yeni bir proje üzerinde çalışılıyor. Umarım bu adam akıllı yapılır ve amacına ulaşır. İkinci olarak da Youtube kanalları, özellikle bu gibi teknoloji kanalları zaten ne kazanıyor ki üstüne bir de bağış yapsın. Teknoloji zaten pahalı bir şey. Sponsorlar olmasa bu seviyede ürünleri inceleyecek bütçeleri bulabilmek bile zor. Eline telefonu alıp hiç bir maliyete girmeden video çekip para kazanan Youtuberlar gibi değil ki bu işler. Her neyse bu işin bir yüzü. Diğer yüzü ise; yine bu tür durumlarda özellikle Avrupa ve gelişmiş ülkelerde bağışlar ön plana çıkıyor. Okullara ve bu tarz eğitim ve spor kulüplerine ve derneklere insanlar çok ciddi bağışlar yapıyorlar ve kendileri de gerekirse gönüllü olarak vakit ayırıp yardım ediyorlar. Bizim ülkemizde bu tarz toplumsal sistemler gelişmemiş. Yapıldığı zamanlarda da genelde kötüye kullanılmış. Birçok konuda arada derede veya geçiş döneminde kaldığımız için ülkece bu tarz konularda bir süre daha debeleneceğiz gibi duruyor. Ama farkındalık oluşturmak gerekli tabi ki.

Bu tip yardım hareketlerini devlet kanadı adı altında yapan kanalların bile yolsuzluklarına şahit olundu kaç defa. Bir imada bulunmuyorum kesinlikle yanlış algılanmasın ancak desteklediğim bir proje değil.
Recep Baltaş boşa çıkan sistem olursa bizzat kendi forumumuza emek vermiş insanlara dağıtıyor, daha geçen toplu bir sistem hediye etti. İyilik yapmaya önce en yakınınızdan başlamak gerek. Bir iyilik yapacaksa herkes kendi bildiği, tanıdığı; çevresinde bulunan ihtiyaç sahibi insanlara yapmalı.

Technopat'ın hayır kurumu olmadığı gerçeği var bir de :) Ne kadar kazanıyorlar bilemeyiz. Ama sosyal mecralar aracılığı ile yapılan yardım girişimleri; Kullanılmaya, kandırılmaya çok müsait.
Herkes kendi yardımını kendi yapsın, kimse yardım etmek için aracı aramasın kendine. Taşıma su ile değirmen yürümez, er ya da geç durur. Fikir iyi niyetli tabi orası ayrı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elçiye zeval olmaz arkadaşlar :p Kaygılarınızı, düşüncelerinizi kendisine ileteceğim. Kaygılarınızda kesinlikle haklısınız.

Bunu anca Devlet yapar. Devletin sorumlulugu. Butun kanallar birlesip yapsaniz bir ise yaramaz.

Bunun icin bakanlik ile yazili bir sekilde dile getirin. TIB ve MEB birlesip devletin yeni fon acip oradan milyarlarca dolari ihaleyle OEM ureticileri (HP, Casper, Acer...) ihaleye girecek. Ihaleden bir sonuc cikip bilgisayarlar parti parti okullara dagitilacak.

Ve oyle bir usulsuzluk cikacak offff. Nasil bozuk tabletleri MEB'e kitlediler; okullar bozuk tabletlerle dolu. Ayni sekilde eski eline kalmis Pentium ve Celeron islemcileri ekran kartsiz Intel HD Graphics ile verecekler. Ve degerinden kat kat paraya yapilacak. Bedavaya verilse almayacaginiz cop bilgisayarlari cok deli fiyatlara satacaklar.

Umarim bu dedigim olmaz ama Turkiye'deyiz.

Youtube da kazananlar da böyle bir şey için sıraya girmişti zaten. :D Yine belki 3-5 bir şeyler toplanabilir. Göz önünde olduğu zaman adı prim oluyor, bu tarz konuların. İçinden gelen zaten bunu duyurmadan yapar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı