Netspeed'de Sık İnternet Bağlantısı Kopması

Alineaera

Hectopat
Yer
Kastamonu
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar. Netspeed kullanıyorum. Son 1 haftadır kısa süren ama çok fazla tekrar eden kopmalar yaşıyorum. Örnek vermem gerekirse CMD den (ping google.com -t) komutu attığımda 60 saniye içinde 3 saniyeliğine - 5 saniyeliğine time out'lar yiyorum. Ekte görseli var. Modemin ışıklarında bir değişiklik olmuyor bu kesintilerde. Modem resetledim. Farklı bir modemle de denedim. Yalnızca PC ile ilgili de değil. Mobil cihazlarımda da kesiliyor internet. Müşteri hizmetleri pingi Google'a değil (ping 192.168.1.1 -n 50) gibi bir şeydi, böyle yazmamı istedi ve bu verilerde bi kopma gözükmüyordu.

TT ekipleri müdahele etmiyor çünkü Hem Netspeed kaynaklı sorun gözükmediği gibi TT ekipleri de eve kadar gelen bağlantıda bir sorun gözükmediğini söyledi. Bu yüzden yardımcı olmuyorlar. Eve CAT6 kabloyla geliyor. Sorunun ne olduğunu anlamıyorum. Hem kablolu hem kablosuz olarak kesinti oluşuyor.

Kablonun modeme bağlandığı noktadaki aparatta bir sorun olabilir mi, öyle olsa modemin ışıklarında bir değişim olması gerekmez mi?
Genelde 3-5 saniye kesiliyor ama 10 saniye kadar kesildiği durumlar da oluyor. Netspeed anlık kesinti olsa biz görebiliyoruz ancak kesintiniz hiç olmamış gözüküyor diyor. Sorun nereden kaynaklı olabilir?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-06-24 210301.png
    Ekran görüntüsü 2023-06-24 210301.png
    51,1 KB · Görüntüleme: 36
-İlk tavsiyem modem arayüzüne girerek kanal seçimi yapmanız. Normalde "otomatik kanal" seçilidir. 8, 9, 10, 11, 12'den birini seçin. 11 iyidir.
- İkinci tavsiyem modeminiz hem 2, 4G hem 5G yayın yapıyorsa ikisinde de aynı sorunu yaşayıp yaşamadığınıza bakın. ( 2, 4G daha stabil ve uyumludur ve muhtemelen aynı hızda bağlanmanıza yeter)

Şu linki okumaktan zevk alabilirsiniz. Güzel bilgiler var, şu anki sorunuzun çözümü olabileceği gibi daha stabil bir şekilde internete bağlanmanızı da sağlayacak bilgiler edinebilirsiniz.
İyi geceler.

Son düzenleyen: Moderatör:
-İlk tavsiyem modem arayüzüne girerek kanal seçimi yapmanız. Normalde "otomatik kanal" seçilidir. 8, 9, 10, 11, 12'den birini seçin. 11 iyidir.
- İkinci tavsiyem modeminiz hem 2, 4G hem 5G yayın yapıyorsa ikisinde de aynı sorunu yaşayıp yaşamadığınıza bakın. ( 2, 4G daha stabil ve uyumludur ve muhtemelen aynı hızda bağlanmanıza yeter)

Şu linki okumaktan zevk alabilirsiniz. Güzel bilgiler var, şu anki sorunuzun çözümü olabileceği gibi daha stabil bir şekilde internete bağlanmanızı da sağlayacak bilgiler edinebilirsiniz.
İyi geceler.
Teşekkürler, hem 2,hem 5 g , hem kabloluda kopuyor. İlk tavsiyenize bakacağım

Selamlar. Netspeed kullanıyorum. Son 1 haftadır kısa süren ama çok fazla tekrar eden kopmalar yaşıyorum. Örnek vermem gerekirse CMD den (ping google.com -t) komutu attığımda 60 saniye içinde 3 saniyeliğine - 5 saniyeliğine time out'lar yiyorum. Ekte görseli var. Modemin ışıklarında bir değişiklik olmuyor bu kesintilerde. Modem resetledim. Farklı bir modemle de denedim. Yalnızca PC ile ilgili de değil. Mobil cihazlarımda da kesiliyor internet. Müşteri hizmetleri pingi Google'a değil (ping 192.168.1.1 -n 50) gibi bir şeydi, böyle yazmamı istedi ve bu verilerde bi kopma gözükmüyordu.

TT ekipleri müdahele etmiyor çünkü Hem Netspeed kaynaklı sorun gözükmediği gibi TT ekipleri de eve kadar gelen bağlantıda bir sorun gözükmediğini söyledi. Bu yüzden yardımcı olmuyorlar. Eve CAT6 kabloyla geliyor. Sorunun ne olduğunu anlamıyorum. Hem kablolu hem kablosuz olarak kesinti oluşuyor.

Kablonun modeme bağlandığı noktadaki aparatta bir sorun olabilir mi, öyle olsa modemin ışıklarında bir değişim olması gerekmez mi?
Genelde 3-5 saniye kesiliyor ama 10 saniye kadar kesildiği durumlar da oluyor. Netspeed anlık kesinti olsa biz görebiliyoruz ancak kesintiniz hiç olmamış gözüküyor diyor. Sorun nereden kaynaklı olabilir?

192.168.1.1 sizin modem yani local IP adresinizdir kısaca size kablonun bir ucundan diğer ucuna kopma varmı diye bakın demişler. Netspeed güzel bir firma fiyat ve müşteri hizmetleri olarak ancak Network yapılanması sorunlu bir firma düzeltmeyi kabul etmiyorlar ayrıca şöyle bir problemleri mevcut. Türk Telekom müşterisi olmadığımız için Netspeed aboneleri olarak Türk Telekom'un Müdürlüğü ve birimleri bizi dikkate almıyorlar, evet dilekçe kabul ediyorlar ancak takip edemiyorsun dilekçenin durumunu Netspeed'e ulaşarak şuanda onaylandığını ve yapımına başlandığını bildiğim bir Altyapı projesi için Türk Telekom'la iletişime geçin diyorum biz geçemiyoruz diyorlar, yanı başımda GPON kutusu var oraya geçiş yaptırabilirlermi onu sorun diyoruz onuda soramayız diyorlar. Kısaca Türk Telekom atıyor Netspeed'e Netspeed atıyor Türk Telekom'a Müşterisinin iyiliğini düşünmeyen ve çabalamayan bir firmaya ilk defa denk geliyorum...

Teşekkürler, hem 2,hem 5 g , hem kabloluda kopuyor. İlk tavsiyenize bakacağım
Kabloda da aynı sorunu yaşıyorsan söylediğim yapılandırmalar sorunu çözmez,
Yani modemde ve ayarlarda sorun yok, sorunun kaynağı ISS
(Netspeed ve/veya TT Altyapısı) demek ki.

Yapabileceğin şeyler:
- Çözüm olma ihtimali zayıf olsa da ilk önce ve kolaylıkla denenebilecek birşey olduğu için DNS değiştir. Yandex DNS olabilir ya da herhangi biri.
- Geçici olarak varsa arkadaşın, komşun herhangibirinden modem temin edip onu kullanarak modeminde arıza olup olmadığından emin olmak, yani başka modemle de aynı sorunu yaşarsan sorunun ISS den kaynaklandığı kesinleşmiş olur.
- Sorun dayanılmaz ise ISS değiştirmek ki bu aşamada var ise TT altyapısını kullanmayan bir ISS ye geçmen en mantıklı olur. ( Kablonet, kendi altyapısı var ise superonline vsvs gibi)

Yeni konular

Geri
Yukarı