Netbeans proje açılmıyor

RazQr94TR

Kilopat
Yer
KKTC
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi akşamlar herkese arkadaşlar, nacizane bir sorum olacak. Java JDK 15.0.2 ve JRE 1.8.0.281 sürümlü programlarını kurdum. Daha sonrasında Netbeans 8.2 programını kurdum. Fakat yeni proje yazısına tıkladığımda hiçbir şekilde program tepki vermiyor ve sol tarafta proje bölmesi gözükmüyor. Eski bilgisayarımda böyle bir sorunla karşılaşmamıştım hiç. Tekrardan Java'ya başlamak istediğim böyle bir sorunla karşılaşıyorum.

netbeans.png

1. You can solve your problem by deleting folder JDK-9.
  2. Restart Netbeans.
  3. It will give you a message if you want to use the default version of JDK.
  4. Press yes or ok.

Java 15'i silip yerine daha stabil olan Java 8 yükle. Restart et.

Şimdi farkettim JDK 15 kullanıp JRE neden 1.8? Biraz karışmış oralar. Komut satırına java -version yazarak hangi versiyonu kullandığını kontrol edebilir misin? Daha sonra indirdiğin jdk'yı path'e eklemen gerekecek, orası da eksik kalmış gibi geliyor.

Ayrıca NetBeans yerine arayüzü daha kullanışlı olan IntelliJ tercih edebilirsin. Eclipse'de bir seçenek, NetBeans çok kullanılan bir IDE değil diğerlerine nazaran.

Son düzenleme:
Java 15'i silip yerine daha stabil olan Java 8 yükle. Restart et.

Şimdi farkettim JDK 15 kullanıp JRE neden 1.8? Biraz karışmış oralar. Komut satırına java -version yazarak hangi versiyonu kullandığını kontrol edebilir misin? Daha sonra indirdiğin jdk'yı path'e eklemen gerekecek, orası da eksik kalmış gibi geliyor.

Ayrıca NetBeans yerine arayüzü daha kullanışlı olan IntelliJ tercih edebilirsin. Eclipse'de bir seçenek, NetBeans çok kullanılan bir IDE değil diğerlerine nazaran.

ortam değişkenleri.png

JRE 8u281 indirip kurduğumda jre 1.8.0.281 olarak gözüküyor.

prog.png

Sag altta kirmizi renkli "2" yazisi var SS'te. Ona basinca sana soyluyor mu sikintisini?

Boş bir pencere açılıyor sadece.
Sorunu çözdüm arkadaşlar. JDK 1.8.0.281 (8u281 olarak geçiyor.) sürümünü kurdum. Netbeans kurulu olduğu klasörde (C:\Program Files\NetBeans 8.2 RC\etc) netbeans.conf dosyasını notepad++ ile açıp jdk satırını 1.8.0.281 kurulu olduğu satırı gösterdim. Ardından yeni proje ekranı açıldı.
JDK 15 sürümünü nasıl kaldıracam arkadaşlar?
Yada kaldırmazsam bu şekilde 2 farklı java sürümü kalsa bir sıkıntı yaşar mıyım?

Son düzenleme:
Dosyası kalabilir. Path'e ikisini de eklemişsin. java -version ne çıktı verecek ben emin değilim.

Microsoft Windows [Version 10.0.19042.746]
(c) 2020 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.

C:\Users\PC>java -version
java version "15.0.2" 2021-01-19
Java(TM) SE Runtime Environment (build 15.0.2+7-27)
Java HotSpot(TM) 64-Bit Server VM (build 15.0.2+7-27, mixed mode, sharing)

C:\Users\PC>

Çözümü nasıl sağladınız?
Sorunu çözdüm arkadaşlar. JDK 1.8.0.281 (8u281 olarak geçiyor.) sürümünü kurdum. Netbeans kurulu olduğu klasörde (C:\Program Files\NetBeans 8.2 RC\etc) netbeans.conf dosyasını notepad++ ile açıp jdk satırını 1.8.0.281 kurulu olduğu satırı gösterdim. Ardından yeni proje ekranı açıldı.

Geri
Yukarı